Środowa sesja Rady Miasta rozpoczęła się od nalotu motyli modraszków. Obrońcy terenów zielonych na Zakrzówku, przebrani w niebieskie skrzydła zjawili się w Urzędzie Miasta. Wręczyli nawet komplet skrzydeł prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. Z kolei radni PiS na dowód wsparcia dla akcji "Kolektyw Modraszek" ubrali się na obrady w niebieskie koszule. Podobnie jak obrońcy zalewu nie chcą, aby powstała nad nim osiedlowa zabudowa.

Czytaj także: Pomnik Piłsudskiego w skrzydłach modraszka

Prezydent, motyle pod przywództwem organizatorki akcji, artystki Cecylii Malik, wpuścił nawet do swojego gabinetu. Chronionym owadom ponoć nie przeszkadzał roznoszący się wokół zapach cygar.











- Zgadzam się z tym, co mówi Pani Cecylia Malik. Zakrzówek to cenne miejsce, dlatego nie pozwoliliśmy, aby w sposób niezaplanowany powstały tam osiedla - mówi prof. Jacek Majchrowski. - Nie wolno tylko protestami dopuścić, aby plan ochronny dla Zakrzówka nie był uchwalony. Wtedy wejdą tam deweloperzy i zrobią to, co uznają za stosowne, a nie o czym marzą mieszkańcy - dodał.











To jednak był dopiero przedsmak tego, co działo się pod urzędem wieczorem. "Natura to kultura. Zakrzówek bez cegłówek" - śpiewało pod magistratem kilkaset przebranych za niebieskie motyle modraszki obrońców zalewu. Przygrywał im Dj Mrówka.

Do manifestujących nie wyszedł nikt z Urzędu Miasta. Tylko szef klubu PiS radny Andrzej Duda. Po śpiewach i krótkiej konferencji prasowej rozpoczęła się impreza.

Wystąpił zespół Nohucki. Muzycy, również przybrani w niebieskie skrzydła, grali i śpiewali dla zgromadzonych z naczepy furgonetki, która na chwilę wjechała na plac Wszystkich Świętych. Później odbyły się warsztaty tańca i projekcje filmów o Zakrzówku.


Kraków: ścieżki i trasy rowerowe [ZOBACZ]

Urządź się w Krakowie! Zobacz, jak to zrobić!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Arturo (gość)

Mysle, ze teren Zakrzowka za wszelka cene nalezy chronic. To nie jest miejsce na kolejne ogrodzone osiedle. Degrengolada tamtych okolic postepuje w zatrwazajacym tempie - ekrany akustyczne, wielkie osiedla za zasiekami i teraz to. Teren ten nalezy zrewitalizowac, utworzyc chroniony park, a ewentualnie nieco dalej wprowadzic niewielka zabudowe najlepiej w formie willi lub ciekawych arcitektonicznie nieprzeskalowanych budynkow wielorodzinnych.

tajoj (gość)

nikt jeszcze nie wpadł na to, żeby zrobić tam park w którym legalnie można by było zrobić sobie grilla, albo napić piwka? I tak wszyscy to robią...;)

M (gość)

Motylkom smród cygar nie przeszkadzał bo prezydent ,wbrew informacjom GK, nie przyjął modraszków w swoim gabinecie tylko na korytarzu urzędu. Ot taka profesorska kultura.
A przy okazji - prezydenta nie obowiązuje zakaz palenia tytoniu w urzędzie?

Krzysiek (gość) (misjek)

W każdy weekend na Zakrzówku jest więcej ludzi niż w Parku Jordana. Szacuje się że w słoneczne dni jest tam ponad 9 tysosób. To że Zakrzówek nie jest sprzątany jest celowym działaniem miasta i developera. Zobaczcie na stronę zielony.org.pl tam jest opisana akcja sprzątania Zakrzówka. Sprzątanie zostało przeprowadzone za darmo, przez zwykłych obywateli.

misjek (gość)

Ciężko tam znaleźć miejsce, w którym nie ma porozrzucanych butelek czy innych śmieci. Chamstwo przychodzi, imprezuje, a potem szkoda im poświęcić chwili czasu na to żeby po sobie posprzątać. Z roku na rok jest coraz gorzej. Ratujmy Zakrzówek, ale jeśli to miejsce ma sukcesywnie zamieniać się w wysypisko śmieci to już lepiej je zabetonować niż patrzeć jak niszczeje w oczach.

POpulisci (gość)

W zeszłym roku PO odrzuciła projekt utworzenia parku chroniącego Zakrzówek przed zabudową, później odrzuciła referendum gdzie było pytanie dotyczące ochrony Zakrzówka. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ> kolesiom

w (gość)

kontra zapatrzona w siebie władza, chcąca wszystko zabetonować. By żyło się lepiej (portugalskim deweloperom i urzędnikom)