Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mozart Capelli Cracoviensis oklaskiwany w Niemczech

Martyna Janekowicz
Długą owacją wypełnionej sali w pałacu Augustusburg w Brühl, zakończył się wczorajszy (27 sierpnia) koncert Capelli Cracoviensis. Prowadzony przez swojego dyrektora Jana Tomasza Adamusa zespół wykonał utwory Mozarta i Haydna, wioząc do Nadrenii, na Festiwal Haydnowski, arcydzieła muzyki niemieckiej. Jeden z fragmentów muzyki do Thamosa Mozarta został powtórzony na bis.

Bardzo cieszę się z goszczenia na festiwalu Capelli Cracoviensis, gdyż orkiestra ta w ciągu ostatnich lat znakomicie się rozwinęła, o czym wiem, jako występujący z nią czasem dyrygent _– stwierdził Andreas Spering, dyrektor artystyczny festiwalu. – _Spodziewam się, że jeszcze nie raz usłyszymy w Brühl krakowski zespół.

O randze zaproszenia na ten festiwal decyduje nie tylko samo miejsce, ale też to, że Capella Cracoviensis zaczyna być zapraszana do grania repertuaru międzynarodowego, najważniejszych utworów wykonywanych na festiwalach przez najznakomitsze orkiestry, a nie tylko jako zespół wyspecjalizowany w swego rodzaju rarytasach, jak muzyka polskiego baroku _– mówi Jan Tomasz Adamus. – _Specjalizacja ta jest oczywiście naturalna i cenna, jednak chodzi o to, że nie dajemy się w niej zamknąć, bo mamy znacznie więcej do zaproponowania.

Na festiwalu zaprezentowany został znany krakowianom program (wykonywany w czasie kończącego się właśnie letniego cyklu Theatrum Musicum) z symfoniami Mozarta (D-dur, KV 297 Paryska) i Haydna (D-dur, Hob. I:85 La Reine) oraz z muzyką teatralną Mozarta, przeznaczoną do spektaklu Thamos, król Egiptu (tym razem tylko interludia orkiestrowe). W związku z tytułami symfonii i tematem sztuki koncert otrzymał nazwę „Paris-Kairo-Express”.

Koncerty Zamkowe w Brühl (Brühler Schlosskonzerte) odbywają się od 1958 r., od 2002 natomiast w ich ramach ma miejsce letni Festiwal Haydnowski – pierwszy dedykowany kompozytorowi w Niemczech. Od 1995 r. kierownictwo Brühler Schlosskonzerte spoczywa w rękach Andreasa Speringa, wybitnego interpretatora muzyki Haydna, mającego na koncie nagradzane nagrania dzieł wiedeńskiego klasyka. Miejscem koncertów są sale pałacu Augustusburg, rokokowej rezydencji wpisanej na listę UNESCO. Występowali tu najwięksi muzycy niemieccy i europejscy ostatniego półwiecza, od Wilhelma Kempffa po Akademie für Alte Musik Berlin – a pomiędzy nimi takie zespoły i postaci, jak Amati Quartett, Maurice André, Beaux Art Trio, Kristian Bezuidenhout, Frans Brüggen, Freiburger Barockorchester, Concerto Köln, Dennis Russel Davies, Alfred Deller, Jörg Demus, Christoph Eschenbach, Homero Francesch, Sol Gabetta, Reinhard Goebel, Friedrich Gulda, Ingrid Haebler, Ann Hallenberg, The Hilliard Ensemble, Christopher Hogwood, Heinz Holliger, Jacques-Loussier-Trio, The King’s Singers, Emma Kirkby, Ton Koopman, Musica Antiqua Köln, Olli Mustonen, Dorothee Oberlinger, Christoph Poppen, Ragna Schirmer, Lauma Skride, Maurice Steger, Trio di Clarone z Sabine Meyer, Sandor Végh czy Johannes Weisser. W tej chwili do tego grona dołączyła Capella Cracoviensis.

W najbliższym czasie krakowski zespół koncertować będzie w Brukseli w ramach Dni Małopolski w Brukseli, w Brugii z udziałem sławnej grupy Le Poème Harmonique, a także we Lwowie i w Kijowie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto