Rozliczenie PIT online 2017

Rozliczenie PIT online 2017 przyniosło szereg zmian w procedurach rozliczania podatku dochodowego w naszym kraju. Ponieważ wciąż nie znamy jeszcze zmian, jakie będą nas czekać w kolejnym sezonie rozliczeniowym PIT online 2018, są to najbardziej aktualne nowelizacje prawa podatkowego, które powinniśmy mieć na uwadze, przygotowując nasze roczne zeznania. Zaimplementowane już od wielu miesięcy przez PITy online zmiany, same w sobie, nie są zmianami głębokimi – wprowadzają raczej nieznaczną korektę sposobów raportowania, a co za tym idzie także nieco zmienione wzory formularzy podatkowych.

Od pierwszych dni bieżącego roku każde zeznanie podatkowe, zarówno w postaci tradycyjnych formularzy papierowych, jak i rozliczenia PIT online musi być zoptymalizowane pod względem zgodności ze zmianami w prawie podatkowym wprowadzonymi z myślą o roku fiskalnym 2016. Wprowadzone nowelizacje mają zastosowanie do szeregu sytuacji podatkowych oraz dotyczą w mniejszym lub większym stopniu kilku różnych grup podatników w naszym kraju. Bez wątpienia każda ze zmian została już uwzględniona przez producentów oprogramowania program PIT online i nie wymaga od podatnika żadnych dodatkowych czynności poza skorzystaniem ze standardowej, cyfrowej deklaracji – znakomity przykład stanowi tutaj PITax.pl Łatwe podatki. Ponieważ należy się spodziewać, że omawiane zmiany zostaną zachowane także w tegorocznej edycji aplikacji podatkowych – program PIT online 2018 – zamieszczamy poniżej krótkie ich omówienie.

Uzupełniająca deklarację PIT 36 lub PIT 36L informacja PIT/DS

Rozliczenie przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej w aplikacji program PIT online 2017 nie wymaga już załączenia formularza PIT 6. Aktualnie osoby osiągające tego rodzaju przychody rozliczają się, a także odprowadzają składki na rzecz PIT analogicznie do osób prowadzących działalność. W rezultacie podatnicy ci używają, do rocznego rozliczenia, formularza PIT 36, ewentualnie PIT 36L. Powinni oni także dodatkowo zaopatrzyć swoje zeznanie w formularz PIT/DS, czyli informację dotyczącą poziomu dochodu i straty z działów specjalnych rolnej produkcji. Należy zwrócić uwagę, iż małżonkowie niezależnie od możliwości łącznego rozliczenia winni są złożyć niezależne dokumenty PIT/DS.

PIT na poziomie 75% w przypadku przychodów z nieujawnionych źródeł

Tegoroczny PIT online zmienia postępowanie organów podatkowych w razie wykrycia dochodów z tzw. źródeł nieujawnionych (jest to jednoznaczne stwierdzeniu braku pokrycia dla określonych przychodów w źródłach ujawnionych). Ponieważ ujawnienie tego rodzaju przychodów oznacza zaniżanie przez podatnika wartości podatku w deklaracji PIT, karna stawka opodatkowania PIT na takie przychody wynosi obecnie aż 75%. Mając to na uwadze, rozważny podatnik powinien pamiętać o możliwości kontroli i konieczności zaprezentowania źródeł dochodów, z których finansuje swoje wydatki.

Wzrost kwoty zmniejszającej podatek oraz kwoty wolnej od podatku

Kluczową zmianą wprowadzoną na potrzeby rozliczenia PIT online 2017 jest wzrost kwoty zmniejszającej podatek do zakresu 1188 zł – 0 zł. Jej wysokość wynikać będzie z kwoty podstawy opodatkowania, tj. wyższa podstawa oznaczać będzie niższą kwotę zmniejszającą podatek.

Pomoc dla kredytobiorców zwolniona od PIT

Wsparcie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zostało zwolnione od opodatkowania. Rozlicz PIT online 2017 bez konieczności zawierania w deklaracji wartości umorzeń (w formie przychodu z innych źródeł). Kwoty umorzeń nie wywierają wpływu na roczne zeznanie.

70% PIT od odpraw oraz odszkodowań osób zarządzających spółkami Skarbu Państwa

Nowa implementacja podatku PIT dotyczy tutaj dwóch szczególnych przypadków opodatkowania. Po pierwsze, chodzi o odszkodowania mające swe źródło w przepisach na temat zakazu konkurencji i przekraczające regularne wynagrodzenie podatnika. Po drugie, idzie o odszkodowania i odprawy będące konsekwencją skrócenia umów, ewentualnie ich rozwiązania przed czasem wygaśnięcia – jeśli przekraczają one wysokość trzymiesięcznych poborów. Nie ma potrzeby raportowania wspomnianych wynagrodzeń – wypłacająca je spółka ryczałtowo pobiera od nich podatek.

Deklaracja PIT 36 i rolne przetwory własnej produkcji

Rozlicz PIT online 2018 z użyciem deklaracji PIT 36, jeżeli osiągałeś przychody związane ze sprzedażą przetworzonej produkcji rolnej z własnej uprawy, hodowli czy też chowu. Przychody tego rodzaju nie są już kwalifikowane jako wywodzące się z działalności gospodarczej i należy je umieścić w rubryce „inne źródła” (wartość podatku należy ustalić samodzielnie). Zasada ta nie dotyczy jednak produktów, które zostały opodatkowane na podstawie akcyzy lub wytworzone zostały w specjalnych działach rolnej produkcji.

Nowe zapisy tyczące się przeprowadzania korekt

Zmienione zostały przepisy nakazujące przeprowadzanie korekt kosztów w razie nierzetelnie przeprowadzonych płatności. Aktualnie, nieterminowe płatności nie wymagają już dokonywania zmian w przesłanym uprzednio do urzędu zeznaniu. Pewne zmiany wprowadzono także do zasad księgowania dokumentacji przez przedsiębiorców.

Działalność rozwojowa i badawcza – zmiany dla przedsiębiorców

PIT online 2017 daje przedsiębiorcy możliwość kwalifikowania wydatków poniesionych na działalność rozwojową i badawczą jako odliczeń od podstawy podatku. Przedsiębiorca ma także możliwość odliczania takich wydatków jako kosztów poniesionych.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

Materiał partnera

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3