W piątek, 23.03. 2012 roku w Auli Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie miała miejsce niecodzienna uroczystość – Gala Finałowa zamykająca obchody Roku Jubileuszowego 20-lecia sekcji dwujęzycznej z językiem francuskim w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Krakowie przy ulicy Złoty Róg 30. Zespół łączy XVII Liceum Ogólnokształcące im. Młodej Polski oraz Gimnazjum nr 18 im. Króla Jana III Sobieskiego. Są to jedyne na terenie Małopolski szkoły kształcące w systemie dwujęzycznym z językiem francuskim.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Gala Finałowa zgromadziła pracowników i współpracowników, absolwentów i uczniów szkoły. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Alain Schneider – wicekonsul Francji i zastępca Dyrektora Instytutu Francuskiego w Krakowie, pani Marie Dehout lektorka języka francuskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim reprezentująca Delegaturę Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii, prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Roman Malarz, były kurator Oświaty i Wychowania w Krakowie mgr Mieczysław Noworyta, była wizytator mgr Ewa Rużyło-Malarz, była dyrektor szkoły mgr Apolonia Iwańska, przedstawiciele Rady Dzielnicy VI z przewodniczącym Bogdanem Smokiem, ksiądz prałat Józef Caputa proboszcz parafii, na terenie której znajdują się szkoły, pani Anna Arlet-Krzemień z księgarni Edukator będącej partnerem szkoły i fundatorem wielu nagród w konkursach językowych, pani Monika Kozień-Królikowska przedstawicielka Rady Rodziców.

Dyrektor szkoły mgr Barbara Chmura oraz wszyscy zabierający głos podkreślali utrzymujący się od wielu lat wysoki poziom nauczania, różnorodność działań podejmowanych przez szkołę, ciągle powiększające się grono laureatów i finalistów olimpiad i konkursów oraz wciąż poszerzającą się ofertę edukacyjną: obok klas dwujęzycznych w gimnazjum funkcjonują także ogólne z językiem angielskim, a w liceum dziennikarskie i turystyczne; w nowym roku planuje się dodatkowo otwarcie klasy medycznej oraz wstępnej, w której uczniowie nie znający języka mogliby poprzez rok intensywnej nauki nauczyć się go na poziomie umożliwiającym kontynuowanie nauki w klasie dwujęzycznej liceum.

Podczas uroczystości padło wiele miłych słów pod adresem szkoły i jej pracowników. Wicekonsul Francji zwrócił uwagę na niezaprzeczalną potrzebę znajomości języków obcych a belgijska lektorka Elodie Cailliau swe wystąpienie podsumowała słowami: „Jestem zaszczycona, że mogę pracować w tej szkole”. Pani Monika Kozień-Królikowska w imieniu rodziców wyraziła wdzięczność za możliwość uczenia się dzieci w elitarnej szkole. Jedna z absolwentek - Ula Nowak - obecnie dziennikarka Radia Alfa mówiła o szacunku do nauki, jako przywileju wpojonym jej przez nauczycieli.

Gala była też okazją do przyznania okolicznościowych medali upamiętniających 20-lecie powstania dzielnic Miasta Krakowa, którymi przez przewodniczącego Rady Dzielnicy Bronowice uhonorowani zostali m.in. dyrektor mgr Barbara Chmura, mgr Anna Szumowska-Chudzińska polonistka i organizatorka Sesji Młodopolskich oraz nieobecna na uroczystości emerytowana lektorka francuska Jeanine Vernhes.

Zwieńczeniem uroczystości był program przygotowany przez uczniów klas dwujęzycznych: film, scenka obrazująca międzyszkolne wymiany oraz spektakl w języku francuskim przygotowany pod opieką Elodie Cailliau we współpracy z reżyserem belgijskim Axelem de Vreese.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

światłolubna (gość)

Drodzy uczniowie i absolwenci!
Czy moglibyście wyrazić opinie na temat szkoły na stronie:
http://opinie-o-szkolach.krakow.pl/blog/8676/xvii-liceum-ogolnoksztalcace-im-mlodej-polski/
Najlepiej się też zarejestrować (można przez Facebooka), bo wtedy oprócz opinii możemy postawić ocenę - i wtedy wyżej wylądujemy w rankingach :)

Wielkie Dzięki!

absolwent 2001 (gość) (sd)

a o imprezie bylo glosno, na stronie szkoly info jest alors il aurait fallu y jeter un coup d'oeil:) pozdrawiam

sd (gość)

miło być byłym uczniem tej szkoły i nie słyszeć ani słowa o tym wydarzeniu... przepływ informacji powalający.... ale mimo wszystko merci beaucoup pour ces 20 ans :)