Oscary 2016 zostały rozdane. Cały świat filmowy zadawał sobie pytanie, jaki film będzie najlepszy i czy... Leonardo DiCaprio otrzyma w końcu statuetkę. I stało się. "Leo" doczekał się Oscara za film "Zjawa" a najlepszą produkcją okazał się Spotlight Michaela Sugara.

Oscary 2016. DiCaprio z Oscarem, Spotlight najlepszy WYNIKI, kto wygrał, LISTA NAGRODZONYCH

Oscary 2016 rozdane: WYNIKI, KTO WYGRAŁ

Koniec internetowych memów - Leonardo DiCaprio wreszcie z Oscarem! Aktor dostał złotą statuetkę za główną rolę w filmie "Zjawa". Jednak to nie film Alejandra Gonzáleza Iñárritu zdobył najważniejszą nagrodę wieczoru. Najlepszym filmem roku został "Spotlight".

Oparty na faktach dramat ukazujący śledztwo amerykańskich dziennikarzy w sprawie molestowania dzieci przez księży w Bostonie pokonał "Zjawę", "Mad Maxa", "Pokój", "Most szpiegów", "Big Short", "Marsjanina" i "Brooklyn". Film otrzymał również nagrodę za scenariusz oryginalny (za scenariusz adaptowany nagrodzono "Big Short"). Oscara dla najlepszego reżysera odebrał Alejandro González Iñárritu za "Zjawę". To drugi rok z rządu, kiedy Meksykanin triumfuje w tej kategorii - w zeszłym roku został doceniony za "Birdmana".

Oscary 2016 KTO WYGRAŁ. DiCaprio dostał Oscara! Spotlight najlepszy LISTA NAGRODZONYCH, WYNIKI

Powody do radości ma też w końcu Leonardo DiCaprio. Aktor, który był nominowany do Oscara już czterokrotnie, a w tym roku był typowany jako faworyt, w końcu opuścił oscarową galę ze złotą statuetką. Odtwórca roli XIX-wiecznego trapera Hugo Glassa, który walczył o przetrwanie i szukał zemsty na mordercy swojego syna, otrzymał od publiczności owacje na stojąco. Brak Oscara dla DiCaprio przez lata stał się tematem niezliczonych internetowych żartów i memów, a nawet gry online.

W innych nominacjach aktorskich także obeszło się bez niespodzianek. Za najlepszą pierwszoplanową aktorkę została uznana Brie Larson za "Pokój", w którym wcieliła się w kobietę od siedmiu lat zamkniętą przez swojego oprawcę w ogrodowej szopie i wychowującą w zamknięciu pięcioletniego syna. Za najlepszą kreację drugoplanową kobiecą uznano Szwedkę Alicię Vikander w "Dziewczynie z portretu", a męską - Brytyjczyka Marka Rylance'a w "Moście szpiegów". Aktor pokonał między innymi Sylvestra Stallone'a, który w filmie "Creed" ponownie wcielił się w kultowego boksera Rocky'ego Balboę.

Oscary 2016: lista nagrodzonych
Jednym z najbardziej poruszających momentów wieczoru był Oscar za najlepszą muzykę dla 87-letniego Włocha Ennio Morricone za "Nienawistną ósemkę". To pierwsza nagroda (nie licząc Oscara Honorowego) dla kompozytora ścieżki dźwiękowej do "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dobrego, złego i brzydkiego" czy "Misji". Statuetkę za najlepszą piosenkę otrzymał brytyjski wokalista Sam Smith za "Writing's on the Wall" - utwór przewodni do ostatniego filmu o Jamesie Bondzie, "Spectre". Najlepszym filmem animowanym zostało "W głowie się nie mieście", dokumentem - "Amy" o zmarłej piosenkarce Amy Winehouse, a zagranicznym - węgierski "Syn Szawła" o Holocauście.

Najwięcej Oscarów na tegorocznej gali zdobył film "Mad Max: Na drodze gniewu" - czwarta część słynnej postapokaliptycznej serii George'a Millera. Film, który otrzymał dziesięć nominacji, został doceniony w aż sześciu kategoriach, m.in. za zdjęcia, scenografię, kostiumy czy montaż. Nominowana do dwunastu statuetek "Zjawa" otrzymała tylko trzy nagrody. Żadnej statuetki nie dostały takie filmy, jak "Marsjanin", "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" czy "Brooklyn".

Tak jak się spodziewano, tegoroczną galę zdominowała kwestia rasowa. Olbrzymie kontrowersje i protesty wywołał bowiem brak czarnoskórych aktorów wśród nominowanych (już drugi rok z rzędu). Prowadzący ceremonię, komik Chris Rock, zrobił z "białych Oscarów" motyw przewodni gali, a jego kontrowersyjne i zupełnie niepoprawne politycznie komentarze wyraźnie dzieliły publiczność zgromadzoną w Dolby Theatre. Tegoroczna gala była z pewnością jedną z najbardziej politycznych w ostatnich latach - oprócz rasy poruszono takie tematy, jak brak wrażliwości społecznej na ofiary gwałtów, degradacja środowiska naturalnego czy konieczność równych praw dla kobiet i środowiska LGBT.

OSCARY 2016: Pełna lista nagrodzonych

NAJLEPSZY FILM
"Spotlight"

NAJLEPSZY AKTOR
Leonardo DiCaprio - "Zjawa"

NAJLEPSZA AKTORKA
Brie Larson - "Pokój"

NAJLEPSZY REŻYSER
Alejandro González Iñárritu - "Zjawa"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
"Spotlight" - Tom McCarthy, Josh Singer

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY
"The Big Short" - Adam McKay, Charles Randolph

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Alicia Vikander - "Dziewczyna z portretu"

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Mark Rylance - "Most szpiegów"

NAJLEPSZE KOSTIUMY
"Mad Max: Na drodze gniewu" - Jenny Beavan

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
"Mad Max: Na drodze gniewu" - Colin Gibson

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA I FRYZURY
"Mad Max: Na drodze gniewu"

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
"Zjawa" - Emmanuel Lubezki

NAJLEPSZY MONTAŻ
"Mad Max: Na drodze gniewu"

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU
"Mad Max: Na drodze gniewu"

NAJLEPSZY DŹWIĘK
"Mad Max: Na drodze gniewu"

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
"Ex Machina"

NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Niedźwiedzia opowieść"

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"W głowie się nie mieści"

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"A Girl in the River: The Price of Forgiveness" - Sharmeen Obaid-Chinoy

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"Amy"

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
"Syn Szawła" - Węgry

NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Stutterer"

NAJLEPSZA ORYGINALNA MUZYKA
Ennio Morricone - "Nienawistna ósemka"

NAJLEPSZA ORYGINALNA PIOSENKA
Writing's on the Wall - "Spectre" (Sam Smith)


Źródło: Cover Video/x-news

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!