Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta. Zegar z Placu Centralnego do remontu. Będzie też nowy neon [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Joanna Urbaniec / Polska Press
Urzędnicy szukają miejsca na neon promujący dzielnicę. Z kolei zegar na Placu Centralnym ma przejść generalny remont.

Jubileusz 70-lecia Nowej Huty to doskonały czas na poprawę nie tylko infrastruktury, ale również estetyki tej wyjątkowej części Krakowa.

3 lipca 2018 r. w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące stworzenia nowego neonu. Po dyskusji zadecydowano, że powstanie neon z hasłem „Mamy Cię w Hucie”.

Od początku planowano umieszczenie nowej atrakcji, nawiązującej stylistyką i formą do wzornictwa lat 60. XX w. w Nowej Hucie. Miałaby ona zostać zainstalowana w miejscu historycznych neonów, na dachu pawilonu handlowego na os. Centrum D 7 (obok sąsiedniego bloku – tzw. „Helikoptera” – os. Centrum D 8).

Miejski Konserwator Zabytków 14 grudnia 2018 r. wydał jednak negatywną opinię w sprawie umieszczenia neonu na dachu pawilonu handlowego. Konserwator powołał się na zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum Nowej Huty”, według którego dla nośników reklamowych i informacyjnych ustala się „zakaz lokalizacji powyżej linii parteru budynku”. 31 grudnia 2018 r. Biuro Planowania Przestrzennego podtrzymało opinię konserwatora.

Szukają nowego miejsca
Nie wszystko jednak stracone, nadzieja jest. Obecnie Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Zarząd Budynków Komunalnych poszukują nowego miejsca w Nowej Hucie na lokalizację neonu, spełniającego wymagania MPZP.

– Prowadzone są rozmowy z jedną z miejskich instytucji kultury na temat wykonania i umieszczenia na fasadzie neonu z okazji 70-lecia Nowej Huty – mówi Dariusz Nowak z biura prasowego UMK. Szczegółów jednak nie zdradza.

Bardziej pewna wydaje się w tym roku inna inwestycja poprawiająca estetykę Nowej Huty. Zarząd Budynków Komunalnych zapowiedział przeprowadzenie generalnego remontu zabytkowego zegara na Placu Centralnym. Prace maja poprawić widoczności wyświetlanych informacji oraz zmniejszyć koszty eksploatacji zegara. Według wstępnych szacunkowych kosztów, wartość prac remontowych nie powinna przekroczyć 30 tys. zł.

– Z uwagi na wytyczne konserwatorskie nie zostanie zmieniony zewnętrzny wygląd zegara. Natomiast wymienione będą źródła zasilania wyświetlacza z żarówek na inne źródła, na przykład diody ledowe. Prace planowane są na II/III kwartał bieżącego roku – mówi Małgorzata Stuch, rzecznik Zarządu ZBK.

Częste awarie zegara
Remont zostanie przeprowadzony z powodu częstych awarii jednego z symboli Nowej Huty. Ostatnio przez kilka tygodni zegar nie działał ponieważ zabrakło pieniędzy na wymianę spalonych żarówek. Miasto przeznacza na ten cel rocznie ok. 1500-2000 zł. Do awarii dochodzi jednak kilka razy w roku, a jej naprawy przewyższają roczny budżet zegara.– Nawet jeśli spali się kilka żarówek, za każdym razem wymieniamy wszystkie. Tych dobrych jednak nie wyrzucamy, tylko składamy, żeby wykorzystać pod koniec roku – tłumaczy Krzysztof Gazdowicz, nauczyciel z Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2, który opiekuje się mechanizmem.

169 żarówek
Kiedy mechanizm zaczyna szwankować nauczyciel razem z grupką przyszłych elektryków wchodzi na dach budynku Centrum D1, żeby wymienić żarówki. Na oświetlenie zegara składa się 169 dziesięciowatowych żarówek. 98 sztuk świeci jako dwie cyfry wskazujące godzinę, a 70 żarówek wypełnia cyfry minutowe.
–Do tego dochodzi jedna żarówka, która jest kropką odliczającą sekundy – dodaje opiekun jednego z symboli Nowej Huty. Koszt jednaj żarówki to 5 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowa Huta. Zegar z Placu Centralnego do remontu. Będzie też nowy neon [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto