18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oscary 2014: zwycięzcy już ze statuetkami

kt
Na tę chwilę czekają miliony na całym świecie. Tej nocy odbyła się ceremonia przyznania Oscarów – najważniejszych nagród filmowych w Dolby Theatre w Los Angeles. Największym przegranym tegorocznych Nagród Akademii Filmowej jest „American Hustle”, który był nominowany w 10 kategoriach, a nie zdobył ani jednej statuetki.

Ceremonię wręczenia Oscarów polscy widzowie mogli oglądać od 1.55 na Canal +. Jak zwykle galę poprzedzało przejście gwiazd po czerwonym dywanie, które gromadzi reporterów z całego świata, aby uwiecznić na zdjęciach kreacje i przeprowadzić wywiady z nominowanymi. Najjaśniejszą gwiazdą była niewątpliwie debiutująca Lupita Nyong’o w „Zniewolony. 12 years a slave” w białej sukni od Prady. „Gorąca osobowość. Duże szanse. Sensacja sezonu” – mówił w polskim studiu Oscarowym Tomasz Raczek. Nie można tu nie wspomnieć również o Sandrze Bullock w kreacji Alexandra McQueena i Julii Roberts w koronkowej sukni z baskinką od Givenchy.

Galę po raz drugi poprowadziła Ellen DeGeneres, która swój udany debiut w tej roli miała w 2007 roku. Ellen po raz kolejny udowodniła, że jej bezpośredniość i swoboda poczucia humoru, gwarantuje niesamowitą bliskość z widownią i niewymuszone żarty, które podczas takich uroczystości są rzadkością. Kto inny zamówiłby pizzę dla publiczności i rozdawał kawałki na papierowych talerzykach?

Hitem mediów społecznościowych staje się już zdjęcie wrzucone na Twittera Ellen, na którym znaleźli się m.in. Brad Pitt, Kevin Spacey, Jared Leto, Angelina Jolie czy Meryl Streep https://twitter.com/TheEllenShow/status/440322224407314432/photo/1 i które retweetowano już ponad 2 miliony razy.

Pierwszą nagrodą, jaka została wręczona tej nocy, była statuetka dla najlepszego aktora drugoplanowego, która powędrowała do Jareda Leto za rolę transwestyty w filmie „Witaj w klubie”. Leto w pierwszej kolejności podziękował swojej mamie, ale także tym, którzy przegrali walkę z AIDS i tym, którzy przez wiele lat walczyli, żeby móc być, takimi jacy są naprawdę. Nagroda jak najbardziej zasłużona, która jednak, jak podkreślił Raczek, była raczej spodziewana przez poważny temat filmu i transformację, jaką przeszedł Leto, aby w nim zagrać.

Chwilę potem wyszedł na scenę Pharell Williams, aby zaśpiewać swój hit „Happy” z animacji „Minionki rozrabiają”. Oprócz Williamsa na scenie pojawiła się także reszta artystów nominowanych w tej kategorii – Karen O z balladą z filmu „Ona”, U2 z „Ordinary Love” i wygrana Idina Menzel z „Let It Go” z animacji „Kraina Lodu”.

I tu jedno z większych zaskoczeń, gdyż wielu obstawiało piosenki „Ordinary Love” lub „Happy”, ze względu na znanych wykonawców i ich rosnącą popularność. Akademia jednak okazała się być znów trochę konserwatywna i chyba wyczerpała swoje pokładu luzu, dając w 2003 roku nagrodę Eminemowi za „Lose Yourself” z filmu „8 mila”. A szkoda. Bo jak podkreślił Raczek, to typowo musicalowa i klasyczna piosenka, mająca charakter sprzed 10 lat.

I tak, jak często da się przewidzieć decyzje Akademii, tak i w tym roku nie zaskoczyła ona swoimi wyborami, jeśli chodzi o nagrody „techniczne”. Tutaj królowała „Grawitacja”, zgarniając nagrody za najlepsze efekty specjalne, dźwięk, montaż dźwięku, zdjęcia, montaż, muzykę oraz za jedną z najważniejszych kategorii, czyli za reżyserię. Łącznie film Alfonso Cuaróna zdobył 7 statuetek, czym zdeklasował swoich rywali.

Największą wygraną tegorocznych Oscarów jest natomiast Lupita Nyong’o, która swoją rolą pokonała Julię Roberts czy Jennifer Lawrence w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Podczas odbierania nagrody debiutująca aktorka podziękowała obecnemu na sali bratu i ze wzruszeniem podkreśliła, że nieważne skąd się pochodzi, jaki ma się start w życiu, ale śniąc i marząc, można osiągnąć sukces. U Lupity to wielkie marzenie, tej wyjątkowej nocy, właśnie się spełniło. Oby nie była to jej jedyna wielka rola, oby Oscar otworzył jej drzwi do wielkiej kariery.

Dwie najważniejsze aktorskie nagrody zdobyli Cate Blanchett za „Blue Jasmine” i Matthew McConaughey za „Witaj w klubie”. Jest to pierwszy Oscar dla McConaughey’a, który dotąd znany był głównie damskiej części publiczności, grając w komediach romantycznych i niejednym słabym filmie. Nagroda oczywiście słuszna i należą się duże brawa za tę rolę, ale wiele osób będzie zawiedzionych, pominięciem po raz kolejny genialnego Leonardo DiCaprio w filmie „Wilk z Wall Street” Martina Scorsese, który nie zdobył żadnej statuetki.

Ostatnią nagrodę tej nocy, w kategorii najlepszy film wręczył Will Smith obrazowi Steve’a McQueena o amerykańskim niewolniku „Zniewolony. 12 years a slave”. Film zdobył także narody Złoty Glob i BAFTA, dlatego Oscar nie dziwi, cieszy i był raczej przez większość oczekiwany. Historia o "bolącej ranie w historii Ameryki", która być może rozpoczyna właśnie pracę żałoby Stanów Zjednoczonych.

Wielcy przegrani tej ceremonii to głównie trzy filmy – „Nebraska”, „American Hustle” i „Wilk z Wall Street”, które mimo wielu nominacji, niestety nie zdobyły ani jednej statuetki. Dziwi również brak nagrody dla Meryl Streep, która zawładnęła ekranem w dramacie obyczajowym „Sierpień w Hrabstwie Osage”. Streep jednak na swoim koncie ma już trzy Oscary i na pewno nie będzie to taki cios, jak dla DiCaprio za rolę maklera giełdowego Jordana Belforta.

Gratulujemy wszystkim tegorocznym zwycięzcom i czekamy na kolejne Oscary w 2015 roku.

Wygrane we wszytkich kategoriach:
Najlepszy film: Zniewolony. 12 years a slave
Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Matthew McConaughey
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Cate Blanchett
Najlepszy aktor drugoplanowy: Jared Leto
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Yupita Nyong’o
Najlepszy reżyser: Alfonso Cuarón
Najlepszy scenariusz oryginalny: Ona
Najlepszy scenariusz adaptowany: Zniewolony. 12 years a slave
Najlepszy film nieanglojęzyczny: Wielkie piękno
Najlepsza charakteryzacja i fryzury: Witaj w klubie
Najlepsza muzyka oryginalna: Grawitacja
Najlepsza piosenka: „Let It Go” Idina Menzel
Najlepsza scenografia: Wielki Gatsby
Najlepsze efekty specjalne: Grawitacja
Najlepsze kostiumy: Wielki Gatsby
Najlepsze zdjęcia: Grawitacja
Najlepszy długometrażowy film animowany: Kraina Lodu
Najlepszy dźwięk: Grawitacja
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: Helium
Najlepszy krótkometrażowy film animowany: Pan Hublot

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto