23 kwietnia zakończy się elektroniczna rekrutacja do gimnazjów. Postanowiliśmy zrobić krótką ściągawkę uczniom szkół podstawowych i stworzyć ranking najlepszych gimnazjów w Krakowie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ranking powstał na podstawie wyników egzaminu gimnazjalnego z 2009 roku. Pierwsze miejsce zdobyło Publiczne Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego. Uczniowie tej placówki zdobyli 88,4 na sto możliwych punktów z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej egzaminu.

Tuż za nim, uplasowały się dwa gimnazja: Prywatne nr 3, prowadzone przez Fundację Szkolną "Dona" i Społeczne Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta nr 1. Gimnazjaliści tych placówek zdobyli średnio po 84,88 punktów. - Naszych uczniów cieszy to, że mogą się uczyć - mówi Bogusława Hamiga, dyrektor prywatnego gimnazjum nr 3. - Również bardzo dobrze układa się współpraca z rodzicami naszych uczniów. To są osoby troszczące się o to, by dzieci chciały się uczyć, a nasi nauczyciele potrafią zarazić swoich podopiecznych pasją - wylicza.

Średnia wyników w pierwszej trójce krakowskich gimnazjów znacznie przekracza wskaźniki krajowe, wynoszące 55,7 punktów. Najlepszym gimnazjum publicznym ze średnią z egzaminu 80,2 okazała się placówka prowadzona przez Gabrielę Olszowską, dyrektor gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza. Dyr. Olszowska zdradza, że tajemnica sukcesu jej placówki tkwi w opracowanej przez wychowawców strategii. - Ale jaka jest to strategia, pozostanie to moją wielką tajemnicą - mówi pani dyrektor. - Często zarzucają nam, że zabieramy innym dobrych uczniów i dlatego osiągamy takie dobre wyniki, ale jest to tylko niewielka część prawdy - przyznaje.

Na 170 uczniów chodzących do jej szkoły, 47 to olimpijczycy. - Najbardziej mnie cieszy, że coraz większa liczba naszych uczniów decyduje się w przyszłości podejść do egzaminu maturalnego i to z równie dobrym skutkiem - mówi dyr. Olszowska.

Jan Żądło, dyrektor Wydziału Edukacji przypomina, że suchy wynik egzaminów gimnazjalnych nie zawsze stanowi miarodajny wskaźnik przy wyborze szkoły. - Bardzo ważna jest tzw. edukacyjna wartość dodana (EWD), czyli przyrost wiedzy ucznia w czasie nauki w szkole. Rodzice mogą szukać informacji o tej wartości albo w poszczególnych placówkach, albo na stronie kuratorium oświaty (www.kuratorium.krakow.pl) - wyjaśnia.

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

fasoifuhlkd (gość)

A8wGd1 iomdrqobbayr , [url=http://zpoqlgehaihl.com/]zpoqlgehaihl[/url], [link=http://hfrxuuvktoqq.com/]hfrxuuvktoqq[/link], http://vyjdgmcdonuw.com/