Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i opracowane przez nich technologie oraz produkty podbijają świat

Materiał partnera zewnętrznego
W ramach finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu Dialog, cztery polskie wiodące ośrodki naukowe: Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie - Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Polska Akademia Nauk - Instytut Fizyki, Politechnika Częstochowska - Wydział Elektryczny oraz Politechnika Warszawska - Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii, realizują projekt pod nazwą „Innowacje w procedurach transferu technologii: Nauka – Przemysł". AGH jest liderem I edycji programu. Dwie inicjatywy, z którymi uczelnia wystąpiła to organizacja Forum Dialogu Nauka – Przemysł oraz prezentacja narzędzia, które może ułatwić komunikację i współpracę naukowców z biznesem. Albo na odwrót – biznesu z naukowcami. Ten obszar w polskiej rzeczywistości daleki jest bowiem od ideału. Kierownikiem I edycji programu Dialog jest prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol z Akademii Górniczo-Hutniczej, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, natomiast kierownik realizowanych przez AGH zadań to dr hab. inż. Konstanty Marszałek, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

Rozmowa z dr. hab. inż. Konstantym Marszałkiem z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie o realizowanych przez uczelnię w ramach programu Dialog.
Oprócz organizacji Forum Dialogu Nauka – Przemysł, które odbyło się podczas International Warsaw Invention Show 2017 na terenie Politechniki Warszawskiej oraz prezentacji platformy informatycznej, która może ułatwić komunikację i współpracę naukowców z biznesem, kolejnym obszarem realizowanego przez AGH programu Dialog jest propagowanie osiągnięć uczelni objętych patentami.

Warto podkreślić, że AGH jest liderem jeśli chodzi o patenty zagraniczne i jedną z pierwszych uczelni polskich, które zgłaszają relatywnie dużo patentów. Problem jednak w tym, że patent, który został zgłoszony w Urzędzie Patentowym jest dostępny dla ludzi, którzy o nim wiedzą, którzy go poszukują. Natomiast jeśli ktoś nie wie, że patent został złożony, nie wie, gdzie go poszukiwać albo w ogóle nie wie, czego poszukiwać, nie dowie się o danym wynalazku. Dlatego w ramach projektu Dialog sfinansowanych zostało wiele wyjazdów na targi, podczas których demonstrowaliśmy wynalazki i osiągnięcia zarówno AGH, jak i naszych kooperantów projektowych.

Jakie to osiągnięcia i patenty?

Rozpropagowaliśmy dwa wynalazki, opisane w siedmiu udzielonych patentach i wzorach użytkowych zgłoszonych w polskim, niemieckim, francuskim i europejskim Urzędzie Patentowym. Jeden z zakresu fotowoltaiki, drugi z zakresu medycyny. Pierwszy to hybrydowy konwerter energii słonecznej, który zamienia energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Innowacyjność urządzenia polega na zastosowaniu zarówno paneli fotowoltaicznych konwertujących promieniowanie do około 1,1 mikrona w przypadku paneli krzemowych, jak i elementów termoelektrycznych konwertujących promieniowanie słoneczne z obszaru podczerwieni. W efekcie otrzymujemy zwiększoną wartość energii elektrycznej. Konwerter na targach w Warszawie i Tajwanie zdobył złote i platynowe medale. Do tego stopnia wzbudził zainteresowanie, że Airbus zaproponował AGH współpracę w ramach ewentualnego realizowania przemysłowego tego pomysłu. Hybrydowy konwerter energii słonecznej uzyskał już decyzję o ochronie w polskim i europejskim Urzędzie Patentowym.

Odnawialne źródła energii to przyszłość?

Świat nie ma innej drogi; węgiel i ropa powoli się kończą. W wielu krajach fotowoltaika, czy w ogóle - energie odnawialne, to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu. W Polsce rynek fotowoltaiki wciąż jest w powijakach, ale musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli niewiele będziemy robić w tym zakresie, zostaniemy w tyle, inne kraje będą u nas sprzedawać i montować instalacja fotowoltaiczne. Dzięki decyzji władz rektorskich i Senatu AGH powstało w naszej uczelni Centrum Fotowoltaiki, chcemy też zbudować laboratorium certyfikujące.

Drugi wynalazek to urządzenie medyczne?

Drugi wynalazek dotyczy diagnostyki medycznej, konkretnie – diagnostyki cukrzycy. Urządzenie przypomina alkomat z wymiennym ustnikiem, w który dmucha pacjent. Nie służy to jednak do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, natomiast pomaga określić poziom acetonu oraz innych markerów cukrzycy i pozwala ją zdiagnozować.

Rewelacja! Czyli żadne ukłucia w palec nie będą potrzebne?

Nie będą. Po prostu, wydmuchujemy powietrze, w którym znajdują się konkretne związki chemiczne i mierzymy ich poziom. Dla pacjentów jest to metoda nieinwazyjna, więc znacznie wygodniejsza. Teraz cukrzycy co kilka godzin muszą kontrolować poziom cukru we krwi i się nakłuwać. Dzięki wynalazkowi poziom cukru mogliby badać tylko poprzez oddech. Dane chorego można przechowywać na karcie lub w urządzeniu przenośnym, tak by każdy pomiar można było przesłać do smartfona, komputera czy innego czytnika i odczytać datę, godzinę i poziom związków. Ułatwi to komunikację między pacjentem a lekarzem, przychodnią czy centrum opieki.

Urządzenie, które jest już gotowe, składa się z bardzo wielu komponentów. Każdy z tych komponentów został zgłoszony jako wynalazek, część z nich – cztery – już uzyskały ochronę patentową i były prezentowane na targach, polskich i zagranicznych, zdobywając wiele dyplomów oraz złotych i platynowych medali.

Zainteresowanie było duże?

Ogromne, co związane jest z zapotrzebowaniem na tego typu urządzenia. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna dotykająca miliony ludzi na świecie. Tylko w Polsce mamy trzy miliony diabetyków i być może nawet milion osób niezdiagnozowanych, które nie wiedzą, że chorują. Wynalazek AGH to duże ułatwienie dla pacjentów. Oprócz urządzenia w skali mikro, rozwiązaniem jest też urządzenie walizkowe, które mogłoby być dostępne w każdej przychodni oraz szpitalu i służyć do wstępnych badań mogących zasygnalizować niekorzystne zmiany we krwi chorego. Ponieważ metoda pomiaru jest niezwykle prosta, szybka i tania, zatem może być zastosowana do badań przesiewowych całej populacji i zwiększyć wczesną wykrywalność choroby. Co dalej? Prawdopodobnie powstanie spin-off, który przejmie opracowaną wartość intelektualną, będzie ją rozwijał i bezpośrednio nawiąże współpracę z ewentualnymi producentami. Oby jak najszybciej. Jeśli jakiś wynalazek nie zostanie wdrożony do produkcji relatywnie szybko, to z kolei szybkość, z jaką pojawiają się nowe technologie, sprawi, że wkrótce stanie się on przestarzały. Albo ktoś go kupi i znów Amerykanie będą nam sprzedawać nasze własne pomysły, co, nie ukrywam, jest mimo wszystko lepszym rozwiązaniem niż zaleganie na półkach uczelni czy Urzędu Patentowego.

Rozmawiała Dorota Dejmek

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3