Tak właśnie rodzi się nowa moda! Od poniedziałkowego wieczora Podhala ma nowy hit eksportowy czyli przedmiot, który chce mieć w swojej szafie każda będąca za pan brat z modą kobieta. To skórzany pas góralski dla kobiet zdobiony motywami regionalnymi. W podobnym atrybucie, w poniedziałek, podczas przywitania książęcej pary brytyjskiej (Kate i Williama Windsorowie) wystąpiła polska Pierwsza Dama, Kornhauser - Duda. Pani prezydentowa pas założyła do klasycznej jasnej sukienki. Zdaniem wielu stylistek modowych taki dodatek był strzałem w dziesiątkę. Z kolei władze Zakopanego pękają z dumy, że pas, który stał się obiektem zainteresowania jest prezentem dla I Damy właśnie od miasta pod Giewontem.

- Takiego zainteresowania góralskimi motywami, bluzkami, pasami czy spódnicami nie mieliśmy od dawna - mówią zgodnie właściciele pracowni krawieckich i sklepów regionalnych rozsianych po całym Podhalu. W każdym z takich miejsc od wtorku dosłownie urywają się telefony.

- Dzwonią panie z całej Polski, które w poniedziałek wieczorem zobaczyły w telewizji jak polska Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda wita brytyjską parę książęcą (księcia Williama i księżną Kate) ubrana w sukienkę, którą opasał piękny góralski pas - mówi Kasia Sojka, z jednego z regionalnych sklepów. - Ten dodatek przez stylistów i redaktorów plotkarskich portali z miejsca został okrzyknięty czymś wspaniałym. Teraz wiele modnych kobiet też chce mieć taki dodatek w swojej szafie.

Piękni i nie tani... pas


Góralski pas, który miała na sobie żona prezydenta ma około 10 cm szerokości, wykonany jest z lakierowanej skóry i ma liczne zdobienia oraz centralnie nabijane ćwieki. Kończy go piękna metalowa spinka przedstawiająca górską szarotkę. Co ciekawe jednak różnych, podobnych wzorów z akcentami podhalańskimi na góralskich pasach jest sporo. Taki dodatek nie jest tani. Kosztuje do 500 złotych.

- Mimo to i tak chce go mieć - mówi Amanda Ziutek, 25 - letnia turystka z Warszawy, która właśnie odpoczywa w Zakopanem. - Gdy zobaczyłam ten pasek w telewizji zrozumiałam, że muszę przywieźć podobny z urlopu. Odłożyłam więc wspinaczkowe plany i zrobiłam objazd po pracowniach. Znalazłam pas dla siebie, który właśnie się szyje. Do końca tygodnia powinnam go dostać. Gdy będę w nim chodzić po Warszawie koleżanki pękną z dumy.

Będzie szał na folk?

Ta nagła moda na góralskie motywy cieszy w regionie wiele osób. Jedną z nich jest Aneta Larysa Knap, nowotarska projektantka mody tworząca pod marką Folk Design. - Pani prezydentowa w góralskim akcencie wyglądała pięknie - mówi projektantka. - Wypromowała polską kulturę, pokazała też, że lokalne wzory są piękne. Już od lat zainteresowanie ubraniami mającymi akcenty góralskie (niekoniecznie tylko pasami) było spore. Mam nadzieję, że teraz to zjawisko przybierze jeszcze większe rozmiary - dodaje.

Prezent od burmistrza

Co ciekawe całego szumu wokół pasa Pierwszej Damy nie byłoby gdyby nie władze Zakopanego. Pas jaki na spotkaniu z przyszłym królem Wielkiej Brytanii miała Kornhauser - Duda jest bowiem prezentem jaki żona prezydenta dostała od władz miasta podczas ostatniej wizyty małżeństwa Dudów w Zakopanem (6 czerwca podczas uroczystości fatimskich na Krzeptówkach - przyp. red.).

Podarunek od miasta żonie polityka wręczył osobiście burmistrz Leszek Dorula a wcześniej stosownego zakupy dokonała wiceburmistrz Agnieszka Nowak - Gąsienica wraz z naczelniczką wydziału kultury Joanną Staszak.

- Teraz więc wychodzi na to, że jesteśmy z panią Asią kreatorkami mody - śmieje się Nowak - Gąsienica. - Poważnie jednak mówiąc bardzo nam miło, że pani prezydentowa zdecydowała się założyć pas z naszego regionu na tak ważne wydarzenie jak spotkanie z para książęcą. A czy przez to stroje z naszymi góralskimi motywami mocniej zagoszczą w szafach Polek i Polaków? Mam nadzieję, że tak się właśnie stanie. To przecież promocja regionu - kończy.

WIDEO: Kate i William w Polsce

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kasztanka

ja uważam, że z etykietą nie ma u nas problemu, para prezydencka zawsze jest dobrze ubrana i dobrze się zachowuje w towarzystwie przyjmowanych gości.