Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ostatniego kuriera konspiracyjnej Harcerskiej Poczty PCK

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża pożegnał 22 lipca druha Bolesława Wójcika, który zmarł w wieku 95 lat. Pogrzeb Bolesława Wójcika odbył się na Cmentarzu Podgórskim.

Bolesław Wójcik - kurier Harcerskiej Poczty PCK, harcmistrz, podporucznik Wojska Polskiego, architekt - biegły do spraw architektury i urbanistyki. Był rodowitym podgórzaninem; urodził się w roku 1924, w forcie na Krzemionkach, w rodzinie zawodowego wojskowego. Do harcerstwa wstąpił w roku 1937 i był z nim związany aż do śmierci, do roku 2019.

W tym czasie zdążył zaliczyć rekordową liczbę 243 dni obozowych. Podczas okupacji na wezwanie przełożonych zgłosił się do tzw. Harcerskiej Poczty, działającej w Krakowie przy Polskim Czerwonym Krzyżu. Została powołana w Krakowie, już w pierwszych dniach wojny, we wrześniu 1939 roku. Decyzję w tej sprawie podjął pułkownik Stanisław Plappert, pełnomocnik Zarządu Głównego PCK na Okręg Krakowski. Misję utworzenia poczty otrzymał instruktor harcerski - druh Edward Poradzisz - który skierował do harcerzy apel o bezinteresowną służbę Polsce i jej mieszkańcom.

W ramach aktywności Harcerskiej Poczty harcerze roznosili przesyłki, listy i kartki nadchodzące do PCK z rozlicznych obozów (jenieckich, koncentracyjnych, pracy), w których znaleźli się Polacy. Jak wspominał Bolesław Wójcik - wielu adresatom przynosili radosne wiadomości, że ich bliscy odnaleźli się, żyją i mają prawo do korespondencji, lecz dla innych przynosić musieli złe wieści, ponieważ PCK dostarczało również zawiadomienia o śmierci. Harcerscy kurierzy przekraczali także granicę niemiecko-radziecką na Bugu i dostarczali wiadomości na i z terenu okupacji sowieckiej.

Poza listami i wiadomościami dla polskich rodzin, także o osobach poszukiwanych oraz o zabitych w czasie wojny, kurierzy byli kontaktem między organizacjami podziemnymi po obu stronach granicy, na przykład między członkami Szarych Szeregów a Komendantem mającym siedzibę w Krakowie. W roku 1943 druh Bolek podjął służbę w Armii Krajowej, w której ukończył konspiracyjną podchorążówkę.

Po wojnie studiował architekturę i przez wiele lat pracował w firmie Miastoprojekt. Druh Wójcik, wraz z innymi członkami kręgu - Marianem Hampelem, Alojzym Misztą i Ferdynandem Kijakiem - odznaczony został Krzyżem ZHP wręczonym mu przez przewodniczącego Rady Chorągwi Krakowskiej ZHP Bogdana Nowaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb ostatniego kuriera konspiracyjnej Harcerskiej Poczty PCK - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto