W Polsce panuje dziwne społeczne przyzwolenie na jazdę z nadmierną prędkością po terenie zabudowanym.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jazda samochodem z nieprzepisową prędkością w naszym kraju raczej powodem do dumy niż wstydliwym wykroczeniem. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że kierowcy nie zważają nawet na bezpieczeństwo osób niechronionych w terenie zabudowanym.

Ileż to razy widziałem kierowców jeżdżących 90 km/h w terenie gdzie jest ograniczenie do 50 km/h. Co gorsza nagminne jest także trąbienie na prawidłowo jeżdżących kierowców i wyprzedzanie ich w niedozwolonych miejscach.

Kolejnym zagrożeniem na polskich drogach są pijani kierowcy - dochodzimy tutaj jednak do pewnego rodzaju paradoksu. W naszym społeczeństwie pijani kierowcy są postrzegani bardzo pejoratywnie i jest to głównie zasługa kilkuletniej medialnej kampanii.

Nikt nie pochwali się znajomym tym, że uważa, że "kierowanie to 5 piwach to normalna sprawa", bo spotka się z ostracyzmem i pogardą. Jednak zupełnie odwrotne reakcje czekają kogoś, kto pochwali się tym, że "ma w nosie przepisy i jeździ 80 km/h po terenie zabudowanym". Owszem - część ludzi to potępia, jednak wydaje mi się, że niestety jest to mniejszość. Dla reszty jest to po prostu normalne.
Czemu nazywam całą tą sytuację paradoksem? Jako umysł ścisły, bardziej od emocji wolę liczby i statystyki, a te są nieubłagane.

Czemu jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest tak negowana? Przede wszystkim dlatego, że taki kierowca ma zawężone pole widzenia i wydłużony czas reakcji, co zwiększa drogę hamowania. Nie trzeba być specjalistą, by zauważyć, że identycznie na kierowców wpływa także jazda z nadmierną prędkością.

Nie chcę tworzyć jakiejś tabeli, gdzie odwzorowywałbym przekroczenie ograniczenia prędkości w porównawczej relacji do ilości promili alkoholu we krwi, bo to bez sensu. Najważniejsze jest jednak to, by kierowcy wreszcie uświadomili sobie, że bezpieczna jazda nie polega tylko na tym by jakiś cudem utrzymać swój samochód na jezdni mimo dużej prędkości, ale przede wszystkim na tym by w razie, gdy jakiś pieszy (dziecko) niespodziewanie wbiegnie nam na jezdnie będziemy mieli szansę wyhamować i ocalić komuś życie.

Pamiętajmy, że drogi dostosowane do wyższych prędkości oprócz tego, że są wyprofilowane pod większe prędkości, zapewniają o wiele lepsze pole widzenia, często posiadają też barierki uniemożliwiające nagłe wbiegnięcie pieszych.

"Bo wbiegła", "nie było go widać" - skończmy przerzucać odpowiedzialność za bezpieczeństwo na innych, a zacznijmy zmiany od siebie. Nie da się ukryć, że jeżdżąc z nieprzepisową prędkością, powodujemy dla pieszych dokładnie takie same zagrożenie jak pijani kierowcy - kierowca jadący 80 km/h w terenie zabudowanym ma mniej więcej taką samą drogę hamowania jak jego jadący przepisowo, ale pijany kolega.

Kierowcy najczęściej usprawiedliwiają się tym, że przecież "mają wszystko pod kontrolą". Czy ta ich "kontrola" pozwoli kiedyś dojrzeć wybiegające zza murku dziecko i podważyć prawa fizyki skracając drogę hamowania? Czy coś jest w stanie wynagrodzić stratę dziecka?

Także system kar nie jest moim zdaniem do końca uczciwy: za de facto stworzenie tego samego zagrożenia, czyli osłabienie swojej percepcji i wydłużenie drogi hamowania w jednym przypadku zabierają Ci prawo jazdy i kierują sprawę do sądu, a w drugim nakładają jedynie mandat i punkty karne. To tak jakby karać kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu w różny sposób w zależności od tego czy pili wcześniej wódkę czy piwo.

W odwrotnym kierunku idą państwa europejskie, gdzie kary za przekraczanie prędkości są systematycznie zaostrzane. Zwolennicy "szybkiej jazdy" często powołują się na brak ograniczenia prędkości na autostradach w "liberalnych" Niemczech, jednak nie zapominamy, że ryzyko wbiegnięcia pieszego na autostradę jest praktycznie zerowe, a w samym Berlinie aż na 73% ulic obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h i jest to ograniczenie przestrzegane. W Niemczech po prostu ludzie umieją rozróżnić bezkolizyjne korytarze transportowe, od przestrzeni służącej do koegzystencji różnych uczestników ruchu.

W Polsce potrzebna jest powszechna kampania negatywna skierowana przeciwko piratom drogowym, inaczej jeszcze wiele lat nasze społeczeństwo za bardziej bezpieczną będzie uważało jazdę z prędkością 90km/h obok szkoły podstawowej, niż z 30 km/h po dwóch piwach.Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Jojek (gość)

Presja tego szybszego. Niestety często bywa tak że jadący z przepisową prędkością ulega presji siedzącego mu na "tyłach" wariata. Trzeba mieć sporo samozaparcia by nie dodać gazu w takiej sytuacji, tym bardziej jeśli za przepisowym jedzie sznur samochodów. Ja sam dopiero po 6 latach jazdy doszedłem do wniosku że nie ma co się przejmować tym co chcą Ci wjechać w zderzak, tylko patrzeć przed siebie i jechać przepisowo. Co więcej, tych jadących pozornie "szybciej" często spotyka się na najbliższych światłach. Szkoda że większość polskich kierowców nie jest w stanie tego pojąć niezależnie od stażu ;/
Często na polskich drogach spotykam także "tempomatowców" - typ kierowcy który jedzie ze stałą prędkością niezależnie od znaków. Zwykle ta prędkość wynosi 70km/h - w terenie zabudowanym stwarzają zagrożenie a w niezabudowanym są zawalidrogami.
Może warto byłoby promować przepisową jazdę, podkreślając że wcale nie oznacza ona późniejszego dojechania do celu a także jej ekonomiczne aspekty (mniejsze zużycie paliwa), może to bardziej trafi do kierowców ...

laku82

Berlin Tempo 30 do 2015 roku. http://www.stadtentwicklung.berlin.de/planen/stadtentwicklungsplanung/de/verkehr/download/5-Geschwindigkeitskonzept.pdf

Niestety tak jest... i Laku ma znowu rację. Zgadza się... a jako mieszkaniec strefy zamieszkania, oznakowanej odpowiednim znakiem... trudno jest mi spotkać kogoś oprócz dorożek by jechał zgodnie z przepisami 20 km/h. No zdarzają się też meleksy ale tylko wtedy gdy wiozą jakichś "starszych państwa" bo inaczej to muzyka i pęd...

Naród się spieszy wszędzie i na terenie zabudowanym jak i poza nim. Znaki ograniczające prędkość stały się jedynie drobną ozdobą poboczy. Taka sytuacja trwa na ogół do jakiegoś "niesympatycznego zdarzenia"... wtedy wszyscy wokół są winni... śliska nawierzchnia, wbiegający pieszy, mgła, oślepiające promienie słońca... tylko rzeczywisty winny uważa się za ofiarę przypadku i jest przekonany o swej niewinności
.
Dziwię się, że się niektórym opłaca zyskać na odcinku między światłami te 2 sekundy skoro i tak będzie tam stał.

Policja powinna częściej zmieniać lokalizację radarów. Naród się, w tym przypadku akurat niestety, szybko uczy. Obserwuję często takie przypadki gdy kawalkada samochodów jedzie powiedzmy około 90 km/h i nagle wszyscy zwalniają prawie do 40 (często nawet do 20) by dokładnie za radarem z powrotem się rozpędzić, nawet tak by odrobić te kilka sekund wolnej jazdy.

Może na terenach zabudowanych były by odpowiedniejsze radary strefowe które rejestrowały by absolutnie każde auto i porównywały by w jakim czasie dojechało do następnego urządzenia kontrolnego.

Natomiast inne, również chyba najczęstsze przewinienia kierowców podczas jazdy w mieście to: wymuszenia pierwszeństwa (także na pieszych i rowerzystach), wyprzedzanie w miejscach zabronionych (najczęściej to pasy) oraz wjeżdżanie na skrzyżowanie nie mając możliwości sprawnego jego opuszczenia.

PS. żeby ktoś nie pomyślał że myśli swe wyrażam jako osoba niezmotoryzowana to wspomnę że mam prawo jazdy i ciągle jeżdżę od ponad 20 lat... i niestety mam na swym koncie jeden mandat właśnie za przekroczenie szybkości.

Zaostrzenie kar nic nie pomogło. Potwierdziła się teza że nie wysokość kary a jej nieuchronność jest skuteczniejsza.Zgadzam się z tym że nadmierna prędkość jest równie niebezpieczna co jazda po pijaku ale nie dotyczy to tylko kierowców pojazdów silnikowych.Takie samo niebezpieczeństwo dla siebie i innych stwarzają również inni użytkownicy dróg publicznych,dlatego jestem przeciwnikiem liberalizacji przepisów dotyczących jazdy rowerem po piwie.
http://www.mmkrakow.pl/10021/2010/8/11/rowerkiem-po-piwie-jak-najbardziej?category=news