Protest policjantów w Warszawie [ZDJĘCIA]

Monika JuśZaktualizowano 
Protest policjantów w Warszawie. Mundurowi domagają się podwyżek i zmian w systemie emerytalnym Szymon Starnawski/Polska Press
20 tysięcy policjantów, strażaków i strażników granicznych z całej Polski przyjechało we wtorek do Warszawy, aby wziąć udział w manifestacji. To kolejny etap trwającego od lipca protestu. Czego domagają się mundurowi?

Ogólnopolski strajk służb mundurowych trwa od 10 lipca. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która reprezentuje interesy policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy służby więziennej oraz celno-skarbowej domagała się m.in. podwyżek i zmian w systemie emerytalnym. Od tamtej pory policjanci w ramach protestu zamiast mandatów wystawiają pouczenia.

Wtorkowa manifestacja to efekt braku porozumienia z MSWiA, które nie spełniło postawionych przez służby mundurowe postulatów. Minister Joachim Brudziński obiecał podwyżki, jednak nie takie jakich oczekiwali protestujący. Zaproponowana przez resort propozycja wprowadzenia płatnych nadgodzin i rezygnacja z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę również nie spełniły oczekiwań funkcjonariuszy, którzy zdecydowali się zmienić formę protestu i zorganizować ogólnopolski protest w stolicy.

Protest policjantów - trasa

Funkcjonariusze zebrali się już na pl. Zamkowym, skąd o 12 ruszą przed Pałac Prezydencki. Tam mają zostawić petycję ze swoimi żądaniami i przejść dalej Traktem Królewskim, aby złożyć taką samą petycję również przed Kancelarią. Następnie protestujący przejdą na Plac Na Rozdrożu, gdzie ma odbyć się happening.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2018.10.08 09:01:03

Jeszcze raz: Panie oficerze,to nie był protest polityczny. Ile razy ma to jeszcze powtórzyć, żeby Pan to zrozumiał. Proszę nie atakować też Kościoła,bo on też z tym protestem nie miał nic wspólnego. Nie zrozumiał Pan po co był ten protest,to odsyłam do ulotki,która była przygotowana dla niezorientowanych i takich agresywnych i prymitywnych jak Pan. My nie za partią ani za Kościołem tylko za godnością policjantów manifestowaliśmy. Innym Pan zarzuca brak umiejętności czytania ze zrozumieniem,a to Pan Panie oficerze nie rozumie dlaczego protestowało kilkadziesiąt tysięcy mundurowych. Cieszę się że odszedł Pan od prostackiego tonu,za jaki usunięto Pana oficerski wpis.Jak się jest lub było oficerem, to nie po to,żeby się tym chwalić tylko coś sobą reprezentować. Pan zaprezentował się jak człowiek prymitywny i chamski. Tu nie ma Pan podwładnych,na których może się Pan Panie oficerze wydzierać i przypisywać rzeczy,których nie zrobili, bo chce Pan rękami zwykłych policjantów zemścić się na władzy,którą Pan nienawidzi. Nie podobał się Panu nasz protest, to proszę zorganizować sobie własny: polityczny i antyklerykalny.Kto Panu broni. Za Panem policjanci raczej nie pójdą. Burdy niech Pan sobie wszczyna sam.

2018.10.07 13:38:15

Przypomnę tylko, że służymy Państwu i zapewniamy bezpieczeństwo wszystkim obywatelom, a nie rządzącej partii i Kościołowi. Niech każdy sobie wierzy w co chce- jego sprawa, jeżeli ma na tyłku dżinsy i koszulkę polo, ale jak zakłada mundur, wiarę i przekonania polityczne zostawia w szafce na ubrania. Kto tego nie rozumie nie nadaje się do tej formacji. Inaczej rodzi się Policja polityczna, której Pan powoli staje się reprezentantem.

2018.10.07 09:09:25

Przepraszam,ale to nie Pan będzie decydował czy policjanci mają prawo chodzić do kościoła czy nie.Te czasy już minęły. Proszę sobie pójść na Powązki Kwatera Ł i popatrzeć do czego jest zdolna władza,która nie klękała przed Bogiem,tylko przed diabłem. Idź człowieku napij się bimbru,jak za dawnych czasów i nie przyznawaj się że cię oficerem zrobili,bo to ty takim zachowaniem wstyd przynosisz,a nie policjanci, którzy protestowali,bo bronili godności,a nie polityki. Wstyd,żeby oficer wypowiadał się w tak prostacki i agresywny sposób.Zwyczajnie wstyd.

2018.10.07 04:25:01

Emerytury mi nie obniżyli, bo nie mieli za co,. Służyłem 28 lat Polsce, a nie politykom. Zamykałem każdego, z każdej opcji, nawet księży... Panie "policja"! O jakich Ty przekleństwach mówisz? Przepraszam, że nie napisałem "Amen".Pójdź Pan lepiej do Seminarium Duchownego zamiast do prewencji, bo pogubisz się kiedyś w życiu.. Kolejny "glina" ze stażem - dwa lata z dojazdami do pracy, łącznie z czasem spędzonym w PKS-ie. Przez takich jak Ty nie wychodzi ciągłość służby patrolowej na jesieni w mieście, bo akurat w Twojej wiosce są wykopki ziemniaka. ....Przysięgałeś wierność Konstytucji, a piszesz o wstawaniu z kolan. Jacy Wy wszyscy jesteście apolityczni? Jesteście żałosnym przykładem obniżenia standardów badań psychologicznych. Mój honor oficera Policji nie pozwala z Wami nawet nawet na wymianę zdań. Jeszcze rok temu postawiłbym Was na baczność i w proletariackich słowach wytłumaczyłbym Wam, na czym polega apolityczność Policji.. Wy jesteście widocznie tą " lepszą zmianą". Do IPN-u a nie do firmy!. Obniżacie standardy. I nie piszcie mi o wstawaniu z kolan, bo Wy na nich nadal się modlicie, Musicie mieć jakiegoś dalekiego wujka - byłego Komendanta Wojewódzkiego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej,albo tatę z PIS, bo żaden psycholog, z takimi poglądami, jakie Wy wyrażacie, nie przyjąłby Was do jakiejkolwiek firmy, .ŻEGNAM. Wstyd mi za Was, że nie rozumiecie słowa pisanego, a macie pewnie aspiracje na komendanta głównego.

2018.10.04 09:01:13

Nasi przełożeni nie utrudniali tego protestu,bo dotarło do nich,że zaraz nie będą mieli kim robić.Co sami wsiądą do radiowozów albo poprowadzą postępowania? Zarżnęli kurę,która znosiła im złote jaja.Tak to jest jak dzieli się policjantów na tych swoich do awansów i kursów oficerskich i tych niczyich do ciężkiej roboty. Za dużo było tych upokorzeń, komendanckich kochanek śmiejących się uczciwym policjantom prosto w twarz,mobbingów,mszczenia się na uczciwych policjantach, którzy sprzeciwiali się nadużyciom przełożonych. To trwało całe lata. Policjanci wstali z kolan. Tu nie chodzi tylko o pieniądze.

2018.10.04 07:36:32

Słuchaj Zaakart Ty chyba esbekiem jesteś,bo tylko esbek umie tak przeklinać i szczuć policjantów do protestów politycznych. Chcesz się zemścić rękami policjantów za to,że zabrali ci esbecką emeryturę. My esbekami nie jesteśmy i nie byliśmy.Jesteśmy uczciwymi policjantami i dlatego mamy prawo do uczciwych zarobków. Takich jak Ty wcale nam nie żal.

2018.10.03 17:13:01

Mój post usunięto, choć atakowałem w nim problem a nie Policję. Pozostawiono jedynie 5 komentarzy, które do niczego się nie odnoszą. Dlatego Panowie policjanci nie odpowiem na Wasze

posty. Tym najbardziej złośliwym, napiszę tylko, że mój staż służby w Policji wynosi więcej niż Was wszystkich razem wziętych - czyli znacznie przekraczający termin przydatności do spożycia oranżady w proszku. Ponazywaliście swoje nicki "glina", a guzik wiecie o prawdziwej policyjnej robocie i nawet nie potraficie czytać prostego tekstu ze zrozumieniem, tylko się obrażacie... Jesteście z Prewencji czy co? Pozdrawiam jedynie "policjanta", który wie co pisze i rozumie co przekazuje.

2018.10.03 09:06:43

Co zdziwił się Pan,że wyszło 30 tys ludzi na ulicę i nie było zadymy?Tak,nie było.Pokazaliśmy że można protestować pokojowo,bez burd i wyzwisk i nie trzeba wysyłać tysiące policjantów do zabezpieczenia tego protestu na koszt podatnika. Pokazaliśmy że można protestować spokojnie,nie łamiąc prawa. Wiedzieliśmy,że pojawią się różne media,które będą chciały nas wykorzystywać do swoich celów,ale na to nie pozwoliliśmy. Tak,to był inny protest niż zazwyczaj,bo szli mundurowi,czyli ludzie,którzy dbają o bezpieczeństwo wewnętrzne. Zachowaliśmy się poważnie,bo chcemy być tak postrzegani i tak traktowani. Chcemy poważnych rozmów,jak równy z równym.Szkoda,że tak się stało,nie chcieliśmy wychodzić na ulicę,ale nasze związki zawodowe były traktowane z góry,wręcz po chamsku. Na to zgody nie ma.

2018.10.03 08:29:58

Proszę też odczepić się od naszych przełożonych i nie skłócać środowiska policyjnego.Na tym proteście byli głównie sierżanci,ale oficerowie też szli i to w mundurach. Zdarzali się też inspektorzy. Zna się Pan w ogóle na stopniach. Nasi przełożeni nie przyszli,ale nie utrudniali nam wziąć udział w tym proteście i w tym sensie zachowali się bardzo w porządku. Jak ktoś ma bardzo wysoką funkcję,to nie może sobie tak po prostu paradować publicznie w proteście.Chyba proste.Ile trzeba inteligencji żeby to zrozumieć? My nosimy mundury, korzystanie z wolność obywatelskich wygląda u nas trochę inaczej,także na wolnym. Człowieku jak zakładasz mundur,to nigdy nie jesteś tak do końca na wolnym.Czego Panu brakowało?Palenia opon?Atakowania policjantów,którzy kierowali ruchem,czy wyzwisk,na które Pan tak bardzo liczył i chciał koniecznie nagrać i sprzedać bruk owcom.ŻENADA

2018.10.03 08:23:57

Pracuje w tej instytucji juz 15 lat, tak kiepsko jak jest w tej chwili, nie bylo nigdy.Media, spoleczenstwo, bardzo negatywnie podchodzi do policji, jak policjanci np. badaja trzezwosc kierowcow to zle, bo naruszaja wolnosc obywatela, jak nie badaja to tez zle bo krzyk, ze nie roby.Srodowiska mundurowe zwracaja uwage, ze ludzie odchodza, i nikt ich nie zastapi bo nie ma chetnych.Nikt nie mowi, ze niedlugo moze byc zagrozone wewnetrzne bezpieczenstwo panstwa.Obudzicie sie wszyscy jak juz dojdzie do sytuacji, ze nie bedzie kogo wyslac na interwencje, nie bedzie komu przyjac zawiadomienia, nie bedzie komu przyjechac na kolizje. Poki co mozecie hejtowac moj wpis, i klac na policje, koniec tej formacji jest bliski,a ten sie smieje kto sie smieje ostatni.

2018.10.03 08:15:41

Proszę też nie kłamać że społeczeństwo nas nie popiera.Ludzie spontanicznie wychodzili z pobliskich kawiarni i sklepów i nam machali do nas. Proszę nie kłamać,bo jest Pan zły,że nie udało się Panu sprowokować żadnego policjanta do wypowiedzi politycznych. My nie musimy dużo mówić i gwiazdorzyć przed kamerami. Nam na fotce nie zależy.Od kontaktów z mediami są rzecznicy i bardzo dobrze że policjanci do nich odsyłali. Tak byliśmy na wolnym,ale także na wolnym potrafimy się zachować i mamy swój honor. Społeczeństwo zna przyczyny naszego protestu,bo trwa on już pół roku. Sam fakt,że wyszliśmy na ulicę i to w takiej liczbie był wymowny. Nie rozumie Pan tego? ŻENADA. Chciał Pan zbić kasę na tym proteście i nie udało się Panu.Nie jesteśmy byle kim,nie zachowamy się jak dzicz wrzeszcząca agresywnie hasła polityczne.

2018.10.03 07:54:51

Mówić to Pan nie potrafi,bo przeklina Pan jak jakaś patologia. Spokojnie koleś,nie wściekaj się tak,że nie udało Ci się uzyskać od policjantów wypowiedzi politycznych.To nie był protest polityczny i wiele razy to podkreślaliśmy

2018.10.03 05:48:32

Byś choć minimalnie wiedział jakie są przepisy w Policji to byś glupot nie pisał!!! Policjant jest a polityczny i nie może się publicznie wypowiadać o polityce. Odrazu by miał postępowanie dyscyplinarne, a w konsekwencji zwolnienie. Pomyśl

2018.10.02 22:00:16

Nie policzyłeś jeszcze tego,że w Biedronce inteligencja nie będzie Cię wyzywać od zomowców,a patologia od ch...Poza tym w Biedronce zapłacą Ci za nadgodziny,nie będziesz pracował w nocy,święta. Nie będzie do Ciebie wydzwaniał na wolnym prokurator,że bardzo prosi,żebyś mu zakończył jakąś sprawę. Jedyny minus pracy w Biedronce:nie poderwiesz tak łatwo fajnej dziewczyny,jako policjant będziesz miał większe szanse.

2018.10.02 21:43:24

Od dzisiaj wpisujcie każdą nadgodziny.Niczego nie darujcie. Każcie sobie dokumentować i podbijać każdą nadgodzinę. Wpisujcie do notatników każdą interwencję,która oznaczała dla was narażenie życia i zdrowia.Zapisujcie takie interwencję i każcie podbijać,przyda się do emerytury,za takie rzeczy należy się emerytura o parę groszy większa.Piszcie raporty jeżeli pracowaliście w szkole średniej na gospodarstwie rolnym u rodziców. Za to należą się pieniądze, walczcie o nie.Nie dajcie się spławiać na gębę,że się wam coś nie należy,piszcie raporty i czekajcie na odmowy z podstawą prawną. Szanujcie siebie i własne rodziny. Koniec z niewolnictwem na pierwszej linii. Na nas wykazują oszczędności,a pieniądze nie trafiają do policji tylko na wypasione premie i nagrody komendantów. Jak wam"zapomnieli" wydać racji żywnościowych na jakieś zabezpieczenie,to upominajcie się o nie nawet następnego dnia. Taka racja żywnościowa musi zostać wydana.Co prawda teraz każde zabezpieczenie obliczają niby na 8 godzin,a jak zabezpieczenie trwa dłużej,to niby nie wiedziano o tym wcześniej i policjant pracuje przez kilkanaście godzin bez jedzenia i picia,bo przecież trzeba zaoszczędzić na luksusowe obiady dla komendantów i ich gości w luksusowych hotelach.

2018.10.02 21:19:43

Sam zastanawiam się nad spróbowaniem swoich sił w rekrutacji do Policji, ale faktycznie obecne stawki w zestawieniu z charakterem pracy nie wyglądają zbyt zachęcająco. Oczywiście praca w Policji, to służba, styl bycia, ale etosem pracy, wmawianiem sobie tego, jak jesteś potrzebny otaczających realiów nie oszukasz. Początkujący policjant otrzymuje niecałe 2700 zł. "na rękę" plus 100 zł. dodatku służbowego, mając szczęście lub "plecak" można polecieć np. do wydziału kryminalnego na III grupę za około 3200 zł. Ostatnio wchodząc do Biedronki widziałem ogłoszenie o poszukiwaniu magazynierów, stawka? 3500 - 5000 zł. brutto... Jak zatem służba ma być konkurencyjna? Wiadomo, że do Policji wybiera się inny typ ludzi, ale w końcu rozsądek wygra z aspiracjami przy takiej dysproporcji. Nie wspominając o ludziach z wykształceniem wymienionym jako preferowane.

2018.10.02 21:08:33

Może ci,którzy dostają miliony: wojsko,Straż Marszałkowska i SOP? Najlepsi z najlepszych.Elita warta milionów.

2018.10.02 19:38:38

Może i nie mają gdzieś tego protestu,bo go nie utrudniali,ale zwyczajnie boją się,że jeżeli go poprą to stracą stanowiska kierownicze.

2018.10.02 18:35:15

Szkoda że nasi komendanci i naczelnicy mają gdzieś protest i swoich podwładnych bo trzeba mieć jaja ale oni to tak najlepiej postępowania przeciwko policjantom robić to im wychodzi najleoiej a lodwyżki sami sobie dadzą jak zawsze.

2018.10.02 17:15:53

Warto było tam być.Nikt nie sądził,że przyjedzie tyle tysięcy ludzi. To było coś niesamowitego.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3