Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Krakowa wstępnie ustalili miejsce bitwy pod Gaugamelą

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Widok z Tell Gomel na pasmo górskie Maklub wyznaczające południową granicę bitwy pod Gaugamelą
Widok z Tell Gomel na pasmo górskie Maklub wyznaczające południową granicę bitwy pod Gaugamelą © Gaugamela Project / LoNAP
Zespół polskich badaczy wytypował lokalizację wielkiej bitwy pod Gaugamelą (na terenie dzisiejszego Irackiego Kurdystanu) sprzed 2,3 tys. lat. Była to jedna z najważniejszych batalii w dziejach świata starożytnego, jednak nie jest pewne, gdzie dokładnie została stoczona. Na tropie tego miejsca jest zespół dr. Michała Marciaka z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zakończył się pierwszy sezon poszukiwań. Naukowcy wstępnie wskazali możliwą lokalizację wielkiej bitwy. Jak informują, te pionierskie badania będą kontynuowane w kolejnych latach

Bitwa pod Gaugamelą została stoczonej w 331 r. p.n.e. między wojskami macedońskimi pod dowództwem Aleksandra Wielkiego a armią perską dowodzoną przez króla Dariusza III. W batalii mogło wziąć udział nawet kilkaset tysięcy żołnierzy. Zwycięstwo Aleksandra Wielkiego doprowadziło do upadku liczącego pod 200 lat perskiego imperium i przyczyniło się do powstania epoki hellenistycznej.

Jak podają krakowscy naukowcy, pomimo wielkiego znaczenia zbrojnego starcia pod Gaugamelą dokładna jego lokalizacja nie jest pewna. Wynika to ze stanu zachowanych źródeł starożytnych, ponieważ ówcześni pisarze nie odnotowali precyzyjnych informacji o charakterze geograficznym i topograficznym. Współcześni badacze wytypowali dwie możliwe lokalizacje bitwy - w rejonie Tell Gomel i w okolicach Mosulu.

Już pierwszy sezon najnowszych badań w Tell Gomel pozwolił naukowcom wyznaczyć wielce prawdopodobne miejsce zwycięstwa armii Aleksandra Wielkiego nad wojskami Dariusza III. Lokalizacja ta nie była do tej pory przebadana w literaturze przedmiotu.

- Wytypowana przez nas olbrzymia równina spełnia szereg wymagań, o których wspominają źródła. Po pierwsze nazwa Tell Gomel zdaniem językoznawców ma związek ze starożytną Gaugamelą. Po drugie odpowiada opisom topograficznym - jest płaska i odpowiednia dla działań kawalerii perskiej, pomieści tak dużą liczbę walczących, a w jej zachodniej części znajdują się wzgórza, z których wojska macedońskie mogły obserwować przeciwników. Dodatkowo na jednej z pobliskiej przełęczy Gali Zerdak znajduje się szereg starożytnych płaskorzeźb skalnych. Uważamy, że jedna z nich powstała na cześć triumfu Aleksandra Wielkiego. Ukazuje ona jeźdźca na koniu, któremu bogini Nike wręcza laurowy wieniec zwycięstwa - wyjaśnia dr Michał Marciak.

Naukowiec dodał, że - w odróżnieniu od dotychczasowych badań - jego zespół jest w stanie wskazać prawdopodobną trasę przemarszu wojsk Aleksandra Wielkiego od przekroczenia Tygrysu po Tell Gomel. Jest to możliwe dzięki analizie zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości i późniejszej ich weryfikacji w terenie. - Niewątpliwie naszym wielkim sukcesem byłoby odnalezienie materialnych pozostałości bitwy, na przykład obozu marszowego armii macedońskiej - mówi również dr Marciak.

Badania dr. Michała Marciaka finansowane są z grantu Narodowego Centrum Nauki. Są one prowadzone we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Udine oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naukowcy z Krakowa wstępnie ustalili miejsce bitwy pod Gaugamelą - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto