Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Naukowców i wahadło Foucaulta

Redakcja
Najdłuższe wahadło w Polsce zawisło w kościele Piotra i Pawła, a prof. Adam Michalec z Obserwatorium Astronomicznego UJ wygłosił miniwykład na temat Ziemi - planety wirującej.

Do krakowskiego kalendarza weszła kolejna noc, po Nocach Teatrów i Muzeów, kiedy poduszka jest ostatnią rzeczą, o jakiej się myśli. W dziewięciu wyznaczonych przez miasto miejscach krakowianie mogli przenieść się w świat astronomii, chemii i fizyki.

Wśród uczestników i obserwatorów eksperymentów naukowych przeważali uczniowie szkół średnich, którzy odrabiali w ten sposób lekcje w terenie. Zainteresowanie widoczne było jednak na twarzach niewielu z nich. Duża cześć licealistów po prostu śmiertelnie się nudziła. Spotkać można było również rodziny z małymi dziećmi. Tu zaciekawienie było większe. Młodzi astronauci, fizycy i pasjonaci chemii z nieskrępowanym zdziwieniem wsłuchiwali się w słowa profesorów.

Tak było podczas pokazu w kościele Piotra i Pawła. Prof. Adam Michalec zaprezentował ideę, działanie i przeznaczenie wahadła Foucaulta. Doświadczenie po raz pierwszy wykonał Jean Leon Bernard Foucault w 1851 roku w Panteonie w Paryżu. Potwierdził nim tezę Mikołaja Kopernika, że Ziemia kręci się z zachodu na wschód.

Wahadło w kościele św. Piotra i Pawła zawieszone było w lunecie kopuły, miało prawie 47 metrów długości i ważyło 25 kg. Po uruchomieniu wahadła możliwe było śledzenie biegu plamki czerwonego lasera na dywaniku (kątomierzu).


Zobacz również:






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto