Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze "Meritum" w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN

MAG
Uczniowie ZSTiO “Mertum” zw ramach VII Forum Nauki pod hasłem “W kręgu nauki polskiej”, zwiedzili Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Pan w Krakowie.

XVII Forum Nauki w ZSTiO „Meritum” pod hasłem „W kręgu nauki polskiej” było gratką dla naszych uczniów. Młodzież mogła uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach takich jak: wykłady i spotkania z naukowcami, warsztaty oraz konkursy. To jednak nie wszystko. Jedną z imprez towarzyszących była wycieczka naukowa do Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie. Uczestniczyli w niej uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia z fizyki na poziomie rozszerzonym.

Interesujące prelekcje i warsztaty prowadzone przez doświadczonych pracowników naukowych, którzy z pasją opowiadali o swojej pracy badawczej w Instytucie - nasi uczniowie z pewnością zgłębili największe tajemnice fizyki.
Mieli możliwość także dowiedzedzieć się i zobaczyć, jak działa akcelerator typu Van de Graaffa i w jaki sposób wykorzystuje się go w geologii, inżynierii materiałowej oraz w badaniach biomedycznych związanych z ochroną środowiska. Zwiedzili również badawczą Pracownię Tomografii Magnetyczno – Rezonansowej, w której zapoznali się z historią i działaniem Tomografu MR oraz tajnikami powstawania obrazów wnętrza człowieka i zwierząt, stosowanych głównie do diagnozowania różnych chorób. Dowiedzieli się także na czym polegają nieinwazyjne metody obrazowania i spektroskopii MR z wykorzystaniem modeli zwierzęcych (głównie myszy).

Uczniowie „Meritum” z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji na temat „Radioaktywności w środowisku, pomiarów promieniowania jonizującego (alfa, beta, gamma), skażenia i ochrony środowiska”, połączonej z pokazem działania licznika Geigera. Dzięki temu uświadomili sobie, jak niebezpiecznym pierwiastkiem dla zdrowia człowieka jest radon i jak ważne jest systematyczne dokonywanie pomiarów stężenia radonu w glebie, wodzie, powietrzu i w budynkach.

Nasi młodzi fizycy odwiedzili także badawczą Pracownię Chromatografii w Analizach Śladowych i poznali nowoczesną metodę chromatografii gazowej ze spektrometrią mas stosowaną w analizie wydychanego powietrza w celu diagnostyki medycznej.

Obowiązkowym punktem wycieczki, był spacer po Rynku Głównym w Krakowie, w prawdziwie śnieżnej scenerii.
Wiedza zdobyta podczas zwiedzania Instytutu Fizyki Jądrowej z pewnością przyda się uczniom nie tylko na lekcjach fizyki, ale także chemii, biologii, geografii, matematyki, informatyki, rozwinie ich zainteresowania naukami matematyczno – przyrodniczymi, zachęci do samokształcenia i własnych poszukiwań badawczych.
Wycieczka zorganizowana w ramach XVII Forum Nauki potwierdziła, że badania Instytutu Fizyki Jądrowej, prowadzone w najnowocześniejszych pracowniach i laboratoriach, mają charakter interdyscyplinarny, i przyczyniają się do rozwoju nauki. Kto wie, może uczniowie z ZSTiO “Meritum”w przyszłości będą mieli okazję pracować w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej. Jak widać, siemianowickie ZSTiO Meritum daje młodym wiele możliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto