Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nocy Muzeów w Krakowie w nocy z piątku na sobotę z 17 na 18 maja. Będzie to dziesiąta edycja imprezy. W tym roku się pod hasłem: "KO-lekcja. Podziel się swoją pasją!".

Sprawdź też: Noc Muzeów 2013 Kraków [PROGRAM]


Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli odwiedzić m.in. Muzeum Młodej Polski "Rydlówka". Noc Muzeów zostanie zainaugurowana 17 maja o godz. 18 w Muzeum Narodowym w Krakowie - w oddziale Pałac Czapskich (ul. Piłsudskiego).

W tegorocznej edycji Nocy weźmie udział: 27 muzeów wraz z oddziałami (w sumie będzie to prawie 50 instytucji muzealnych). Będą to muzea krakowskie m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila", a także Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

W imprezie po raz pierwszy uczestniczyć będą: Muzeum Młodej Polski "Rydlówka" w Krakowie - Bronowicach Małych oraz Muzeum Ratownictwa. Większość placówek będzie można zwiedzać od godz. 19. Do wstępu do wszystkich muzeów będzie upoważniał bezpłatny bilet muzealny, jak co roku dostępna będzie także specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta kosztująca symboliczną złotówkę. Zarówno moneta jak i bilet będą upoważniać do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Przed oficjalnym otwarciem Nocy - Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Krakowskiego zaprasza na pokaz kilkunastu samochodów zabytkowych na płycie Rynku Głównego (godz. 16.30-17.30). Tematem wiodącym pokazu są samochody o charakterze sportowym. Około godz. 17.30 planowany jest przejazd całej kolumny wraz z przedstawicielami organizatorów wydarzenia sprzed Sukiennic do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego . Nocna oferta muzeów jest niezwykle bogata. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich oraz lekcje dla dorosłych i dzieci.

Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych placówkach będą ograniczenia. I tak rezerwacja miejsc będzie obowiązywała na wycieczkę do zespołu dworsko-parkowego w Branicach organizowaną przez Muzeum Archeologiczne (mail: wozniak@ma.krakow.pl); na warsztat "Od artefaktu do performance", w Aptece pod Orłem (liczba miejsc: 15-20, rezerwacja: tel. 12 426 50 60); na warsztaty organizowane przez Muzeum Starego Teatru (rezerwacja@stary.pl, tel. 12 422 40 40); na oprowadzanie po Bibliotece Profesora Porębskiego w MOCAK-u (co 30 minut, w 15-osobowych grupach, zapisy: biblioteka@mocak.pl); na zjazd do Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce (rezerwacja od 11 maja do wyczerpania miejsc, tel. 12 278 58 49).

Pierwszeństwo do zwiedzania oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Wieży Ratuszowej, Podziemi Rynku z przewodnikiem (w wybranych godzinach) oraz zwiedzania z przewodnikiem Fabryki Schindlera i Apteki pod Orłem będą miały osoby rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl. Do Podziemi Rynku wejścia "z kolejki", bez rezerwacji będą w godz. 18-20.45, a wejścia z rezerwacją przez internet (strona www.bilety.mhk.pl) w godz. 21-23.45.

W przypadku Muzeum Narodowego w Krakowie liczba miejsc będzie ograniczona na zwiedzanie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (jzychowska@muzeum.krakow.pl) oraz na -prezentację budynku Ośrodka Kultury Europejskiej EUROPEUM w dawnym Spichlerzu (decyduje kolejność przyjścia, czas zwiedzania ok. 30 min).

Noc Muzeów w Krakowie po raz pierwszy została zorganizowana w 2004 roku. Wzięło w niej udział 12 instytucji, a z nocnego zwiedzania skorzystało 50 tysięcy osób. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 27 instytucji, które odwiedziło prawie 150 tys. osób.

Kraków: Noc Muzeów 2013 [KOMUNIKACJA]


Podczas X Nocy Muzeów w Krakowie (z 17 na 18 maja) komunikacja miejska w Krakowie funkcjonować będzie według weekendowych rozkładów jazdy.

Ponadto, uruchomione zostaną dodatkowe linie:
- Linia tramwajowa 60 - z Muzeum Inżynierii Miejskiej przez ul. św. Wawrzyńca, Na Zjeździe, Limanowskiego, Krakowska, Św. Gertrudy, Dominikańska, Franciszkańska, Piłsudskiego, Al. 3 Maja do Cichego Kącika i al. 3 Maja, Piłsudskiego, Podwale, Basztowa, Westerplatte, Starowiślna, św. Wawrzyńca Muzeum Inżynierii Miejskiej
Linia 60 wykonywać będzie po 3 kursy w każdym kierunku i obsługiwać będzie przystanek "Dworzec Główny" o godzinach 0.00, 1 i 2, aby umożliwić przesiadki z innych linii nocnych.

- Linia autobusowa 600 - z Muzeum Armii Krajowej , Wita Stwosza, Basztowa, Lubicz, Kotlarska, Lipowa (w rejonie muzeum Schindlera) - Klimeckiego, al Powstania Warszawskiego, Lubicz, Pawia, Wita Stwosza, Muzeum Armii Krajowej. Linia 600 wykonywać będzie po 3 kursy w każdym kierunku i obsługiwać będzie przystanek "Dworzec Główny" w kierunku Muzeum Armii Krajowej o godzinach 0.00, 1, 2:, natomiast w kierunku ul. Lipowej o godzinach 0.30, 1.30 i 2.30.

Od godz. 18 a 17 maja do godz. 3 18 maja uczestnicy nocnego zwiedzania muzeów uprawnieni są do bezpłatnych przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Z bezpłatnego przejazdu będą mogły korzystać osoby okazujące specjalnie wydany żeton lub bilet muzealny.

Zobacz także:

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Marta (gość)

Wszyscy macie ten sam przekopiowany tekst. Ale może ktoś wreszcie napisze najważniejszą informację czyli kiedy i gdzie można kupić żeton!?!?!?!