Potężne wybuchy w Krakowie. Wojsko zabiera głos

Nadal nie wiadomo, co było przyczyną trzech potężnych grzmotów, które usłyszeli w piątek wieczorem mieszkańcy północnej części Krakowa i okolicznych miejscowości. Przywodziły na myśl albo wybuch bomby, albo bardzo głośne wyładowanie atmosferyczne. Służby nie zanotowały jednak żadnych interwencji, ani zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców Krakowa. Na nasz e-mail trafiły relacje kolejnych świadków, przytaczamy je poniżej.
Zdj. ilustracyjne
 Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

Aktualizacja, godz. 16:30 - poniedziałek

Tajemnicze odgłosy w poniedziałek zostały spowodowane... burzą! Nad Krakowem pojawiły się wyładowania atmosferyczne i w związku z tym w mieście było słychać grzmoty.

Tajemnicze wybuchy w Krakowie. Co się działo w ostatnich dniach?

Pojawiły się sugestie, że tajemnicze odgłosy spowodowały samoloty F-16, które przekroczyły barierę dźwięku. Skąd miałyby się wziąć nad Krakowem? Np. jako zabezpieczenie odbywającego się w Katowicach szczytu klimatycznego COP24.

- We wskazanym terminie samoloty F-16 nie realizowały żadnych lotów w rejonie Krakowa - poinformował zapytany o to kmdr por. Czesław Cichy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Z naszych ustaleń wynika, że nawet, gdyby w tym czasie F-16 latały nad Krakowem, nikt nie wydałby pilotom zgody na przekroczenie bariery dźwięku nad terenem zurbanizowanym.

Przypomnijmy. Pierwszy grzmot pojawił się około godziny 18. Dwa kolejne - krótko po sobie - około godz. 23. Na pewno ostatniemu z nich towarzyszył rozbłysk na niebie. Potężny huk słyszeli mieszkańcy Nowej Huty, Prądnika Białego i Prądnika Czerwonego, ale także sąsiadującej z nimi gminy Zielonki, m.in. Węgrzc. Huk słychać było także w oddalonych o kilka kilometrów Michałowicach, a nawet w Miechowie..

"Czy ktoś z Was słyszał przed kilkoma minutami kilka głośnych.. wybuchów? Ciężko mi powiedzieć w którym miejscu. Na Prądniku Białym aż czułam drgania" - czytamy na profilu FB "Kraków - sorry że nie w temacie". W tym samym miejscu inny mieszkaniec napisał: "Słyszałem także, coś podobnego do grzmotów, dwa razy".

Oto jak pierwszy z wybuchów zapamiętała czytelniczka "Dziennika Polskiego", która napisała e-mail do naszej redakcji: "Dzień dobry, potwierdzam że dziwny wybuch miał miejsce w Krakowie między 17.15 a 17.30. Byłam wtedy przy Alei 29 Listopada obok Smoczego Jadła. Stałam, usłyszałam huk wybuchu i zobaczyłam rozświetlone na biało niebo za blokiem na Wileńskiej, tym który ma na parterze sklep Czerwona Maszyna. Widziałam paru mieszkańców tego bloku jak podbiegali nerwowo do okien szukając źródła tego hałasu. Wyglądało na to że wydarzyło się to gdzieś dalej, między Olszą a Olszą 2, na linii Tauron Areny, choć dźwięk był naprawdę mocny. Co ciekawe, jakiś czas później słychać było dużo syren, więc byłam przekonana że to wybuch gazu czy coś podobnego i niedługo wszyscy o tym napiszą. Zastanawiający jest ten rzekomy brak interwencji... Pozdrawiam i mam nadzieję, że wkrótce dowiemy się gdzie i co tak naprawdę się wydarzyło (zachowano pisownię oryginału)".

Inny Czytelnik relacjonował: "W piątek około godziny 23 również słyszałem dwa następujące po sobie bardzo głośne wybuchy w rejonie Uniwersytetu Rolniczego przy Al. 29 Listopada. Podczas drugiego miałem wrażenie, że za oknem zrobiło się jasno, jakby rozbłysk światła, jednak przez zasłonięte rolety nie byłem w stanie ocenić, czy było to wyładowanie atmosferyczne. Na pewno nie brzmiało to jak burza, bardziej jak eksplozja ładunku wybuchowego. Po drugi wybuchu, podszedłem do okna, widziałem, że sąsiedzi również to zrobili, lecz nic więcej się nie wydarzyło. Przez jakiś czas nasłuchiwałem syren służb ratunkowych, jednak nie było ich słychać".

Kilkoro Czytelników sugerowało, że tajemnicze odgłosy miały związek z aktywnością studentów w sąsiedztwie klubu "Arka" przy al. 29 listopada. "Przyczyną wybuchów były race puszczane przez paru młodych chłopaków przy klubie studenckim "Arka" niedaleko akademika "Oaza". Słyszałam wszystkie 3 wybuchy, a dwa widziałam wprost z mojego okna z akademika. Było to kilku młodych chłopaków. Puszczali race zaraz przy grillowisku przy klubie. Jestem przeciwna takim pomysłom , ponieważ przystworzylo to wiele stresu okolicznym mieszkańcom a zwłaszcza zwierzętom domowym. Teren ten jest bezpośrednio monitorowany przez klub dodatkowo dokładnie na tę część trawnika jest skierowana jedna z kamer parkingu. Według mnie powinno się przejrzeć monitoring i ukarać tych panów za zakłócenie spokoju mieszkańców" - napisała kolejna Czytelniczka.

Jak powiedziała nam rzeczniczka uczelni Izabella Majewska, że jeśli doszło rzeczywiście do takiego zdarzenia, nie było to związane z oficjalną działalnością klubu "Arka".

W sobotę rano Bartłomiej Rosiek, rzecznik komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, informował, że strażacy nie interweniowali w tamtym czasie. - Nie było też zgłoszeń od mieszkańców - mówi rzecznik KM PSP w Krakowie.

- Żadne zgłoszenie nie dotarło też do Centrum Powiadamiania Ratunkowego na numer 112 - powiedziała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo. Nikt nie alarmował też o tajemniczych odgłosach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego,

Nie doszło także do wybuchu w hucie ArcelorMittal, co sugerowali niektórzy użytkownicy FB.

"Sprawdziłem na detektorze wyładowań i nie odnotowano żadnych doziemnych wyładowań" - powiedział nam w sobotę rano również przedstawiciel Małopolskich Łowców Burz.

Jak mówi dr Tomasz Ściężor, miłośnik astronomii, fizyk z Politechniki Krakowskiej być może mieliśmy do czynienia z... burzą. - Nad regionem przechodziły w tym czasie fronty burzowe, i nawet jeśli nie odnotowano wyładowań doziemnych, mogło do nich dochodzić między chmurami. A z literatury i własnego doświadczenia wiem, że zimowa burza brzmi nietypowo - mówi dr Tomasz Ściężor.

Z kolei informacji o upadku żadnego meteorytu nie ma na razie Polska Sieć Bolidowa.

Czy Wy też słyszeliście tajemnicze grzmoty? Napiszcie: piotr.subik@dziennik.krakow.pl

**Czy to podobne zdarzenie do tego, które miało miejsce w 1993 r. w Jerzmanowicach?:

Incydent zwany dziwem

**

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Nowe prawa na porodówkach. Mamy mogą być zaskoczone

Wideo

Piotr Subik

  • Dziennik Polski
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.12.2018, 07:59

ja pi***dole, jaki temat, Subik to normalnie "szerlok hemlok" ,

11.12.2018, 00:35

"yebło, to yebło. Na ch*j drążyć temat" :)

10.12.2018, 22:55

U mnie też (okolice Myślenic) zdarzają się "wybuchy", sezon zakupów fajerwerków i ich testów, jak co roku zresztą.

10.12.2018, 22:15

Psa mi chcą zabić cwele!

10.12.2018, 21:25

A jakaś brzoza nie była złamana? Bo słychać było strzały😁

10.12.2018, 19:16

Dziś niedaleko Kocmyrzowa też było widać błysk

10.12.2018, 17:30

Meteoryty, coś wisi w powietrzu tylko żeby paniki nie było to cichoszaaaa.

10.12.2018, 16:05

Dupa ci chyba tylko strzela i do tego mogłaś przywyknąć jedynie

10.12.2018, 14:46

E tam to USS Enterprise z kapitanem Jean Luck Piccardem wyszedł z Warp nad Krakowem
https://gifer.com/en/LCyG

10.12.2018, 14:27

W Krakowie ciągle coś strzela, już przywykłam.

08.12.2018, 21:18

przecież jest szczyt klimatyczny w Katowicach, pewnie to był grom dzwiękowy wytworzony przez samolot naddzwiękowy F16 przelatujący w celach bezpieczeństwa gdzieś w pobliżu, proszę poczytać na wikipedii albo znaleźć wiadomości sprzed dwóch lat kiedy to nad Łomżą mieszkańcy słyszeli takie wybuchy. ...
Panie doktorze... jaka burza.

08.12.2018, 19:00

Bardzo proszę wziąć pod uwagę strzały z tajnych dronów lub tajnych sputników. Tajni posiadacze broni strzelającej falą elektromagnetyczną daje podobny efekt. Pozwals to robić huk a strzelaniem w poruszające się osoby można powodować ich śmierć lub ból różnego typu. Wszystko zależy od użytej mocy, czyli dawki energii. Wobec tej siły jesteśmy zupełnie bezbronni. Człowiek może wyparować w sekundzie przy mocy pioruna.

08.12.2018, 18:08

My takie wybuchy mamy na meczach K. S Grębałowianka w każdym sezonie. Plus czerwone dymy. Gdy się dzwoni wtedy do Straży miejskiej, to Pan potrafi zapytać, czy.... to przeszkadza dzwoniącemu. Może ci "kibice" przenieśli się gdzie indziej, ćwiczyć przed Sylwestrem, skoro nie było komu wyłapać "na wsi"w Krakowie? Być może najpierw ktoś robi bezkarnie to, co chce "na wsi" Grębałów mimo, że to też teren Krakowa lub w innych takich osiedlach 2 kategorii w tym mieście, a potem jest problem. Na tych wszystkich "wsiach" Krakowa można szybko latem dorwać osoby łamiące dokładnie te same przepisy, za które policja! ściga na stadionie Wisły a potem czując się bezkarnie może dalej idą w miasto? My tu też znamy przepisy i doskonale wiemy, że pytanie w stylu "czy Pani to przeszkadza" jest głupie i nie na miejscu, nie brakuje tu ludzi naprawdę dobrze wykształconych po studiach, łącznie z pracownikami wyższych uczelni i fajnie by było przestać udawać, gdy ktoś stąd dzwoni, że nie wiedzą o co nam chodzi. Jak było np rok temu po zgłoszeniu przez kilka dni w różne miejsca w Krakowie-od zikit, przez straż miejska, policję, czy radnego Grębałowa, że nie można dostać się do przejścia dla pieszych przez Kocmyrzowską, bo od kilku dni chodnik gminy był wtedy zawalony śniegiem i lodem. Musiał się sam stopić....

08.12.2018, 16:21

Nie pierwszy i nie ostatni raz. Co jakiś czas słychać takie "wybuchy". Poprzednio pewnej październikowej nocy.. koło 23 i 3 w nocy... nawet niedosłysząca Babcia wyleciała z łóżka tak walnęło.. Babcia jest w takim wieku, że skojarzyły się jej jednoznacznie. Obstawiam szkolenia na poligonie.

08.12.2018, 16:01

Zeszłego lata w Radziszowie k. Skawiny, miało miejsce również dziwne zjawisko. Znikąd w środku lasu nad drzewami pojawił się biały rozblysk, podobny do piorunu kulistego lecz bez żadnego odgłosu czy huku. W nocy ok godziny 23 przy "pustym" niebie, wyglądało to dziwnie ponieważ kula światła się powiększała aż "pękła" i znikła. Wszystko trwało maksymalnie sekundę. Później już nic się nie działo, nawet jedna chmurka nie przyszła.

08.12.2018, 15:17

Potwierdzam, między 17 a 17.30 stałam na przystanku 105 przy alei 29 listopada, był huk i białe światło ale nie po stronie uczelni tylko tak jak Wileńska, Brogi, tylko gdzieś dalej. Wystraszeni ludzie z bloku na Wileńskiej pobiegli do okien a ja ten huk jeszcze z pół godziny czułam w trzewiach :P

08.12.2018, 15:14

Potwierdzam, między

08.12.2018, 15:06

Też słyszałem wybuch wczoraj około 17:30 w okolicy Al. 29 Listopada

08.12.2018, 13:41

Michałowice też było słychać 2 wybuchy koło 23

08.12.2018, 13:37

Hurtownia

08.12.2018, 13:18

Jankesi przekraczali bariery dźwięku swoimi złomami zwanymi samolotami i tyle w temacie 😡a jest zakaz przekraczania nad terenami zamieszkania

08.12.2018, 13:17

To petardy, które wybuchały w okolicy Klubu Akademickiego Arka na 29 listopada

08.12.2018, 13:05

Tak, okolice Balic rozwniez było słychać te wychuchy

08.12.2018, 13:01

faktycznie w nocy ubudzily mne 2 wybuchy...mieszkam na Felinskiego.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3