Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska lider w kształceniu inżynierów na Podkarpaciu

Redakcja
materiały promocyjne
60 lat tradycji, ponad 50 tys. absolwentów, 26 atrakcyjnych kierunków studiów. To Politechnika Rzeszowska-największa i najlepsza według rankingów państwowa uczelnia techniczna na Podkarpaciu, kształcąca przyszłych inżynierów.

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii powoduje, że wykształcenie techniczne to dobra lokata na przyszłość. Zapotrzebowanie na inżynierów co roku jest większe, dlatego Politechnika Rzeszowska wychodzi na przeciw oczekiwaniom rynku pracy. Obecnie studenci mogą wybierać spośród 26 kierunków studiów, prowadzonych na 6 wydziałach:

- Budowy Maszyn i Lotnictwa,
- Budownictwa i Inżynierii Środowiska,
- Chemicznym,
- Elektrotechniki i Informatyki,
- Matematyki i Fizyki Stosowanej,
- Zarządzania.

Dodatkową zachętą do studiowania w Politechnice Rzeszowskiej jest oferta kierunków zamawianych, czyli takich, które ze względu na szczególne zapotrzebowanie gospodarki na wysoko wyszkoloną kadrę inżynierską otrzymują dodatkowe wsparcie finansowe na kształcenie oraz na stypendia dla studentów. W tym roku akademickim 7 kierunków studiów ma taki status. Są to: automatyka i robotyka, energetyka, informatyka, inżynieria materiałowa, matematyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika.

Politechnika Rzeszowska kształci studentów w trybie: stacjonarnym jak i niestacjonarnym na wszystkich poziomach: licencjackim, magisterskim, doktoranckim oraz podyplomowym. Uczelnia zapewnia studentom doskonałe wykształcenie na światowym poziomie, służy temu intensywna nauka języków obcych oraz możliwość odbywania części studiów oraz praktyk za granicą w ramach programu Erasmus.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej to ludzie pełni entuzjazmu. Rozwijają swoje pasje w ponad czterdziestu kołach naukowych i w agendach kulturalnych takich jak Akademickie Radio i Telewizja „Centrum”, Studencki Zespół Pieśni i Tańca Połoniny, czy Chór Akademicki oraz w kilkunastu sekcjach sportowych. Ich praca połączona z pasją jest doceniania nie tylko w kraju ale także za granicą. Przykładem na to mogą być osiągnięcia studentów działających w kołach naukowych.

Studenci Koła Naukowego Lotników z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa projektują modele samolotów, które wygrywają w licznych konkursach. W kwietniu 2011 stworzony przez nich model samolotu bezzałogowego PR-5 „Wiewiór” zdobył główną nagrodę na międzynarodowej konferencji Aerodays w Madrycie. Po sukcesie w Hiszpanii studenci przygotowali kolejny projekt-samolot udźwigowy PR-8 Double Blast, z którym wyruszyli na prestiżowe zawody SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych. Tam ich projekt zajął 7 miejsce.

Z kolei studenci reprezentujący Koło Naukowe Robotyków ROBO, działające w Katedrze Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki, odnieśli sukces w zawodach robotów, podczas IV Ogólnopolskich Zawodów Sumo Challenge w Łodzi. Przedstawiciele ROBO Grzegorz Piecuch i Michał Kieś zajęli III miejsce w kategorii Sumo z robotem "Marianek" oraz III miejsce w kategorii Lego Sumo- z robotem "Nie wiem". Są to pierwsze laury w zawodach robotów odniesione przez studentów nowego kierunku automatyka i robotyka uruchomionego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki w roku akademickim 2010/2011.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej to także najmłodsi. W roku 2009 powstała Politechnika Dziecięca, dla dzieci ze szkół podstawowych. Jej celem jest rozwijanie zainteresowania naukami technicznymi i matematyczno-przyrodniczymi. Przybliżeniem dzieciom zagadnień związanych techniką zajmują się naukowcy Politechniki Rzeszowskiej. Na co dzień prowadzą badania naukowe i projekty badawcze, które stanowią istotny przedmiot publikacji krajowych i zagranicznych. Prace badawcze naukowców mogą w istotny sposób przyczynić się do ułatwienia życia innym. Rozwiązania patentowe zaproponowane przez zespół profesora Józefa Dziopaka z Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju, dotyczące m. in. ochrony przeciwpowodziowej, uzyskały w ostatnim czasie 46 medali na światowych wystawach innowacji m.in. w Brukseli, Genewie, Seulu, Rumunii i Moskwie.

Politechnika Rzeszowska ściśle współpracuje z gospodarką. Usługi te mają wieloraki charakter. Pracownia Diagnostyki Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych prowadzi rutynowe usługi badawcze z zakresu badań technicznych samochodów osobowych. Liczną grupę stanowią usługi polegające na opracowaniu opinii o innowacyjności produktu czy technologii. Na uwagę zasługują prowadzone przez Zakład Oczyszczania i Ochrony Wód oraz Katedrę Chemii i Inżynierii Środowiska usługi bakteriologiczne i fizykochemiczne wody.

Do znaczących ośrodków badawczych Politechniki Rzeszowskiej, prowadzących działalność badawczą dla gospodarki należy Uczelnianie Laboratorium Badań dla Przemysłu Lotniczego. Dzięki zdobytym uprawnieniom ośrodek może współpracować w zakresie badań materiałów i technologii materiałowych, zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami w obszarze lotnictwa, kosmonautyki, uzbrojenia i dziedzin pokrewnych.

Politechnika Rzeszowska stara się zapewnić swoim studentom najlepsze warunki do studiowania. 17 października 2011 roku, podczas Uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2011/2012 został oficjalnie przekazany do użytku budynek Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno- Administracyjnego. W budynku oprócz części administracyjnej znajdą się m. in. laboratoria naukowo-badawcze urządzeń awionki, specjalistyczna sala wykładowa fizyki z salą do pokazów zjawisk fizycznych, laboratoria dla kierunki architektura i urbanistyka, ponadto Biblioteka Główna PRz, pełniąca funkcję regionalnej biblioteki technicznej województwa podkarpackiego.

Politechnika Rzeszowska słynie z kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Kierunek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Do tej pory Uczelnia wykształciła ok. 500 pilotów lotnictwa cywilnego, wśród nich kapitana Tadeusza Wronę, który wykazał się niezwykłym kunsztem awaryjnie lądując na lotnisku w Warszawie.

Skutecznie prowadzone szkolenie lotnicze zapewnia jednostka organizacyjna Politechniki Rzeszowskiej Ośrodek Kształcenia Lotniczego (OKL) w budynku portu lotniczego w Jasionce. Studenci specjalności pilotaż otrzymują doskonałe przygotowanie praktyczne do uzyskania licencji pilota zawodowego. Ponieważ kierunek cieszy się zainteresowaniem wśród młodzieży, Politechnika Rzeszowska postanowiła rozbudować dotychczasową infrastrukturę OKL-u m.in o nowy hangar, pas startowy budynek symulatorów lotu, kontenerową stację paliw oraz doposażyć go w niezbędny, spełniający wymogi szkoleniowe sprzęt symulatory lotów i nowe samoloty. W tej chwili inwestycje budowlane są odebrane, a nowe samoloty służą studentom w szkoleniu lotniczym. Wszystkie inwestycje były możliwe dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Dzięki funduszom europejskim możliwa też będzie rozbudowa infrastruktury naukowo-badawczej Politechniki Rzeszowskiej. W październiku 2010 r. została podpisana umowa o dofinansowanie projektu : „Budowa, rozbudowa i modernizacja bazy naukowo-badawczej” Politechniki Rzeszowskiej. Projekt zakłada modernizacje 33 zespołów laboratoriów wydziałów: Budowy Maszyn i Lotnictwa, Chemicznego, Elektrotechniki i Informatyki, Matematyki i Fizyki Stosowanej. Do nich trafi najnowocześniejsza aparatura i oprogramowanie. Dzięki temu Uczelnia będzie miała możliwość prowadzenia badań nad materiałami i technologiami i systemami potrzebnymi w przemyślnie i lotnictwie.

Politechnika Rzeszowska jest Uczelnią dynamiczną. Rozwija zamiłowania do nauk technicznych już od najmłodszych pokoleń, zapewnia solidne wykształcenie studentom, a naukowcom dobre warunki do badań. Absolwenci Politechniki Rzeszowskiej wnoszą znaczący wkład w rozwój regionu. Naukowcy, tworzący trzon kadry Politechniki Rzeszowskiej, to wysokiej klasy specjaliści, cieszący się uznaniem w kraju i za granicą. Uczelnia stale unowocześniająca swoją infrastrukturę naukowo-badawczą i edukacyjną jest liderem pod względem nauki i edukacji technicznej w regionie.

Agnieszka Wysocka
Sekretariat Rektora PRz

www.prz.edu.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto