Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miyar 2012 - Himalaya International Expedition: doktoranci UP ruszyli w międzynarodową wyprawę

Redakcja
3 sierpnia 2012 r. do doliny Miyar w Himalajach Lahoul wyruszyła międzynarodowa wyprawa wspinaczkowo-naukowa, w skład której wchodzą doktoranci Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: Michał Apollo i Marek Żołądek (Klub Wysokogórski Warszawa) oraz Philip Varley (British Mountaineering Council). Zakończenie wyprawy planowane jest na 5 września 2012 r.

Już samo dotarcie do doliny Tawa (dolina zawieszona nad Doliną Miyar) jest nie lada wyzwaniem logistycznym: najpierw 18 godzinna podróż autobusem z Delhi do Manali, później całodzienny przejazd samochodem terenowym do osady Tingrat, następnie 2-dniowy trekking z tragarzami do BC (ang. Base Camp – Baza Główna) w Dolinie Miyar, oraz na koniec przeniesienie BC do ABC (ang. Advanced Base Camp – Baza Wysunięta) już w dolinie Lodowca Tawa.

Głównym celem sportowym wyprawy jest dokończenie drogi wspinaczkowej zespołu Apollo-Żołądek z 2006 r. na dziewiczy wierzchołek w Dolinie Tawa. Wspinacze osiągnęli wtedy dziewiczą wówczas przełęcz o wysokości 5690 m n.p.m., którą nazwali Przełęczą Św. Krzysztofa (St Christopher Pass). Trudności drogi oszacowane zostały na WI4, M5-, 600 m, 7h (oznaczony na mapie numerem 39). W zależności od warunków pogodowych planowane są również wejścia na inne niezdobyte wierzchołki.

Celem naukowym będą badania z dziedziny glacjologii i ochrony środowiska:
- Przekształcenia dawnych form polodowcowych w warunkach recesji Lodowca Tawa;W badaniach wykorzystane zostaną urządzenia GPS oraz dostępne dane SRTM, do obróbki których zastosowane będą narzędzia GIS.
- Eksperymentalne wydeptywanie roślinności; Określenie zależności pomiędzy intensywnością deptania a reakcją roślinności. Metodologia pracy badawczej na podstawie wskazówek Mueller-Dombois D., Ellenberg H. (1974) oraz Cole D. (1995). Opracowania zostaną wykorzystane w pracach doktorskich przygotowywanych w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Promotorem dysertacji i opiekunem naukowym jest prof. Roman Malarz.

Jednostki skupiające organizatorów wyjazdu:

- Klub Wysokogórski Warszawa,
- British Mountaineering Council,
- Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Patronat honorowy nad ekspedycją objął JM Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Michał Śliwa.

Dla Michała Apollo i Marka Żołądka będzie to druga wyprawa w ten rejon Himalajów. W 2006 r. wytyczyli oni nową drogę na niezdobyty wcześniej szczyt, który nazwali Masala Peak (5650 m n.p.m.).

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto