Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modlnica. Festiwal Gwary i Tradycji Krakowskiej "Krakowska Godka". Miłośnicy folkloru uczestniczyli w dziesięciu konkursach [ZDJĘCIA]

Redakcja
Pomysłodawca Zbigniew grzyb prowadzący Godkę z Beatą Rzemieniuk, podkreśla, że warto było osiem lat temu zainicjować to coroczne wydarzenie.

- Podczas pierwszej Godki, ludzie bali się wyjść na scenę. Teraz nie ma tego problemu, a występujący, a zwłaszcza dzieci już bardzo dobrze czują się mówiąc dialektem, w czym pomaga słownik z trzema tysiącami słów – mówi inicjator i autor słownika.

Wykonawców w konkursie teatralnym ze scenami z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, oceniali: Artur Czesak, Dariusz Gnatowski, Andrzej Grabowski, Barbara Paluch-Zarycka.

- Gratuluję wszystkim uczestnikom, którym nikt nie płaci, nikt ich nie zmusza, a jednak im się chce – powiedział Andrzej Grabowski ogłaszając wyniki. W tym konkursie z młodymi wykonawcami występowali zawodowi aktorzy.

Samodzielnie w konkursie piosenki występowali młodzi wykonawcy, których oceniali: Lidia Bogacz, Anna Komosa, Barbara Żebrowska.

Można było usłyszeć m.in. „Jestem sobie krakowianką” „Karczma na Szydle”. Autorką tej ostatniej piosenki jest Bogumiła Pietrzyk z Modlnicy, prezes Stowarzyszenia Folklorystycznego "Teatr Regionalny" w Krakowie, członkini zespołu „Modlnicanie”, który poza konkursem zaprezentował się w programie artystycznym.

- W tym roku, w 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego w konkursie teatralnym przedstawiano sceny z „Wesela” - informuje Piotr Foszcz, dyrektor Festiwalu, który przebiegał pod czujnym okiem koordynującej Godkę Marii Guzy ze Stowarzyszenia Bene Tibi, organizującej Festiwal z gminą Wielka Wieś. Prawie w każdym konkursie wystąpiło po 10 wykonawców.

W konkursie gwary krakowskiej na scenie zaprezentowały od początku uczestniczące w Festiwalu m.in. Barbara Kosobudzka z Zalasu i Ewa Drożnika z Maszkowa. - Opowiadałam o ostatnich dniach żywota ułana. To wspomnienie o moim bracie, który zginął na wojnie w 1944 roku – mówi pani Ewa.

Maria Karpała, z tej samej miejscowości prowadziła warsztaty wicia wianków tak dla dzieci jak i dorosłych.

Piotr Foszcz wymienia pozostałe konkursy: odgadywania obrazków, na wianek, stylizowany strój krakowski, wygadanej pary, występu wnuków z dziadkami, maraton krakowiaka i na małdrzyki krakowskie.

Małdrzyki, to staropolskie już zapomniane placki z białego sera. Jury w składzie: Barbara Kożuch, Grzegorz Mielczarek, Małgorzata Oleszkiewicz, Krzysztof Wołos, najwyżej oceniło wypiek Agnieszki Sukty-Gałczyk. II miejsce przyznało Małgorzacie Spyrce, Trzecie – Tadeuszowi Francuzowi i wyróżnienie Małgorzacie Żurowskiej.

Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2019 było Stowarzyszenie Bene Tibi z Gminą Wielka Wieś, a partnerami: dziennik Polski, Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.

WIDEO: Kraków. Arcybiskup M. Jędraszewski mówi, że parady równości stały się seansami pogardy i nienawiści

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Modlnica. Festiwal Gwary i Tradycji Krakowskiej "Krakowska Godka". Miłośnicy folkloru uczestniczyli w dziesięciu konkursach [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto