Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki kieszonkowe - jak zmieni się 18 miejsc w Krakowie [PRZEGLĄD]

Karolina Zabiegaj
Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił kolejny projekt dla parku kieszonkowego. Będzie on połączeniem nauki i przyrody, gdyż natura stanowi często inspirację dla różnych odkryć i wynalazków. Park kieszonkowy zostanie zlokalizowany w Swoszowicach przy ulicy Kłuszyńskiej. Nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mogli zapoznać się tam z różnego typu ciekawostkami, obudzić swoją kreatywność a do tego wypocząć wśród kolorowych kwiatów jeżowki, rudbekii i pysznogłówki.

Wcześniej ZZM przygotował inny projekt. Chodzi o ogród technologiczny w Podgórzu Duchackim, przy ul. Wincentego Witosa. Pojawią się różowe kwiaty magnolii, wiśni, róż i tulipanów, a wśród nich nowoczesna technologia. Proces zasysania i filtracji powietrza spowodowany bujaniem się na ławce zmniejszy ilość smogu, panele fotowoltaniczne i porty USB pozwolą naładować telefon, a listwy LED umieszczone w obudowie koszy poinformują o ich stopniu zapełnienia.

Parki kieszonkowe to część projektu Ogrody Krakowian realizowanego obecnie przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Jego ideą jest zorganizowanie mieszkańcom każdej dzielnicy Krakowa zielonej przestrzeni do odpoczynku i rekreacji, nawet w środku gęstej zabudowy. Będą to miniparki, zajmujące powierzchnię nie większą niż 5000 mkw. Projekt ten inspirowany jest parkami kieszonkowymi powstałymi w różnych miejscach na świecie np. Paley Park w Nowym Jorku czy też Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago. Na razie ZZM przygotował projekty i wizualizację parków. Prezentujemy jak te miejsca wyglądają obecnie i jak się zmienią.

Potwierdzeniem sensu takich działań są dwa parki powstałe w ubiegłym roku. Pierwszym jest skwer zlokalizowany przy u. Fałata/Prusa w dzielnicy Zwierzyniec. Obecnie jest to miejsce, gdzie rodziny mogą spędzać wolny czas organizując pikniki lub po prostu odpoczywając na postawionych tam leżakach. Zagospodarowywanie takich skwerów daje szansę na kontakt z zielenią mieszkańcom okolicznych osiedli.

Drugim już powstałym parkiem kieszonkowym jest Ogród Motyli przy ul. Dekerta, który otwarty został 2 września 2017 roku. Ogród bogaty jest w infrastrukturę przyjazną motylom. W tę inicjatywę zaangażowali się studenci UJ, pokazując jak bardzo wspólny cel – jakim tutaj była zieleń w mieście – może połączyć grupę ludzi.

ZZM chce, by jeszcze w tym roku zrealizowane zostało 18 projektów nowych parków kieszonkowych. Dla każdego przewidziany jest wyjątkowy i niepowtarzalny temat przewodni, w wyborze którego będą mogli pomóc również mieszkańcy.
Znamy już projekty niektórych z nich. Pozostałe będą się pojawiać co tydzień na stronie ZZM, gdyż ma być to niespodzianka.

Miejsca pod parki i ich wizualizację pokazujemy na zdjęcia, pod którymi dajemy krótki opis planowanego zieleńca.

Projekty kilku parków powstaną w najbliższym czasie. Jak na razie znamy jedynie ich lokalizacje.

  • Dzielnica II - Grzegórzki w rejonie ulic: Wiślisko, ks. Władysława Gurgacza i Michała Siedleckiego
  • Dzielnica VI Bronowice – ul. Bronowicka, ul. Armii Krajowej
  • Dzielnica X Swoszowice – ul. Kłuszyńskiej

Jak podaje Pani Katarzyna Opałka z Zarządu Zieleni Miejskiej, na każdy park będzie ogłoszony osobny przetarg, co warunkuje realizację projektów. Kwota, jaką ZZM przeznacza na budowanie strefy zieleni w Krakowie waha się od 100 do 300 tysięcy złotych, w zależności od wielkości parku. Budowa pierwszego parku zacznie się mniej więcej miesiąc po przetargu. ZZM planuje, by wszystkie projekty realizowane były w tym samym czasie, jednak nie wiadomo czy będzie to możliwe.

Pewne jest, że prace mają zostać zakończone do końca bieżącego roku. ZZM ma jednak nadzieję, że uda im się otworzyć parki w okresie wakacyjnym, kiedy mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać w pełni z tego co im one oferują. Marzeniem Zarządu Zieleni Miejskiej jest, by krakowianie chcieli kontynuować ten projekt i by w przyszłości mogła powstać wielka mapa parków kieszonkowych.
Przetargi powinny zostać ogłoszone do końca kwietnia.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto