Od godz. 9 abiturienci pisali maturę z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym. Poniżej publikujemy arkusze z poziomu podstawowego.

Matura 2013: język rosyjski, poziom rozszerzony [ODPOWIEDZI, mamy ARKUSZE]


MATURA 2012: język rosyjski


Chęć zdawania na maturze języka rosyjskiego zadeklarowało w tym roku około 14,3 tys. maturzystów, czyli około 3,9 proc. ogółu abiturientów.

Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało około tysiąca abiturientów, czyli ponad 7 proc. zdających egzamin z tego języka obcego.

Egzaminy pisemne z języka rosyjskiego odbyły się w czwartek rano i po południu. O godzinie 9.00 rozpoczął się
egzamin na poziomie podstawowym, a o godzinie 14.00 na poziomie rozszerzonym.

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na rozszerzonym - 190 minut.

Najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym od lat jest język angielski. W tym roku do egzaminu z tego języka przystąpiło blisko 330 tys. abiturientów; egzamin odbył się 9 maja.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o wybory maturzystów, znalazł się język niemiecki, a na trzecim - język rosyjski. Na kolejnych znalazły się francuski, hiszpański i włoski (będzie je zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów).

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia.

PRÓBNA MATURA 2013: język rosyjskiCodziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!