Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NFF: Plac w Alei Róż salą kinową i koncertową

trojanka
trojanka
Relacja z wieczornego seansu filmowego, który wczoraj odbył się w ramach Nowohuckiego Festiwalu Filmowego.

Nowa Huta jest miastem filmowym wartym pokazywania, idealnym miejscem na organizację festiwali, projekcję filmów. Powstało o niej 300 filmów, głownie reportaży i dokumentów, które podczas Nowohuckiego Festiwalu Filmowego będą pokazywane, ukazując jej niezwykłość z różnych perspektyw, pojmowania jej wyjątkowości w ujęciu międzynarodowym.

W drugim dniu Nowohuckiego Festiwalu Filmowego Plac w Alei Róż został przeobrażony w kino. Wieczorem zgromadziły się tłumy żeby obejrzeć konkursowe filmy oraz posłuchać Staromiejskiej Orkiestry pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka, która istnieje od 21 lat, była wielokrotnie nagradzana na festiwalach orkiestr jazzowych.

Podczas koncertu widzowie mieli okazję wysłuchać utworów pochodzących z filmów Titanic, Zorro, Mission Imposible, Gwiezdnych Wojen, a także nowej aranżacji utworu "O Nowej Hucie to piosenka". Na koniec występu muzycy dali pokaz swoich umiejętności tanecznych. Natychmiast z tego powodu zostali nagrodzeni brawami. Podczas występu, miejsca siedzące były wypełnione po brzegi i niektórzy stali na schodkach, gdzieniegdzie tańcząc w rytm orkiestry.

W drugiej części nastąpił pokaz trzech konkursowych filmów dokumentalnych. Pierwszy z nich "Z Kart Historii Nowej Huty" zrealizowany przez zespół Nowohuckiej Kroniki Filmowej w 2009 opowiadał o najważniejszych wydarzeniach związanych z historią, kulturą, ludźmi Nowej Huty. W dokumencie poruszone zostały tematy: mieszaniny kulturowej na terenie dzielnicy, wynikające z przybywania na te tereny ludności z całej Polski i asymilowania się z tutejszymi mieszkańcami. Pokazany został dramat wiosek, które musiały zostać zlikwidowane, a na ich miejsce został wzniesiony Kombinat. Przytoczone zostały również fragmenty archiwalne o architekturze, której wzorem nie był socrealizm radziecki, a renesans.

Twórcy filmu podkreślili piękno Nowej Huty jako wielkiego ogrodu. Przypomniane zostały wydarzenia historyczne takie jak obrona Krzyża, budowa kościoła Arka Pana, Msze z udziałem kard. Karola Wojtyły na Polach Mistrzejowickich, postacie Ks. Jancarza - patrona duchowego Solidarności i jego czwartkowe msze za Ojczyznę, Ingardena, Taszyckiego - planistów Nowej Huty, upadek pomnika Lenina. Pojawia się też wątek dotyczący pierwszego Festiwalu Sacrum Profanum w Walcowni, gdzie odbył się koncert Orkiestry Symfonicznej przy akompaniamencie urządzeń mechanicznych znajdujących się w hali. Dzieło zostało entuzjastycznie przyjęte owacjami przez publiczność.

Drugi film "Rouge Nowa Huta" w reż. Blandine Huk i Frederica Rousseau ukazał oblicze Nowej Huty z perspektywy współczesności, w której przeszłość jest częścią teraźniejszości. Przeplatają się wątki dotyczące historii i budowy kombinatu z obrazami pozostałości architektury, witryn sklepu, z tamtego okresu. Reżyserzy pokazali, jak przeszłość zostaje wykorzystana jako atrakcja turystyczna. Pojawiają się fragmenty ukazujące lokalnych przewodników Crazy Guide, którzy zagranicznym turystom udostępniają umeblowane w stylu z epoki PRL mieszkania, Restaurację Stylową. Pojawiają się symbole epoki Kombinat, pomnik Lenina. Przez całość przewija się motyw czerwonego ognia hutniczego jako wymownego znaku.
Również i ten film bardzo podobał się publiczności.

Na końcu został pokazany dokument w reżyserii Macieja Muzyszczuka i Anety Chwalba "Pięta Lenina", podejmujący kwestię zamachu na pomnik Lenina dokonany przez Szewczeńczuka. W dokumencie podważana jest wiarygodność tej postaci . Pojawiają się ciekawe tezy co do tego wydarzenia. Przewrotność dokumentu została przyjęta z dużym zainteresowaniem.

Drugi dzień pokazał bogactwo tematów filmów konkursowych, a także to, iż festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem.






od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto