Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: wkrótce szpital rozbuduje oddział ratunkowy

Leszek Pniak
Ekipa ratowników medycznych przy śmigłowcu. Wkrótce będą lądować tu także nocą
Ekipa ratowników medycznych przy śmigłowcu. Wkrótce będą lądować tu także nocą Leszek Pniak
Trwa budowa nowoczesnego lądowiska dla helikopterów przy Szpitalu Powiatowym im. Maksymiliana w Oświęcimiu. Prace mają zostać zakończone w połowie października. Dzięki tej inwestycji transport pacjentów drogą powietrzną będzie mógł być prowadzony przez całą dobę, i to nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Do tej pory śmigłowiec mógł siadać przy szpitalu tylko i wyłącznie w ciągu dnia.

Lądowisko będzie położone w odległości 50 metrów od szpitala. Do lecznicy wybudowana zostanie specjalna droga, którą pacjent będzie już przewożony karetką. Cały teren zostanie odpowiednio oświętlony.

- Samo lądowisko będzie kosztować 932 tysiące złotych - informuje Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor oświęcimskiego szpitala.

Tłumaczy, że pracy jest bardzo wiele, ale roboty idą zgodnie z planem. Obecnie trwają prace ziemne, teren jest również osuszany.

- Jestem pewna, że zdążymy na czas, czyli do połowy października. Czeka nas jeszcze wycięcie około 200 drzew, które mogłyby przeszkadzać śmigłowcom w lądowaniu - wyjaśnia Sabina Bigos -Jaworowska.

Tak nowoczesnego lądowiska nie ma żaden szpital w Małopolsce zachodniej. W Szpitalu im. Jana Pawła II w Wadowicach były plany budowy takiego miejsca, lecz skończyło się na projektach. W Chrzanowie miejsce do lądowania jest, ale daleko mu do profesjonalnego lądowiska.

Budowa lądowiska w Oświęcimiu ma wzmocnić tutejszy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przez gród nad Sołą przebiega droga krajowa nr 44, a to właśnie na niej dochodzi do wielu niebezpiecznych wypadków.

- To ważna inwestycja. W wielu przypadkach gdy dochodzi do wypadków drogowych, o życiu decydują minuty - mówi Marek Chodań, pacjent z SOR-u. - Karetka utknie w korku, a śmigłowiec dotrze do szpitala w chwilkę.

Na razie przy oświęcimskim szpitalu helikopter z pacjentami ląduje dwa razy w tygodniu. Jesienią z pewnością z tego transportu szpital będzie korzystał znacznie częściej.

Tym latają

Pacjentów do Oświęcimia przewozi śmigłowiec BK 117. Ma 2 silniki turbinowe o mocy 592 KM, osiąga maksymalną prędkość przelotową 248 km/h. Jego zasięg wynosi 493 km.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto