Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podzielony Kraków w rocznicę pogrzebu [ZDJĘCIA, VIDEO]

Piotr Rąpalski
Andrzej Banaś
Tłum pod krzyżem katyńskim w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej. Kilkadziesiąt metrów dalej grupa protestujących przeciwko pochówkowi na Wawelu. A między tymi grupami kordon policji. Tak wyglądał Kraków w poniedziałek wieczorem, rok po tym, jak para prezydencka została pochowana na Wawelu.

Kraków: rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Zwolennicy pochówku (ZDJĘCIA)

Kraków: rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Marsz przeciwników (ZDJĘCIA)

Pod krzyżem katyńskim przed godz. 22 zgromadziło się około 1500 osób ze środowisk prawicowych. Zjechali z całego kraju. Modlitwę prowadził Ks. Isakowicz-Zaleski . Marta Kaczyńska dziękowała zgromadzonym za przybycie.

Sympatycy Komitetu Obywatelskiego Wawel, którzy rok temu pod oknem papieskim przy ulicy Franciszkańskiej protestowali przeciwko pochówkowi pary prezydenckiej w Krakowie, już o 17.30 zjawili się pod murami wawelskiego zamku.

- Chcemy żeby Wawel był wolny od polityki. Żeby wycieczki szkolne mogły mieć lekcje przy sarkofagu Piłsudskiego a nie były przepędzane z powodu tłoku przy grobie prezydenta - mówiła Agata Wantuch, szefowa komitetu. Około 150 protestujących rozdawało chorągiewki z napisem "18 kwiecień 2010 kardynalny błąd". Na transparentach widniały hasła "Wawel bez polityki". Protestanci co jakiś czas wykrzykiwali "kardynalny błąd". Niektórzy zatrzymywali się przy grupie protestujących i wdawali się w polemiki.

W tym czasie posłowie PiS byli już na Wawelu.

Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz, Beata Szydło, Joachim Brudziński, Ryszard Terlecki, Andrzej Adamczyk. Macierewicz nie omieszkał zaatakować Donalda Tuska w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej.
- Premier powinien podać się do dymisji - powtórzył żądanie partii Jarosława Kaczyńskiego. Brata pochowanego na Wawelu zabrakło wczoraj w Krakowie. Jarosław Kaczyński, który zapowiadał wizytę w Krakowie, został w Warszawie ze względów rodzinnych. Jego matka jest bowiem znów w szpitalu.

Na mszy św. w bazylice mariackiej pojawiła się za to Marta Kaczyńska wraz z córkami i z mężem.
Byli także członkowie rodzin Janusza Kurtyki i Zbigniewa Wassermanna. Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej ks. infułat Bronisław Fidelus.

Wśród koncelebrantów był między innymi szef Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Tłum wiernych zgromadził sie przed świątynią i oglądał uroczystości na wystawionym telebimie. Powiewały polskie flagi i polityczne transparenty: "Widmo PRL krąży po Polsce", "Polska bankrut" i wiele podobnych z hasłami, które krytykowały premiera i rząd.

Po mszy odbył się koncert symfoniczny w bazylice zaś około 20.30 marsz wiernych ruszył spod bazyliki mariackiej w kierunku Wawelu, pod krzyż katyński. Tam czekali przeciwnicy pochówku.

Cicho było, z obu stron, tylko podczas modlitwy. Potem rozgorzała, do g. 22 walka na okrzyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto