Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wiosnę pamiętajcie o ogrodach

Mariusz Urbanke
Działki pracownicze nadal mają swoich zwolenników
Działki pracownicze nadal mają swoich zwolenników fot. archiwum
Czas na ogrodowe porady wiosenne. Co prawda przed nami "zimni ogrodnicy" i "zimna Zośka", czyli ochłodzenie w połowie miesiąca (12-15 maja), ale najważniejsze prace na działce należy już wykonywać

Długi majowy weekend potwierdził, że kochamy ogrody. Mnóstwo ludzi w sklepach i szkółkach ogrodniczych, gorączkowy ruch na działkach i w przydomowych ogrodach - to wszystko świadczyło, że krzewy, kwiaty, a nawet pospolity... trawnik są nam bliskie. Jak jednak o nie dbać by były zawsze piękne i zadbane? Oto kilka rad.

O wszystkim oczywiście decyduje aura. Gdy przyroda budzi się do życia, a temperatura przekracza 10 stopni C - to pierwsze sygnały, że czas zaczynać. Co prawda przed nami "zimni ogrodnicy" i "zimna Zośka", czyli ochłodzenie w połowie maja(12-15 maja), ale najważniejsze prace należy już wykonywać. Rozpoczynamy od przygotowania trawnika, przycięcia krzewów, drzew i żywopłotu. Wiosna to również dobry moment na założenie ogrodu warzywnego lub modnego i łatwego w uprawie zielnika. Zanim rozpoczniemy zabiegi, warto się do nich odpowiednio przygotować: uporządkować teren po zimie, dokonać przeglądu narzędzi oraz uzupełnić brakujący sprzęt.

Pierwsza czynność to uprzątnięcie terenu - zebranie starych liści, gałęzi, resztek ubiegłorocznej trawy, usunięcie piasku z podjazdów i alejek. Możemy to wykonać za pomocą grabi czy miotły, ale zdecydowanie szybciej poradzimy sobie z porządkami wykorzystując np. dmuchawę. To urządzenie bardzo szybko i bez wysiłku pozwala zgromadzić wszelkie zalegające rośliny w skupiska, które następnie łatwo usunąć z ogrodu.

Równie ważne jest cięcie trawnika (o tym więcej poniżej) żywopłotu i krzewów - co powoduje ich zagęszczenie, poprawia wygląd, utrzymuje w zdrowej kondycji. Przycinanie gałęzi drzew owocowych jest ważne z uwagi na doświetlenie rośliny. Zalecane jest eliminowanie nadmiernej ilości gałęzi, by roślina rodziła mniej owoców, ale by były one bardziej dorodne.

Ogólnie przyjmuje się, że tniemy rośliny dwa razy w sezonie. Optymalnie, pierwsze cięcie przeprowadzamy wiosną, za wyjątkiem roślin kwitnących wiosną - te przycinamy dopiero po okresie kwitnienia np. migdałek, forsycja. Wyjątkiem są także niektóre gatunki drzew tj. brzoza, klon, orzech, których nie można ciąć wiosną, ponieważ w tym czasie bardzo intensywnie krążą w nich soki i wszelkie rany bardzo osłabiłyby roślinę. W ich przypadku cięcie wykonujemy wówczas późnym latem, lub wczesną jesienią. W roślinach takich jak żywopłoty wszelkiego rodzaju, w których szybko następuje przyrost, ważna jest systematyczność w pielęgnacji - cięcie wykonujemy dwa, trzy razy w sezonie. Pierwszy raz wiosną, kolejny (w miarę potrzeb) w trakcie sezonu letniego, ostatni na koniec lata lub na jesieni -od sierpnia, ale nie później niż do września. Zasada główna przy cięciu żywopłotów to ścinanie zielonej części rośliny - tak zwanej części miękkiej. Cięcia powinny być prostopadłe do gałęzi oraz proste i gładkie, dlatego przed rozpoczęciem prac sprawdźmy ostrze nożyc.

Rozróżniamy cięcia pielęgnacyjne i formujące. Pielęgnacyjne mają na celu usunięcie tego, co niepotrzebne, np. uszkodzone, połamane gałęzie. Wycinamy gałęzie ze środka drzewa, aby światło dochodziło do wnętrza roślin, warto zwrócić uwagę, by nie było krzyżujących się gałęzi, chorych, podsuszonych. W ramach cięć pielęgnacyjnych przeprowadza się cięcia odmładzające (co kilka lat), polegające na wycinaniu najstarszych gałęzi. Natomiast drugi rodzaj cięcia - formujące ma na celu nadanie kształtu roślinie i przeprowadza się tak często jak wymaga tego roślina - w zależności jak szybko następuje przyrost.

Jeśli chcemy mieć ogród warzywny i zielnik, to pamiętajmy, że najważniejszym elementem jest przygotowanie podłoża. Najlepszą glebą jest żyzna ziemia ogrodowa lub kompost. Natomiast najbardziej bezpiecznym sposobem nawożenia jest stosowanie nawozów organicznych tj. obornik, humus. Dużą wygodą, szczególnie dla osób starszych może być warzywnik, czy zielnik założony na podwyższonych zagonach, dzięki czemu nie trzeba się tak dużo schylać i jego uprawa staje się dużo łatwiejsze.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto