Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Majchrowski musi udostępnić porozumienie z PO. Jest wyrok sądu

Dawid Serafin
`
` Andrzej Banaś
Prezydent Jacek Majchrowski musi ujawnić dokument jaki podpisał trzy lata temu z Platformą Obywatelska. Tak nakazał w piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny. Chodzi o "Porozumienie Krakowskie" - dokument ten określał warunki współpracy między radnymi PO a prezydentem w zeszłej kadencji samorządu. O udostępnienie tego dokumentu od roku starała się Fundacja Stańczyka.

W porozumieniu zawarto kwestie związane z najważniejszymi projektami dla miasta m.in. rozwojem gospodarczym Nowej Huty, powstaniem hali sportowo - widowiskowej czy centrum kongresowego. Ponadto ustalenia obejmowały również wsparcie dla organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Krakowie oraz Światowych Dni Młodzieży. Określał on także warunki współpracy między prezydentem Majchrowskim a radnymi PO. Chodzi m.in. deklarację wspólnych działań w celu realizacji kluczowych dla miasta inwestycji.

Fundacja Stańczyka 1 lipca 2014 zawnioskowała o udostępnienie treści "Porozumienia Krakowskiego", uznając ją za istotną dla przerzystości funkcjonowania krakowskiej władzy. Wniosek fundacji przez 9 miesięcy pozostawał bez odpowiedzi. Już po złożeniu skargi, 22 kwietnia 2015, fundacja otrzymała od urzędu odpowiedź, w której Piotr Bukowski, zastępca dyrektora wydziału organizacji i nadzoru, poinformował, że “treść przedmiotowej umowy nie stanowi informacji publicznej (...)” a “tego rodzaju deklaracje mają charakter czysto polityczny, bazujący na określeniu pragmatyki wzajemnych kontaktów i relacji u podstaw których leży poprawa sprawności, efektywności i komfortu podejmowanych wspólnie działań".

Zdania urzędników, nie podzielił sędzia Andrzej Irla. W piątek zdecydował on, że prezydent Jacek Majchrowski dokument musi udostępnić, bo jest to dokument dotyczący spraw publicznych. Podkreślił on, że “dokument, o który w sprawie chodzi, który był powoływany w skardze, jest dokumentem dotyczącym sprawy publicznej” i “nie jest trafna odpowiedź prezydenta miasta przesłana stronie skarżącej stwierdzająca, że żądanie nie dotyczy informacji z zakresu spraw publicznych.”

- Ten wyrok, jeśli się uprawomocni, będzie znaczący dla rozwoju demokracji w Polsce. Obywatele mają prawo wiedzieć, z kim i na co umawia się władza - mówi Anna Cioch z Fundacji Stańczyka.

Wyrok nie jest prawomocny.

Jak się nieoficjalnie dowiedziała "Gazeta Krakowska" urzędnicy mieli problem z udostępnieniem dokumentu fundacji ponieważ ten...zaginął.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto