Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regulamin płatnej strefy parkowania jest niezgodny z prawem

JAP
Czy wkrótce nie będziemy płacić za postój w strefie w soboty?
Czy wkrótce nie będziemy płacić za postój w strefie w soboty? JAP
W Obornikach w soboty pobierane są opłaty za postój w miejskiej strefie parkowania. Z orzecznictwa sądu wynika, że jest to działanie niezgodne z prawem.

W Obornikach oraz dziesiątkach innych miast w całym kraju opłaty za postój w soboty na terenie miejskiej strefy parkowania pobierane są bezprawnie. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozpatrzył skargę na uchwałę rady miejskiej w Augustowie, dotyczącą ustalenia strefy płatnego parkowania oraz wysokości stawek za parkowanie pojazdów. Sąd orzekł, że pobieranie opłat w soboty jest niezgodne z prawem, gdyż jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Część gmin po ogłoszeniu wyroku zmieniła już zapisy w swoich uchwałach. W Obornikach nadal jednak mieszkańcy muszą płacić za sobotni postój w centrum miasta. Zmienić to będzie trudno, bowiem gminę do marca 2017 roku obowiązuje umowa z firmą obsługującą płatną strefą parkowania i straty wynikające z rezygnacji pobierania opłat w soboty, będzie musiała najprawdopodobniej pokryć z własnego budżetu.

Sobota to dzień wolny, więc płacić nie trzeba

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest nielegalne. Ustawa o drogach publicznych mówi bowiem wyraźnie, że opłaty takie można pobierać tylko w dni robocze. Wyrok dotyczył opłat za parkowanie w Augustowie. Tamtejsze władze postanowiły, że - tak jak w Obornikach - parkowanie w miejskiej strefie będzie płatne od poniedziałku do soboty. Sąd uznał, że radnym takiej decyzji podjąć nie wolno. Błąd w zapisach uchwały zauważyła miejscowa prokuratura.

Wyrok NSA w sprawie regulaminu płatnej strefy parkowania w Augustowie nie oznacza jednak, że wszystkie miasta, które pobierają opłaty w soboty muszą automatycznie z tego zrezygnować. Jak wyjaśniają prawnicy, uchwały w których znajduje się taki zapis, powinny w każdym przypadku zostać zaskarżone do odpowiedniego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a orzeczenie NSA stanowi jedynie podstawę takich skarg i nie koniecznie musi być wiążące. Gdyby sprawa trafiła jednak dalej - do NSA, wtedy Naczelny Sąd Administracyjny prawdopodobnie musiałby konsekwentnie wydać podobne orzeczenie.

Jeśli radni zrezygnują z pobierania opłat, gmina będzie musiała pokryć straty?

W Obornikach opłaty za postój w płatnej strefie parkowania pobierane są przez dwie godziny - od 10 do 12 . Znieść bezprawny zapis w uchwalę mogą oborniccy radni. Pytanie jednak, czy będą chcieli, gdyż najprawdopodobniej będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami dla gminy.

- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zmienił zupełnie definicję „soboty” jako dnia wolnego od pracy. Jesteśmy zgodni co do tego, że należy przestrzegać obowiązującego w Polsce prawa i przepisów, jednak trzeba się też liczyć z tym, że firma obsługująca strefę z którą gmina ma podpisaną umowę do marca 2017 roku może zażądać dodatkowych środków związanych z utraconymi przychodami właśnie za soboty - wyjaśnia Krzysztof Nowacki, sekretarz gminy Oborniki.

Jak łatwo się domyślić, wpływy z płatnej strefy parkowania, która obowiązuje w soboty tylko przez dwie godziny, nie są zbyt pokaźne, nawet po przemnożeniu ich przez wszystkie soboty do końca trwania umowy z firmą obsługującą strefę. O tym, czy gmina zrezygnuje z pobierania opłat, zadecydować mają radni.
- Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podjął już decyzję, aby sprawę zmiany umowy skierować do radnych rady miejskiej. To w ich kompetencji leży rozpatrzenie tej sprawy - dodaje Krzysztof Nowacki.

Jak to wygląda u innych?

Miasta, w których obowiązuje płatna strefa parkowania w soboty, różnie podchodzą do orzeczenia NSA. Niektóre samorządy zrezygnowały już z pobierania opłat, tak jest dla przykładu w Grodzisku Wielkopolskim i Pleszewie i będzie tak w Gnieźnie. Są też jednak miasta, w których radni nie przejmują się łamaniem prawa. Taka sytuacja ma m. in. miejsce w Kępnie i Wrocławiu. Tamtejsze samorządy tłumaczą swoją decyzję wpływami do budżetu gminy oraz komfortem mieszkańców centrum miasta, rowerzystów i pieszych, z myślą o których strefa została utworzona.

Teraz przed takim samym dylematem staną radni z Obornik, chyba, że wcześniej do sądu wpłynie skarga na obowiązującą uchwałę i to on rozstrzygnie, czy w mieście będzie nadal obowiązywać opłata za parkowanie w soboty.

AKTUALIZACJA

Prokuratura zajęła się płatną strefą parkowania

Po naszej publikacji sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Skierowała ona już skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę rady miejskiej w Obornikach, regulującą stawki opłat i zasady ich pobierania na terenie strefy. Jeżeli Wojewódzki Sąd Administracyjny podzieli zdanie sądu wyższej instancji, radni będą musieli znieść zapis w regulaminie płatnej strefy parkowania o pobieraniu opłat w soboty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto