Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin gimnazjalny 2012 już jutro: polski, historia, WOS. Test na nowych zasadach

Edyta Tkacz
Jan Hubrich
Wielka niewiadoma - tak mówią uczniowie klas trzecich gimnazjów o testach, jakie będą rozwiązywać od środy do piątku. Ruszają próbne egzaminy gimnazjalne. W tym roku uczniowie po raz pierwszy zdają je na nowych zasadach.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012: testy i pytania przykładowe dostępne na stronach CKE

Egzamin, podobnie jak dotąd, będzie się składał z trzech części. Zmieni się jednak formuła testów i będzie ich więcej. W części humanistycznej uczniowie napiszą dwa testy, jeden z języka polskiego, drugi z historii i wiedzy o społeczeństwie. W części matematyczno-przyrodniczej też będą dwa testy - z matematyki oraz z przedmiotów przyrodniczych, czyli z biologii, chemii, fizyki i geografii.

Egzamin z języka obcego zostanie przeprowadzony na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Na poziomie podstawowym zdawać będą musieli wszyscy, na poziomie rozszerzonym ci, którzy kontynuowali w gimnazjum naukę języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Ma się także zmienić sposób oceniania prac. Egzaminatorzy będą oceniać nie tylko wynik zadania, ale także odtwarzać sposób rozumowania ucznia.

Centralna Komisja Egzaminacyjna publikowała już na swojej stronie internetowej przykładowe testy przygotowane według nowych prawideł. Jednak, jak przyznają nauczyciele, trudno na tej podstawie przewidzieć z czym później zetkną się uczniowie na egzaminie. - Ja podchodziłbym z rezerwą do tych przykładowych materiałów CKE - mówi Marek Gaweł, dyrektor Gimnazjum nr 19 w Krakowie. Gaweł podkreśla, że te testy, na podstawie których uczniowie mają się przygotować do prawdziwego egzaminu, zazwyczaj różnią się od nich poziomem trudności. Dlatego prawdziwe testy, które mają być w kwietniu 2012 roku, mogą okazać się o wiele trudniejsze.

Próbny egzamin gimnazjalny 2011: Według nauczycieli testy gimnazjalne są trudne? To chyba żart

- Dopiero przeprowadzany właśnie próbny egzamin pokaże, czego możemy spodziewać się na egzaminie w kwietniu - przekonuje Marek Gaweł. Uczniowie przyznają, że podczas przygotowań do egzaminu najgorszy jest brak jasnych kryteriów wymagań i oceniania testu. - W poprzednich latach można się było spodziewać, że jeśli jednym z zadań będzie dłuższa forma wypowiedzi, to pewnie będzie chodzić o rozprawkę. Teraz trudno to będzie przewidzieć - mówi uczeń Artur Markowski z krakowskiego Gimnazjum nr 19.

Próbny egzamin jest przygotowany przez CKE. Nie jest obowiązkowy, szkoły same zgłaszają chęć brania w nim udziału. W Małopolsce do testu zgłosiło się 647 spośród 746 gimnazjów. Szkoły same poprawiają próbny egzamin i ogłaszają jego wynik.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto