Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pułkownik Herzog patronem pociągu? Apel o głosy w plebiscycie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Materiały polregio.pl
O głosowanie właśnie na płk. Józefa Herzoga w plebiscycie na patronów wybranych pociągów w kraju apeluje dr Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. "Jego biografia znakomicie symbolizuje los pokolenia walczącego o odzyskanie i utrzymanie niepodległości Polski, a potem o wyzwolenie jej spod sowieckiego jarzma" - argumentuje Bukowski.

Plebiscyt, o którym mowa, został ogłoszony przez Przewozy Regionalne. W głosowaniu, które potrwa do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Głosowanie odbywa się na stronie https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/regio-bohater/, gdzie można zapoznać się z życiorysami kandydatów.

Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu ma możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, a także zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater (wpisującą się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości) oraz uroczystym lunchu w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów.

Pułkownik Józef Herzog (1901-1983) był współzałożycielem Obywatelskiego Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, stad też apel o głosowanie na tę postać płynący z Komitetu.

Jerzy Bukowski przypomina biografię tego bohatera. Herzog był żołnierzem 1 pułku piechoty w I Brygadzie Legionów Polskich (ranny w bitwie pod Jastkowem), obrońcą Lwowa w 1918 roku oraz granic II RP - jako zawodowy żołnierz - w 1920 i 1939 roku, jeńcem oflagu w Woldenbergu, więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu z celi organizował wokół siebie krakowskie środowisko legionowe (słynne spotkania opłatkowe z udziałem ówczesnego metropolity, księdza kardynała Karola Wojtyły, w klasztorze ojców Dominikanów), należał do głównych inicjatorów przywrócenia świetności kryjącej szczątki jego ukochanego Komendanta krypcie pod wawelską wieżą Srebrnych Dzwonów, odnowienia zrujnowanego przez reżim komunistyczny kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu oraz wznowienia w 1981 roku Marszów Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. "Do końca pracowitego życia wiernie służył Ojczyźnie i przekazywał tę miłość młodym pokoleniom rodaków" - podkreśla dr Bukowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pułkownik Herzog patronem pociągu? Apel o głosy w plebiscycie - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto