18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz, Wadowice: szpitalne SOR-y zagrożone. Oświęcimianie i Chrzanowianie spokojni

Monika Pawłowska
Agata Bernacik, pielęgniarka z oświęcimskiego SOR, na wyremontowanym oddziale
Agata Bernacik, pielęgniarka z oświęcimskiego SOR, na wyremontowanym oddziale fot. Monika Pawłowska
Od 1 stycznia może nie być Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Olkuszu i Wadowicach. Wymogi ministra zdrowia spełniają jedynie szpitale powiatowe w Oświęcimiu i Chrzanowie.

Czytaj także: Bochnia. Morderstwo przy ul. Floris za telewizor

- Gdzie człowiek pójdzie w razie nagłego wypadku? - pyta Józef Mączka z Olkusza.

W Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia przekonują, że pacjenci nie odczują zbyt boleśnie na własnej skórze likwidacji oddziałów, gdyż pozostaną im izby przyjęć. Jedyna różnica, to sposób finansowania usług przez NFZ.

Na dostosowanie do nowych wymogów szpitale mają czas do końca roku. Każdy szpitalny oddział ratunkowy (SOR) musi mieć m.in. stanowiska do odkażania organizmu, oddzielne wejście dla pieszych, zamykany i otwierany automatycznie wjazd przelotowy dla karetek, a także odpowiednią ilość specjalistycznego sprzętu.

- Na razie umów z NFZ nie mają szpitale w Olkuszu i Wadowicach - mówi Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału NFZ. - Czekamy, czy zdążą dostosować SOR-y do wymogów, czy przekształcą je w Izby Przyjęć.

Za to oświęcimianie mogą być spokojni. Oświęcimski Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej przeszedł modernizację i nie zostanie zlikwidowany. Na jego modernizację wraz z Izbą Przyjęć wydał 5,2 mln złotych.

- Udało się całkowicie zmodernizować ten oddział - mówi Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor ZZOZ w Oświęcimiu. - Na przykład obszar konsultacyjny jest teraz bliżej tomografii. Dzięki zamianie obszarów pacjenci nie mieszają się.

Na oddział trafiła też specjalistyczna aparatura, między innymi stoły zabiegowe, aparaty do znieczulania, respiratory, aparaty do ogrzewania pacjenta oraz lampy operacyjne i zabiegowe. Dla potrzeb pacjentów oddział ratunkowy został doposażony w zestaw do trudnej intubacji, aparat EKG, aparaty do mierzenia ciśnienia, wózki do przewożenia chorych i wiele innych.

Oświęcimski i chrzanowski szpital mają także lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Wadowicki i olkuski planują dopiero ich budowę.

W Wadowicach zastanawiają się czy nie trzeba będzie zmieniać przyszłorocznych planów, jeśli NFZ nie podpisze kontraktu na SOR, bo jeżeli nie będzie SOR-u, to po co lądowisko?

- Narodowy Fundusz Zdrowia zarzuca nam brak dostępności do sali operacyjnej i odpowiedniego zespołu - mówi Jacek Jończyk, starosta wadowicki. - Nie zgadzamy się z taką argumentacją i mam nadzieję, że przekonamy NFZ do swoich racji.

Zdaniem starosty Jończyka atutem za pozostawieniem SOR-u jest znakomity sprzęt i planowana w pierwszej połowie przyszłego roku budowa lądowiska.

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Sylwester w Krakowie 2011/2012: sprawdź oferty klubów, imprezy oraz ceny!

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto