Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MEN chce wprowadzić stopnie dla szkół

Edyta Tkacz
Dariusz Gdesz
Małopolscy rodzice i uczniowie wreszcie będą mogli się dowiedzieć, która szkoła dobrze uczy, sprawdzając jaką ma ocenę w skali od A do E.

Minister edukacji lada dzień ma podpisać nowe rozporządzenie dotyczące oceniania szkół. Dzięki temu każda podstawówka, gimnazjum i liceum w Polsce dostanie cenzurkę. Ocena, nawet najsłabsza, będzie jawna.

Według pani Krystyny z Krakowa, mamy trzech dziewczynek: 14-letniej Kasi, 12-letniej Oli i 1o-letniej Basi, takie ocenianie szkół na pewno będzie bardzo dobrą wskazówką dla rodziców.

- Gdy będę posyłać moje córki do gimnazjum czy liceum, na pewno będę zwracać uwagę na wszystkie możliwe kryteria oceny - stwierdza.

Cenzurki wystawiane szkołom podobają się również p. Włodzimierzowi z Krakowa, tacie 16-letniej Ani, uczennicy pierwszej klasy liceum.

- To bardzo dobry pomysł - mówi. - Może dzięki temu okaże się, że istnieje nie tylko I, II czy V Liceum w Krakowie, ale jest też wiele innych dobrych szkół.

Szkoły zostaną ocenione przez wizytatorów z kuratorium. Będą oni rozmawiać z rodzicami oraz uczniami, sprawdzą dokumentację placówek. Podczas oceny pod uwagę będzie brane m. in. to, czy szkoła współpracuje z rodzicami, jakie są wyniki egzaminów, czy uczniowie są aktywni, jak dyrektor zarządza szkołą. Do tej pory wizytatorzy byli przypisani do konkretnych szkół, teraz będą sprawdzać różne placówki.

Jak informuje Magdalena Dobrzyniak, rzeczniczka kuratorium, w poniedziałek do Krakowa przyjeżdża wiceminister edukacji Krystyna Szumilas. Jednym z celów jej wizyty będzie właśnie poinstruowanie pracowników kuratorium odnośnie nowej metody oceniania szkół.

Rodzice chwalą pomysły MEN, bo w Małopolsce każdy, kto chce wybrać szkołę dla swojego dziecka, ma nie lada problem. Wiosną tego roku dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zdecydował, że wyniki ze sprawdzianu w szkole podstawowej, egzaminu gimnazjalnego i matur nie będą dostępne w internecie. Rodzice i ich dzieci nie mogą sprawdzić, jaki wynik uzyskały interesujące ich placówki. Edukacyjna wartość dodana, czyli nowy sposób oceniania szkół, właśnie powstaje i na razie jest gotowy tylko dla gimnazjów. Małopolskie kuratorium często prowadzi kontrole w szkołach, jednak nie dzieli się ich wynikami. Tak było np. podczas oceniania gotowości podstawówek na przyjęcie 6-latków.

Dyrektorzy szkół i nauczyciele podchodzą jednak sceptycznie do nowych metod oceny.

- Jak porównywać szkoły miejskie i wiejskie, małe i duże - zastanawia się Danuta Kohut, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Krakowie. - Trudno wystawić ocenę za pomocą jednej litery.

Podobne zdanie ma Barbara Czepiel, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 11 w Krakowie.

- Ocena tego, jak szkoła naucza i wychowuje, jest bardzo skomplikowana. To złożony problem, który trudno sprowadzić do A, B lub C.

wsp.: Marcin Lejko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: MEN chce wprowadzić stopnie dla szkół - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto