Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olkusz. Sąd uznał, że powiat miał prawo sprywatyzować szpital

Katarzyna Ponikowska
Nowy Szpital w Olkuszu
Nowy Szpital w Olkuszu Katarzyna Ponikowska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że nie doszło do naruszenia przepisów przy podejmowaniu uchwały rady powiatu w Olkuszu w sprawie prywatyzacji olkuskiego szpitala. Według sądu powiat działał prawidłowo.

Przypomnijmy, że Prokuratura Okręgowa w Krakowie zaskarżyła uchwałę rady powiatu olkuskiego z 2009 roku w sprawie prywatyzacji szpitala w Olkuszu. Radni podjęli decyzję, że w miejsce istniejącego ZOZ powstanie niepubliczny szpital, w którym 30 proc. udziałów obejmie samorząd a resztę udziałów prywatny inwestor – Grupa Nowy Szpital. Skarżący uznał, że taka praktyka jest niedopuszczalna w przypadku kiedy dotyczy jedynego szpitala w powiecie. Zadaniem powiatu jest bowiem ochrona zdrowia mieszkańców. Tymczasem on wyzbył się nadzoru nad jedyną placówką zdrowia na rzecz spółki Nowy Szpital. Prokurator postawił też zarzut, że została przerwana ciągłość świadczenia opieki zdrowotnej. Zadania ZOZ zostały bowiem przekazane nieistniejącemu jeszcze NZOZ.

Sąd nie dopatrzył się złamania prawa. Zwrócił uwagę, że w katalogu zadań powiatu nie ma prowadzenie sp zoz czy szpitala. Uznał, iż powiat podjętą uchwałą zapewnił ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych, bowiem przewidywała ona zapis o utrzymaniu świadczeń udzielanych przez SP ZOZ o ile NFZ nie wyraziłby zgody na przeniesienie umów na Nowy Szpital w Olkuszu.

- W moim przekonaniu uchwała jest potwierdzeniem podnoszonej przez nas argumentacji dotyczącej braku po stronie powiatu zadania publicznego w postaci prowadzenia szpitala - mówi mecenas Jakub Cieślicki ze szczecińskiej kancelarii Wybranowski Nowicki Biuro Prawne, która reprezentowała przed sądem Grupę Nowy Szpital i Nowy Szpital w Olkuszu. - Świadczenia zdrowotne realizowane przez zakłady opieki zdrowotnej nie były i nie są finansowane przez powiaty. To obowiązek właściwych ministrów i Narodowego Funduszu Zdrowia – tłumaczy mecenas.

- Rozstrzygnięcie to potwierdza, że władze powiatu w sposób zgodny z prawem przeprowadziły procedurę przekształcenia. Czas pokazał, że była to odpowiedzialna decyzja. Dowodem na to, jest prawidłowo od lat funkcjonujący szpital, który realizuje kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, zabiega o pacjentów, modernizuje się i rozszerza zakres udzielanych świadczeń. Zakwestionowanie prawidłowo przeprowadzonych przekształceń to byłaby zła wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców powiatów, którzy oczekują zmian w swoich szpitalach – mówi Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital. - Ta decyzja sądu może rozwieje wątpliwości, które mają samorządowcy przy przekształceniach szpitali – dodaje Marcin Szulwiński. Wyrok nie jest prawomocny.

11 lutego 2015 r. zakończyło się śledztwo w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie dotyczące procesu przekształcenia olkuskiego szpitala i sprawowania nad nim nadzoru. O podjęcie działań kontrolnych zabiegał były poseł Jan Orkisz. We wniosku do NIK wskazał 33 nieprawidłowości. Najwyższa Izba Kontroli uznała, że zarząd powiatu nie zachował należytej staranności przy ustalaniu warunków przekształcenia zaproponowanych przez konsorcjum Nowy Szpital, przyjmując je praktycznie bezkrytycznie i nie zabezpieczając w sposób należyty interesów majątkowych powiatu i ZOZ. W marcu 2012 roku NIK skierowała wniosek do olkuskiej prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przy prywatyzacji lecznicy. Śledztwo, które ruszyło w kwietniu, trwało prawie trzy lata. Nadal trwa opracowanie decyzji merytorycznej kończącej prowadzone postępowanie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto