Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłata audiowizualna: 15 zł opłaty na media

Piotr Mieszkowski AIP
Janusz Wójtowicz
Opłata audiowizualna ma być powszechna i będzie ją opłacać ją będzie każdy obywatel, który ma prąd, gdyż ustawodawca uznaje, że każda taka osoba może korzystać z mediów publicznych. Opłata ma wynieść od 12 do 15 zł. Dzięki temu płacić będzie każde gospodarstwo domowe. Opłata ma wejść w życie od nowego roku.

Według ministra Czabańskiego będzie to lepsze rozwiązanie od obecnego abonamentu radiowo-telewizyjnego, który opłaca tylko ok. 7 proc. Polaków. Osoby regularnie dotychczas opłacający abonament RTV, będą mogły otrzymać nagrodę finansową, gdyż wezmą udział w loterii. Na tzw. dużą ustawę medialną składają się trzy projekty ustaw, które trafią do Sejmu jako inicjatywa poselska na ostatniej kwietniowej lub pierwszej majowej sesji.

Cel nowych ustaw, to odejście od komercjalizacji mediów. Docelowo ograniczone mają być reklamy, na razie jednak nie jest to możliwe. Pomimo, że będzie to inicjatywa poselska, powinny się w jej sprawie odbyć konsultacje społeczne oraz wysłuchanie publiczne. Wśród projektów znalazły się projekt ustanawiający tzw. składkę audiowizualną, projekt ustawy o mediach narodowych a także przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych oraz ustawę o składce audiowizualnej.

Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa Polskie Radio mają być przekształcone w media narodowe, a przekształcenie to miałoby nastąpić od 1 lipca br. Projekt przewiduje, że wyboru władz mediów publicznych będzie dokonywała pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce będzie ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO. Członkostwo w Radzie Mediów Narodowych oznacza wgląd w sprawy finansowe, kadrowe i programowe wszystkich mediów publicznych.

Wiceminister Krzysztof Czabański powiedział we wtorek w Jedynce Polskiego Radia, że Rada ma być buforem między politykami a mediami. Zwrócił uwagę, że o jej szczególnym charakterze ma przesądzić to, że jej członkowie będą praktycznie nieodwoływani oraz zagwarantowane w niej miejsca dla przedstawiciela największego klubu opozycji pozaparlamentarnej. Członkiem Rady nie może być osoba: pełniąca funkcje związane ze sprawowaniem władzy wykonawczej lub wchodząca w skład organów jednostek samorządu terytorialnego albo zatrudniona w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub w urzędzie administracji rządowej bądź samorządowej; będąca członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji lub zatrudniona w jej biurze; znajdująca się w sytuacji, która może powodować konflikt między działaniem w interesie mediów narodowych a działaniem w interesie innego podmiotu rynku mediów.Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mają być wybierane w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze. Będą one wybierane na co najmniej 2-letnią kadencję związaną z realizacją przyjętych planów programowo-finansowych.

Nierozstrzygnięte pozostaje to, czy przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP w media narodowe będzie automatycznie oznaczało wygaszenie umów o pracę ich pracowników, jak pierwotnie planowano. Zgodnie z projektem w mediach publicznych mają powstać Społeczne Rady Programowe utworzone z kandydatów zgłoszonych przez: organizacje społeczne, związki zawodowe, związki wyznaniowe, stowarzyszenia. Społeczne Rady Programowe mają oceniać realizację misji przez poszczególne media i będą mogły występować z wnioskami personalnymi. Media narodowe mają m.in. respektować chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki. W projekcie zapiano, że media mają działać samodzielnie, kształtując treści i formy swoich przekazów zgodnie z zasadami niezależności redakcyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto