Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚDM 2016. Kierowcy muszą zdobyć wjazdówki, by jeździć po Krakowie

Piotr Rąpalski
Urzędnicy w czasie lipcowych uroczystości chcą zniechęcić kierowców „biurokracją” i ograniczeniami w ruchu, do korzystania z samochodów.

Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie: zmiany w organizacji ruchu [UTRUDNIENIA, STREFA RUCHU]

Aby jeździć samochodem po Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży (26 lipca - 1 sierpnia), oprócz prawa jazdy, trzeba będzie mieć specjalny identyfikator od urzędników. Tylko on pozwoli kierowcy poruszać się po wyznaczonych pięciu strefach ograniczonego ruchu. Będziemy musili jednak jeszcze udowodnić, że w danej strefie mieszkamy lub pracujemy, okazując dokument potwierdzający zameldowanie (np. dowód osobisty z adresem), umowę najmu mieszkania lub zaświadczenie z pieczątką od naszego pracodawcy.

Wjazdówki będą wydawane przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu lub będzie można je pobrać z jego strony internetowej. Osoby, które nie są mieszkańcami lub nie pracują w danej strefie ograniczonego ruchu również będą mogły się starać o identyfikator, ale w tym wypadku muszą złożyć wniosek do ZIKiT i nie wiadomo, czy dostaną pozytywną odpowiedź.

Ograniczenia nie będą takie same dla wszystkich kierowców. Ci mieszkający w centrum, będą mogli jeździć po całym mieście, ale już ci np. z Nowej Huty z zasady nie będą mieli prawa wjazdu np. do Starego Miasta, chyba, że wywalczą sobie wjazdówkę.

Wjechać w głąb miasta będą mogli tylko pracownicy firm, a nie „zwykli” przyjezdni, poza pielgrzymami w autokarach i gośćmi hotelowymi.

Dokumenty ma sprawdzać policja, która będzie mogła odmówić nam przejazdu mimo wjazdówki, np. z powodu przemarszu tłumu pielgrzymów.

- Warto jednak zauważyć, że przygotowujemy alternatywne rozwiązania komunikacyjne, m.in. specjalne linie korytarzowe, częstsze kursy autobusów, tramwajów - zapowiada Marcin Korusiewicz, dyrektor ZIKiT.

Tzw. linie korytarzowe mają kursować nawet co trzy minuty. W dniach 26-29 lipca będą to trasy tramwajowe: Kopiec Wandy - Łagiewniki, osiedle Piastów - Borek Fałęcki, Krowodrza Górka - Kurdwanów oraz autobusowe: Nowy Bieżanów Południe - Centrum Kongresowe, Kombinat - plac Inwalidów, Chełmońskiego osiedle - Miasteczko Studenckie AGH, plac Centralny - Bronowice Małe.

W dniach 30-31 lipca linie korytarzowe obsłużą trasy tramwajowe: Krowodrza Górka - Mały Płaszów, Bronowice Małe - Mały Płaszów, pętla Czerwone Maki - Bieżanów, Borek Fałęcki - Nowy Bieżanów. Działać będzie też linia autobusowa: Kombinat - Nowy Bieżanów Południe.

Do stref wjadą tylko osoby z identyfikatorami, komunikacja miejska, służby, zaopatrzenie (od północy do 10 rano), taxi, goście hotelowi z rezerwacjami i miejscem postojowych poza drogą, niepełnosprawni. Błonia i Łagiewniki to tzw. strefy zamknięte o większych utrudnieniach.

Opis i legenda do mapy

  • 1. strefa Błonia (w granicach ulic:al. 3 Maja, Piastowska, Focha), 23 VII - 1 VIII
  • 2. strefa Łagiewniki (Tischnera, Zakopiańska, Jugowicka, Podmokła, Herberta, Turowicza), 26 VII - 31 VIII
  • 3. Strefa I (Stare Miasto, Kazimierz, cześć Krowodrzy, Zwierzyńca, Bronowic, Podgórza), 26 VII - 1 VIII
  • 4. Strefa II (cześć Krowodrzy Bronowic, Podgórza, Podgórza Duchackiego, Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki), 26 - 31 VII
  • 5. Strefa III ( wschodnia część Krakowa, po Wieliczkę), 29 - 31 VII

Źródło: TVN 24 / X-News

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto