Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samochody konwojujące więźniów okrążyły kulę ziemską trzynaście razy [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Zdjęcia: kpt. Szymon Kalisz
Tylko w minionym roku, w okręgu krakowskim, samochody konwojujące skazanych zrobiły ponad 533 tys. km - to ponad 13 okrążeń kuli ziemskiej. Każdego dnia, z jednostek penitencjarnych okręgu krakowskiego, wyjeżdżają pojazdy konwojowe transportujące osadzonych do sądu, na terapię lub do zakładu karnego w którym mają odbywać karę.

Powodów z jakich osadzeni są zgłaszani do transportu jest bardzo wiele. Najwięcej jest przejazdów po decyzji komisji penitencjarnej do odpowiednich jednostek w celu odbywania kary. - Każdemu nowoprzyjętemu skazanemu nadaje się podgrupę kwalifikacyjną określającą typ i rodzaj zakładu karnego, w którym ma odbywać karę. Jest to na przykład zakład karny typu zamkniętego, półotwartego lub otwartego - mówi kpt. Anna Czajczyk, rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.

Czasami zdarza się, że na terenie jednostki znajdują się wszystkie te oddziały, jeśli nie, osadzony zostaje zgłoszony do transportu i przewieziony do zakładu karnego zgodnego z klasyfikacją. Podczas odbywania kary skazany może zostać awansowany do jednostki typu półotwartego lub z uwagi na złe zachowanie zdegradowany z jednostki o mniejszym stopniu zabezpieczenia do zakładu karnego typu zamkniętego. Taka decyzja także najczęściej wiąże się z koniecznością przetransportowania.

Na terapię i do szkoły

Kolejną grupą są transporty osadzonych na czynności procesowe. W przeważającej części realizowane są one przez Policję, zdarza się jednak, że wykonują je funkcjonariusze Służby Więziennej. Inna grupa to m.in. transporty w celach terapeutycznych na odpowiednie oddziały np. leczenia uzależnień, związane z podjętą nauką lub na badania psychologiczne do ośrodka diagnostycznego.

- Jeśli psycholog rozpozna u skazanego uzależnienie od alkoholu lub narkotyków, lub zachodzi konieczność odbywania kary w specjalnym oddziale terapeutycznym osadzony jest transportowany na określony czas do jednostki w której znajduje się taki oddział- wyjaśnia Anna Czajczyk.

W okręgu krakowskim terapia dla uzależnionych od alkoholu odbywa się w zakładzie karnym w Nowym Wiśniczu, terapia narkotykowa prowadzona jest w areszcie śledczym w Kielcach. Ostatnia grupa to czynności związane z ochroną zdrowia – głównie leczenie i rehabilitacja. Osadzeni kierowani są na konsultacje lub zabiegi medyczne do zewnętrznych placówek służby zdrowia, konwoje te realizowane są przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Nowoczesne pojazdy
W 2018 roku, do jednostek okręgu krakowskiego przetransportowano ponad 6 tys. osadzonych, wytransportowano z nich niespełna 6,5 tys osób. Wszystkie transporty realizowane są odpowiednio dostosowanymi pojazdami. W okręgu krakowskim są to 3 duże więźniarki mieszczące ponad 20 osadzonych oraz 14 małych samochodów operacyjno – konwojowych. Każdy samochód ma odpowiednio wydzielone przedziały dla konwojentów, osadzonych oraz miejsce do transportu ich rzeczy osobistych.

Samochody wyposażone są także w odpowiednie urządzenia dodatkowe takie jak: sygnalizacja uprzywilejowania w ruchu drogowym, łączność bezprzewodowa, kamery i monitory. W ramach realizowanej ustawy modernizacyjnej Służby Więziennej, nasze jednostki dokonały zakupu oraz wymiany taboru samochodowego. Już tylko nieliczni pamiętają stare Nysy i Lubliny, którymi w przeszłości transportowano osadzonych. Obecnie są to nowoczesne, komfortowe samochody zapewniające najwyższe bezpieczeństwo zarówno dla funkcjonariuszy jak i osadzonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Samochody konwojujące więźniów okrążyły kulę ziemską trzynaście razy [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto