Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w ambulatoriach: koniec rejonizacji początkiem bałaganu?

Anna Górska
Od 1 marca możemy skorzystać z całodobowej opieki w dowolnej placówce
Od 1 marca możemy skorzystać z całodobowej opieki w dowolnej placówce Wojciech Matusik
To rewolucja w systemie całodobowej opieki ambulatoryjnej. Od 1 marca skończy się rejonizacja. Pacjent będzie mógł skorzystać z opieki w dowolnej przychodni bez względu na to, gdzie mieszka i w której placówce złożył deklarację.

Ale całodobowych punktów opieki medycznej będzie mniej. Na krakowskiej mapie usług medycznych zostanie tylko dziewięć przychodni z dotychczasowych czternastu. Zmiany w całodobowej opiece ambulatoryjnej są wynikiem poprawek w Ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Zniknęło ambulatorium pogotowia?

Do tej pory w nocy, weekendy lub święta mogliśmy pójść tylko do tej przychodni nocnej, która miała podpisaną umowę z naszym lekarzem pierwszego kontaktu. Teraz mamy wybór. Jeśli okaże się, że poczujemy się gorzej w pracy, czy sklepie, możemy się udać do najbliższej placówki. Lekarz nie może odmówić pomocy czy pytać o adres zamieszkania.

Kolejna zmiana to zmniejszenie liczby całodobowych przychodni. Było ich w Krakowie 14, teraz będzie dziewięć. Małopolski NFZ, zgodnie z rozporządzeniem prezesa NFZ, podzielił miasto na dziewięć rejonów. Wyodrębnione obszary, na których zostały ogłoszone konkursy, nie zawsze pokrywają się z granicami administracyjnymi. Po co ten nowy podział i co z tego mają pacjenci?

Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego NFZ, tłumaczy, że do tej pory w Krakowie w niektórych dzielnicach działały aż trzy całodobowe przychodnie, a inne były całkowicie pozbawione opieki w święta. - Do takich m.in. należał Biały Prądnik, Zwierzyniec oraz okoliczne gminy: Zielonki, Liszki - wymienia Pulchna. - Teraz chcemy zapewnić wszystkim mieszkańcom Krakowa dostęp do opieki. - Czy to rozwiązanie się sprawdzi - czas pokaże - kwituje Pulchna. Co o zmianach sądzą lekarze? Wojciech Pabian, szef placówek "OPC", jest przekonany, że pacjenci na nich skorzystają. - Przecież lekarz będzie dostępny w każdej dzielnicy Krakowa. Tego do tej pory nie było - mówi.

Tomasz Walasek, prezes "Kraków-Południe" przypuszcza, jednak że zmiany spowodują bałagan w przychodniach. - Jedne przychodnie będą przepełnione, inne puste. Zdezorientowani pacjenci będą wędrować po mieście w poszukiwaniu pomocy - mówi "Gazecie Krakowskiej" Walasek.

Joanna Szymon, wiceprezes placówek "Multimedis" obawia się, że sporo pacjentów będzie niezadowolonych ze zmian. Dlaczego? - Bo ci, którzy mieli blisko przychodnię, będą musieli dojeżdżać na inny koniec miasta.

Czekamy na wyniki konkursów. Na razie są rozstrzygnięte tylko w dwóch rejonach. W Dębnikach wygrał konkurs "Kraków-Południe", ul. Szwedzka 27, tel. 12 269-90-95. Prądnik Biały i gm. Zielonki - NZOZ "OPC" , ul. Rusznikarska 17 12 430 22 08.

Obszary opieki całodobowej

W każdym rejonie będzie jedna przychodnia. W nawiasach - dotychczasowa liczba placówek.
- Biały Prądnik i Zielonki (0)
- Dębniki (1)
- Zwierzyniec, Liszki, Czernichów (1)
- Łagiewniki, Swoszowice, Podgórze Duchackie (2)
- Bieżanów, Prokocim, Podgórze (3)
- Krowodrza, Bronowice, Zabierzów (1)
- Wzgórza Krzesławickie, Nowa Huta, gm. Igołomia-Wawrzeńczyce (1)
- Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony (3)
- Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce (2).

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: W Małopolsce kradnie się najchętniej niemieckie auta
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto