Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Prawdziwą atrakcją programu Nocy w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie pokaz przedpremierowy dwóch nowych Oddziałów Muzeum – Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego na ul. Piłsudskiego oraz Ośrodka Kultury Europejskiej „Europeum” w Dawnym Spichlerzu przy pl. Sikorskiego. W kinie nocnym na dziedzińcu Spichlerza planujemy pokaz multimedialny Muzeum utracone i projekcję filmu Lecha Majewskiego Młyn i Krzyż.

Noc Muzeów 2013 Kraków [PROGRAM]


W Gmachu Głównym prawdziwy festiwal sztuki – widzowie będą budować Maszynerię Dźwięku i Miasto-projektor, dorośli będą odpoczywać z Moniką Drożyńską a dzieci przy filmach Bohdana Butenki. Przed Gmachem natomiast rozbije się obóz husarski.

Dom Matejki zaprezentuje historię kolekcji artysty, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku można będzie poznać archiwalne zdjęcia i początki MNK. W Kamienicy Szołayskich opowiemy o dwóch nadzwyczajnych kolekcjach: Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego i Wisławy Szymborskiej.

Dom Mehoffera otworzy dla dzieci szuflady pełne sztuki. Oddział prezentuje również na pokaz strojów z przełomu XIX i XX wieku. Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich zaprasza do wspólnej lektury Bliźniąt Plauta oraz komedii Koczyk pomarańczowy Adama K. Czartoryskiego.

Zapraszamy do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie na koncerty (m.in. na koncert artystów Lochu Camelot w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka), wykłady, oprowadzanie z przewodnikami. We wszystkich Oddziałach czynne będą – oprócz propozycji przygotowanych specjalnie na Noc Muzeów – również galerie stałe i wystawy czasowe. Przypominamy, że w każdą niedzielę wstęp do galerii stałych jest wolny.

Ambitny program o wysokich walorach edukacyjnych jest odpowiedzią na wielkie zainteresowanie widzów, jakim co roku cieszy się nasze Muzeum. Z prawdziwą radością obserwujemy najwyższą frekwencję w Noc Muzeów w naszych Oddziałach (w 2012 odnotowaliśmy 32 tys. odwiedzin, w 2011 było to aż 42 tys.). Jak co roku także i teraz MNK bardzo się angażuje w promocję Nocy Muzeów i programu wszystkich placówek. Co roku staramy się również pozyskać sponsorów dodatkowych atrakcji dla widzów.

Noc Muzeów [PROGRAM]


GMACH GŁÓWNY, al. 3 Maja 1

19.00–23.00. MASZYNERIA DŹWIĘKU - wspólne montowanie maszyny dźwiękowej w holu, z użyciem elementów mechanicznych, instalacji i kolekcji przedmiotów przyniesionych przez uczestników Prowadzenie: Maciej Wojnicki – muzyk, programista audio/video, skrzypek, wokalista, kompozytor 22.00–00.00. MIASTO-PROJEKTOR - akcja artystyczna, podczas której zbudowany zostanie projektor, który umożliwi zwiedzającym rzutowanie obrazów na archiwalne widoki starego Krakowa. Prowadzenie: PALCE LIZAĆ(Dominika Wilczyńska i Basia Nawrocka) – kolektyw architektek Bogusław Bachorczyk Odznaczeni- instalacja powstała z inspiracji XIX-wiecznymi orderami
Monika Drożyńska Odpoczynek - obiekt wykonywany przez artystkę szydełkiem, w wolnym czasie przeznaczonym na odpoczynek, od roku 2009. Próba materializacji czasu, pamiętnik codzienności.

Pokaz plakatów BOHDANA BUTENKI z kolekcji Pollescha, przygotowanie: Magdalena Czubińska
Strefa przyjazna najmłodszym – pokaz filmów animowanych Bohdana Butenki

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku
20.00 - oprowadzanie po Galerii Sztuki Polskiej XX wieku
Wystawa czasowa w Galerii Witold Kaczanowski– pokaz daru Artysty

Galeria Rzemiosła Artystycznego
19.00–1.00. Muzeum dźwięku. Dźwiękowy mikroskop – mobilna aplikacja
w Galerii Rzemiosła Artystycznego oraz możliwość stworzenia własnej ścieżki dźwiękowej, która podczas Nocy Muzeów zostanie zagrana w przestrzeni Galerii
Pokaz konserwatorski: Ołtarz z Biecza - uratowany skarb

Galeria „Broń i Barwa w Polsce”
Od 19.00 - pokaz tapiserii Przegląd wojsk pod Zabłudowem
19.00 - oprowadzanie po Galerii Broń i Barwa w Polsce
Wystawa czasowa w Galerii Książę Józef Poniatowski (1763–1813). Pamiątki i wizerunki w zbiorach MNK w 200. rocznicę śmierci
Pokaz Pocztu Krakowskiej Chorągwi Husarskiej – obóz wojskowy koło Gmachu Głównego (w razie niepogody pokaz w holu Gmachu)
Wystawa czasowa Julian Antonisz. Technika jest dla mnie rodzajem sztuki – o 22.00 oprowadzanie po wystawie
Wystawa czasowa Edward Dwurnik. Obłęd – o 21.00 oprowadzanie po wystawie

GALERIA SZTUKI POLSKIEJ XIX WIEKU, Rynek Główny 3

19.00–1.00. Pokaz archiwalnych zdjęć Sukiennic i wnętrz Galerii
20.00, 21.00, 22.00. Historia kolekcji w Sukiennicach, czyli o początkach Muzeum Narodowego w Krakowie – oprowadzanie tematyczne
Wystawa czasowa Artyści – świadkowie powstania styczniowego 1863 rokuCodziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!