Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja coraz częściej dostaje filmy od kierowców [WIDEO]

Marta Paluch
Kobieta, która kilka dni temu przy ul. Bobrzyńskiego przebiegła na czerwonym świetle.
Kobieta, która kilka dni temu przy ul. Bobrzyńskiego przebiegła na czerwonym świetle. fot. Maciej Ł., Youtube.com
Kobieta jedzie z małym dzieckiem Alejami Trzech Wieszczów w Krakowie. Dziecko nie siedzi w foteliku, nie jest nawet przypięte pasami, przechodzi swobodnie z przodu na tył samochodu. Kamera najeżdża najpierw na rejestrację auta, robi powiększenie, potem to samo robi z twarzą kobiety. To jeden z filmów, który trafił do małopolskiej drogówki.

- Widać, że autor zrobił wszystko profesjonalnie - możemy zidentyfikować auto i kierowcę. Zresztą, postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte, kobieta odpowiedziała za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo - mówi podinsp. Krzysztof Dymura, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jak podkreślają policjanci, wiele z filmów, kręconych kamerką, a nawet telefonem, można potem wykorzystać w sądzie jako dowody rzeczowe.

Nawet wtedy, gdy wydaje się, że sprawa jest beznadziejna. Tak było m.in. w przypadku młodych chłopaków, którzy sfilmowali sami siebie na zakopiance, gdy w okolicy Myślenic jechali pod prąd. - Nie było widać ani kierowcy, ani rejestracji, ani nawet marki auta. A jednak, gdy film ten znalazł się na naszej stronie, mieliśmy kilkanaście telefonów w tej sprawie. Dzięki świadkom tych zdarzeń udało się ustalić sprawców i wytoczyć im postępowanie - opowiada podinsp. Dymura.

Według policjantów, coraz bardziej zależy nam na bezpieczeństwie na drodze. Rośnie świadomość, że ono zależy także od nas i od tego, jak będziemy reagować na podobne zachowania.

Filmowanie piratów jest popularne także w innych rejonach Polski - np. na Śląsku przez pół roku policjanci analizowali ponad 200 takich filmów.

Jak tłumaczy podinsp. Dymura, w niemal każdej sprawie jest potem wszczynane postępowanie. - Zdarza się, że osoba, która ten film wysłała, jest świadkiem w sądzie. To nam bardzo pomaga w ściganiu niebezpiecznych kierowców - dodaje Dymura. - Byle tylko filmów nie kręcić podczas jazdy, siedząc za kierownicą i trzymając w rękach kamerę...

Policjanci z drogówki dostają miesięcznie po kilkanaście filmików pokazujących wykroczenia drogowych piratów. Są one potem dowodem w sądzie.

Kraków. Piesza wtargnęła na czerwonym świetle. "Mogło być 5 trupów" [WIDEO]

Ominął samochód, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych [WIDEO]

U góry - wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, u dołu - zderzenie po ryzykownym manewrze skrętu w lewo. Takie między innymi filmy kierowców trafiają do internetu i na policję.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto