Pływacy Unii Oświęcim lokomotywą Małopolski w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Drzonkowie

Jerzy Zaborski
Katarzyna Górniak zdobyła w Drzonkowie sześć medali, pięć złotych i jeden brązowy. Fot. Jerzy Zaborski
15 medali zdobyli pływacy Unii i SMS Oświęcim w mistrzostwach Polski juniorów 17- i 18-letnich rozegranych w Drzonkowie w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Unia z 12 medalami (7 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe) wygrała klasyfikację klubową, wyprzedzając Victorię Racibórz (5 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe medale) i Koronera Zielona Góra (4 złote i po 2 srebrne i brązowe). Oświęcimianie byli najlepsi w punktacji klubowej, zdobywając 172,75 pkt. Wyprzedzili Victorię Racibórz (159,75) i Wartę Poznań (123). Oświęcimscy pływacy byli lokomotywą Małopolski w punktacji wojewódzkiej. Wygrała Małopolska (355,25 pkt.) przed Śląskiem (286,25 pkt.) i Mazowszem (273 pkt.). Dla Małopolski punktował także Jordan Kraków (9. miejsce, 84,5 pkt.) i BOSiR Brzesko (14. miejsce, 51 pkt.), Korona Kraków (18. miejsce, 41 pkt.), Karol Wadowice (48. miejsce, 6 pkt.)

Najlepszym zawodnikiem wśród mężczyzn został Wojciech Wojdak z SMS Oświęcim, uzyskując w swoich startach najbardziej wartościowe wyniki. – _Może i na początku rywalizacji wśród młodzieżowców był trochę zmęczony juniorskimi mistrzostwami Europy, w których wywalczył przepustkę na MŚ w Dubaju, bo zaczął „tylko” brązem na 200 m stylem dowolnym, ale potem było coraz lepiej, czyli złote medale na 400 i 1500 m stylem dowolnym. Na najdłuższym kraulu cały czas kontrolował wyścig _– podkreśla Piotr Woźnicki, opiekun oświęcimskich pływaków w Drzonkowie.

Tradycyjnie najwięcej medali zdobyły dziewczęta, opływane już w seniorskiej rywalizacji. Klasą dla siebie była Katarzyna Górniak, zdobywając pięć złotych medali i jeden brązowy. Indywidualnie medale z najcenniejszego kruszcu zdobyła na 50 m kraulem oraz 50 m i 100 m grzbietem. Na najwyższym podium stawała w sztafetach 4x200 m kraulem i 4x100 m stylem zmiennym, a brązowy wzięła na 4x100 m kraulem. – W Drzonkowie nie brakowało życiowych rekordów, ale najbardziej ucieszył mnie ten Kasi Górniak na 100 m grzbietem, 1.02.56, poprawiony po prawie dwóch latach _– zwraca uwagę trener Woźnicki. – _To jest doskonały przykład dla innych, że warto wytrwale pracować, nie zrażając się nawet kilkoma z rzędu nieudanymi startami.

Joanna Szczepanik wywalczyła złoto na 100 i 200 m stylem motylkowym, a srebro na 50 m tym samym stylem. Z kolei Kamila Kunka była druga na 400 m kraulem. Żeby mieć pełny obraz medalowych zdobyczy Unii, warto wspomnieć o srebrnych medalach kobiecych sztafet na 4x100 m kraulem i 4x100 m stylem zmiennym.

- Naszą siłą jest drużyna i do niej przywiązujemy największą wagę – podkreśla Piotr Woźnicki. – Dobrze, że wielu zawodników punktuje, bo do rankingu końcowego liczą się tylko trzy starty, więc jednostka niewiele nie uciągnie klubu, czy województwa.