Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pacjenci w krótszych kolejkach do operacji oczu. Nieograniczony budżet na operowanie zaćmy

Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Krzysztof Kapica
NFZ zapłaci za każdy zabieg usunięcia zaćmy. Nielimitowany budżet ma skrócić oczekiwanie na pomoc okulistów o kilka miesięcy.

Od początku miesiąca zabiegi usunięcia zaćmy oraz badania obrazowe tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym należą do tzw. świadczeń nielimitowanych. Oznacza to, że placówki nie muszą już ograniczać liczby przyjmowanych pacjentów, a Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci lecznicom za każdą osobę z kataraktą i chorego wymagającego badań obrazowych, któremu udzielono pomocy.

Nowe rozwiązanie ma skrócić długie kolejki do sal operacyjnych okulistów i pracowni diagnostycznych. Terminy oferowane pacjentom w przypadku tego rodzaju świadczeń należą bowiem do tych najbardziej odległych. W Małopolsce obecnie na zabiegi usunięcia zaćmy średnio trzeba poczekać 431 dni, czyli ponad 14 miesięcy. Jeśli chory ma na skierowaniu dopisek „pilne” może liczyć na pomoc przeciętnie po czterech miesiącach. Dyrekcja małopolskiego NFZ zakłada, że dzięki nielimitowanemu budżetowi średni czas, jaki chory musi spędzić w kolejce skróci się do dwóch miesięcy w pilnych przypadkach i do około roku w przypadkach stabilnych.

– Z przeprowadzonych analiz wynika, że zdecydowana większość placówek jest gotowa wykonywać więcej tego rodzaju świadczeń. Niektóre deklarują, że nawet dwukrotnie więcej. Świadczeniodawcy są chętni do przyjmowania dodatkowych pacjentów, w części przypadków ograniczeniem może być jednak zbyt mała liczba personelu – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Z jej szacunków wynika, że wszystkim regionalnym placówkom, które wykonują zabiegi zaćmy, w tym roku trzeba będzie dopłacić ponad 15 mln zł. To kwota wystarczająca na przeprowadzenie dodatkowo ok. 7 tys. zabiegów. W małopolskich szpitalach ruszyły już intensywne przygotowania do ich realizacji. – Jesteśmy na etapie przygotowywania nowej listy oczekujących i reorganizacji naszej pracy. Żeby zwiększyć liczbę wykonywanych zabiegów usunięcia zaćmy, część z nich będziemy przeprowadzać popołudniami – mówi dr n. med. Małgorzata Woś, kierownik Oddziału Okulistyki w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Krótsze mają być także kolejki pod pracowniami diagnostyki obrazowej. Obecnie na badanie tomografem komputerowym bez pilnego skierowania trzeba poczekać średnio 64 dni, dzięki nieograniczonym środkom na ich finansowanie, czas oczekiwania ma się skrócić do 40 dni. W przypadku badań rezonansem magnetycznym docelowo powinien „na cito” wynieść 45 dni zamiast 70 dni, a w przypadkach stabilnych ok. 2,5 miesiąca – teraz to blisko dwa razy dłużej. Łącznie budżet na diagnostykę obrazową wzrośnie o 16 mln zł.

Dyrekcja małopolskiego NFZ deklaruje, że jeśli placówki już współpracujące z funduszem nie będą w stanie wystarczająco zwiększyć liczby przyjmowanych pacjentów, szansę na kontrakty dostaną kolejne lecznice. – Dajemy sobie 2-3 miesiące na analizę, jakie są potrzeby i jak placówki realizują te nielimitowane świadczenia. Po tym czasie będziemy podejmować decyzje o ewentualnych konkursach – zapowiada dyr. Fryźlewicz-Chrapisińska.

WIDEO: Barometr Bartusia. Czy coś grozi firmom z Małopolski?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pacjenci w krótszych kolejkach do operacji oczu. Nieograniczony budżet na operowanie zaćmy - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto