Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjna operacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie [ZDJĘCIA]

Julia Kalęba
W czwartek rano w Krakowie przeprowadzono pierwszy na skalę Europy zabieg leczenia ubytku serca z użyciem nowoczesnych technologii HoloLens.

Nowoczesne technologie rewolucjonizują obecnie nasz świat w wielu dziedzinach, także w medycynie. Prof. Dariusz Dudek, krakowski kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dziś jako pierwszy na świecie zaprezentował zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości HoloLens w kardiologii. Wczoraj wraz z zespołem w Szpitalu Uniwersyteckim przeprowadził pierwszy w Europie zabieg leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD (Atrial Septal Defect) z użyciem technologii HoloLens w czasie rzeczywistym, bez otwierania klatki piersiowej.

- HoloLenstospecjalistyczne okulary, w których widzimy strukturę trójwymiarową, czyli widzimy obraz serca w przestrzeni - wyjaśnia prof. Dudek. Oprócz operacji przegrody międzyprzedsionkowej, zespół prof. Dudka połączył się z dwoma pacjentami innych placówek z Nowego Sącza- pacjentem diagnozowanym echokardiograficznie (by zweryfikować podejrzenie skrzepliny w lewym przedsionku) oraz pacjentem, który wymagał zabiegu eliminacji szybkiego bicia serca i leczenia jego arytmii. Wszystko po to, by pokazać różne możliwości zastosowania metody HoloLens. - To nie jest technika do jednego zabiegu, ale nowoczesna kardiologia, wspomagana rozszerzoną rzeczywistością - podkreśla prof. Dudek.

Dzięki zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości lekarz może przejść przez wszystkie etapy zabiegu zanim go rozpocznie i przygotować się na to, co może go spotkać podczas realnego zabiegu. Obrazowanie z wykorzystaniem HoloLens i odpowiedniej aplikacji to przeskok technologiczny w stosunku do stosowanych dziś metod. Prof. Dariusz Dudek oraz informatycy z MedApp S.A. tworzą w ten sposób nowy rozdział w historii kardiologii, licząc na to, że technika, teraz dopiero wprowadzana, stanie się standardem leczenia na całym świecie.

Rozmowa z prof. Dariuszem Dudkiem, Kierownikiem II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo Naczyniowych w Szpitalu Uniwersyteckim

Czy operacja, którą pan profesor przeprowadził z użyciem technologii HoloLens to przełom w medycynie?

To przede wszystkim przełom w leczeniu pacjentów kardiologicznych. Technologie, które kiedyś mogliśmy oglądać tylko w filmach typu STAR TREK lub IRON MAN przestają być już fikcją filmową, ale stają się naszą rzeczywistością. Co więcej, rewolucjonizują medycynę i opiekę nad pacjentami. Dzięki specjalnym okularom możemy widzieć serce w hologramie, mamy jego trójwymiarowy obraz, na którym możemy pracować, zanim jeszcze rozpoczniemy właściwy zabieg.

Co dokładnie oznacza zobaczenie serca w hologramie?

Dzięki specjalnie przygotowanym do tego okularom widzimy strukturę trójwymiarową serca, czyli cały mięsień w przestrzeni. Możemy to serce - które jest dokładnym odzwierciedleniem serca pacjenta, które będziemy leczyć - elektronicznie pokroić w dowolnej płaszczyźnie, obrócić wokół dowolnej osi. To sprawia, że jeszcze przed operacją jesteśmy w stanie dokładnie je obejrzeć, zaglądnąć do tego serca w ten sposób, jak gdyby było ono wyciągnięte z klatki piersiowej.

Czyli jest ono wcześniej dokładnie badane?

Na początku robi się badania tomografem komputerowym albo echokardiografem. W normalnych warunkach lekarze dostają obraz rekonstrukcji trójwymiarowej na płaskim ekranie. W naszej technologii trójwymiarowa konstrukcja znajduje się w przestrzeni. Co więcej - okularów nie trzeba dotykać, one reagują na głos oraz ruch ręki. Oczywiście poza obrazem, który nam się wyświetla, równie dobrze widzimy wszystko wokół nas. To się nie wyklucza.

Czy pacjenci muszą w jakiś specyficzny sposób przygotowywać się do tych zabiegów?

Dla pacjenta nie ma żadnej różnicy. Samo postępowanie zabiegowe i metody terapeutyczne są te same.

Dlaczego więc ten hologram jest tak ważny dla kardiologii?

Ponieważ jeżeli mamy hologram, znacznie wcześniej możemy z wielką dokładność omówić przebieg zabiegu, przewidzieć najlepsze rozwiązania, zapobiegać ewentualnym powikłaniom. Założeniem hologramu jest również symulacja konsekwencji naszych działań. Jesteśmy więc jak piloci, pracujący na symulatorach lotu. To oznacza, że do zabiegu idziemy jeszcze lepiej przygotowani, a samą operację wykonujemy szybciej, skuteczniej. Wszystko to prowadzi do skrócenia czasu zabiegu, zwiększania jego efektywności i bezpieczeństwa pacjenta.

Właśnie o to bezpieczeństwo chciałam dopytać. Pacjenci teraz będą mogli czuć się spokojniejsi właśnie dzięki temu, że na ich sercu lekarze wirtualnie pracują już wcześniej?

Oczywiście. Poza tym, w najbliższym czasie będziemy wprowadzać sztuczną inteligencję odpowiedzialną za programowanie symulatorów zabiegów w ten sposób, by stworzyć bazy danych z tysiącami zabiegów danego typu z całego świata. Przygotowując się do operacji, będziemy mieli wgląd we wszystkie podobnie przeprowadzone w ostatnim czasie zabiegi, zobaczmy rozwiązania innych specjalistów i skutki zabiegów. To wskaże nam najlepszą optymalną ścieżkę leczenia z najlepszymi efektami dla konkretnego pacjenta.

Co sprawiło, że ten przełom, o którym mówimy, nastąpił właśnie teraz? Chodzi o współpracę z firmą Microsoft?

Powodów jest kilka. Pierwszym z nich sięga jeszcze do 2008 roku, kiedy wraz z prof. Sadowskim przeprowadziliśmy pierwszy w Polsce zabieg założenia zastawki serca bez otwierania klatki piersiowej. Był to moment, kiedy okazało się, że już nie tylko możemy w ten spoób leczyć naczynia wieńcowe, o których było wiadomo od 40 lat, ale także te bardziej skomplikowane, jak założenie zastawki serca. W związku z tym, na przełomie 10 lat powstało mnóstwo hybrydowych technik naprawczych zastawek serca i ścian serca bez otwierania klatki piersiowej, przy pomocy urządzeń przezskórnych.

Czyli tzw. kardiologia małoinwazyjna.

Właśnie, a dla rozwoju kardiologii małoinwazyjnej konieczny był równoczesny rozwój obrazowania serca. Hologramy są więc w tym zakresie naszym najnowszym wynalazkiem. Trzeci powód to współpraca z firmą Microsoft, która tworzy rozbudowane programy sztucznej inteligencji do przetwarzania danych. Microsoft buduje całą strukturę takich danych na całym świecie w różnych aspektach życia, w tym również w medycynie. Dzięki temu, że firma zaczęła współpracę z polskim start-up’em medyczno-informatycznym MedApp, mogliśmy stworzyć coś wyjątkowego. Współpraca wybitnych informatyków - inżynierów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i lekarzy była tutaj bezcenna.

Czyli wcześniej nigdzie na świecie nie przeprowadzono takiej operacji?

Dotąd nie znaleźliśmy żadnych podobnych prób zastosowania hologramów w trakcie zabiegów terapeutycznych. Wszystko wskazuje na to, że właśnie przeprowadziliśmy pierwszy zabieg z pełnym zastosowaniem HoloLens w kardiologii.

Jest szansa, żeby ta metoda leczenia stała się standardem?

Nie wyobrażam sobie innej drogi dla kardiologii. Jestem przekonany, że w ciągu pięciu najbliższych lat to będzie absolutna podstawa do działania.

A jak wyobraża sobie pan profesor przyszłość kardiologii

W ciągu najbliższych dwóch lat rozwiniemy pełne symulatory, które będą uzupełniać naszą wiedzę i doświadczenie. Stworzymy kardiologię szytą na miarę - nazywamy to indywidualizacją leczenia. Zdobędziemy wiedzę tego, czego unikać, by eliminować ewentualne powikłania i omijać problemy, która raportują inne ośrodki w danym typie zabiegu.

Dziś potrzebujemy precyzji w medycynie na takim poziomie, na jakim jest ona konieczna dla doświadczonych pilotów w lotnictwie.Cyfryzacją kardiologii będę zajmował się przez najbliższe kilka lat nie tylko w Polsce, ale również zamierzam dokonać rewolucji wraz innymi kardiologami we wszystkich krajach Europy. Doświadczenia informatyków z Krakowa oraz polskich kardiologów będą bardzo cenne w stworzeniu kolejnej rewolucji na świecie.

Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto