(© Anna Kaczmarz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

We wtorek 7 maja rozpoczęły się matury 2013. Na początek piszą egzamin z języka polskiego. Zobacz tegoroczne odpowiedzi z polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Matura 2013: polski. Maturzyści rozpoczęli pisanie [odpowiedzi, arkusze, wyniki]


MATURA 2013 JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY [ARKUSZE]


MATURA 2013 JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY [ODPOWIEDZI]


MATURA 2013 JĘZYK POLSKI POZIOM ROZSZERZONY [ARKUSZE]


MATURA 2013 JĘZYK POLSKI POZIOM ROZSZERZONY [ODPOWIEDZI]Kiedy tylko pojawią się arkusze oraz odpowiedzi, powyższe linki zostaną uaktywnione.

Około 365 000 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło we wtorek maraton maturalny. Na początek piszą egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Potrwa on 170 minut.

Oprócz zadań zamkniętych, maturzyści muszą napisać wypracowanie. Na próbnym egzaminie, zorganizowanym przez wydawnictwo Operon w listopadzie 2012, dotyczyło ono motywu kobiety upadłej na podstawie "Lalki" i "Zbrodni i kary" Drugim tematem do wyboru była analiza podanych wierszy Juliana Tuwima.

W zeszłym roku na egzaminie maturalnym także pojawiła się "Lalka" - należało porównać postawę Izabelli Łęckiej z postawą Joanny Podborskiej z "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego. Maturzyści mogli także wybrać analizę podanego fragmentu "Dziadów".

Uczniowie musieli także odpowiedzieć na serię pytań odnoszących się do podanego artykułu z "Tygodnika Powszechnego". Zdający oceniali egzamin jako łatwy, jednak wymagający skupienia i zastanowienia się.

MATURA 2013 JĘZYK POLSKI - ARKUSZE I ODPOWIEDZILicealiści mieli do wyboru dwa tematy wypracowań: charakterystykę kobiet w " Zbrodni i karze" Fiodora Dostojewskiego oraz "Lalce" Bolesława Prusa lub analizę dwóch wierszy Juliusza Słowackiego. Jak podkreśla wielu licealistów, dzisiejsza matura należała do trudnych. Nie tylko z powodu tematów wypracowania, ale i czytania ze zrozumieniem.

W tym roku uczniowie mogą spodziewać się tekstu popularnonaukowego lub publicystycznego, który będzie należało przeanalizować i odpowiedzieć na dołączone do niego pytania. W teście pojawią się zadania dotyczące m.in. rozumienia związków frazeologicznych, odczytywania metafor, wyszukiwania i selekcjonowania informacji, odkrywania związków logicznych, dostrzegania celu i rozpoznawania odbiorców tekstu.
Tematy wypracowania będą powiązane z utworami literackimi wymienionymi na liście obowiązkowych lektur.

Maksymalnie z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym można uzyskać 70 punktów - 20 za zadania testowe, a 50 za wypracowanie. Żeby zdać wystarczy uzyskać 30 % punktów.

Oprócz egzaminu pisemnego absolwentów czeka także część ustna. Trwa ona około 25 minut. Każdy uczeń przygotowuje prezentację na wybrany temat, a później odpowiada na pytania zadawane przez komisję przedmiotową. Terminy tego egzaminu nie są narzucone przez CKE - ułożenie harmonogramu jest zadaniem szkoły.

Z matury z języka polskiego zwolnieni są finaliści i laureaci Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Jest to równoznaczne z uzyskaniem maksymalnego wyniku z egzaminu. Matura na poziomie rozszerzonym odbędzie się 10 maja, a już jutro uczniowie zmierzą się z obowiązkowym sprawdzianem z matematyki.

Matematykę, język polski i język obcy na poziomie podstawowym musi zaliczyć każdy absolwent.
Opcjonalnie możne zdać je także na poziomie rozszerzonym oraz wybrać któryś z przedmiotów dodatkowych.

Matury potrwają do 28 maja. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, prace będą sprawdzane przez egzaminatorów, a świadectwa zostaną przesłane do szkół przez OKE 28 czerwca 2013 r.

Arkusze z matury z języka polskiego 2013 znajdziecie na naszej stronie już dziś po 14:00!

MATURA JĘZYK POLSKI: Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matury 2012:


Matura 2012: język polski poziom rozszerzony [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, PODSUMOWANIE]


Matura 2012 język polski: poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PODSUMOWANIE][/sc]

Komentarze (29)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ankaaa (gość)

33 OPRACOWANIA DO MATURY Z J. POLSKIEGO ZA 5 ZŁ!!!

http://allegro.pl/matura-polski-lektury-epoki-sciaga-gratis-i3548185583.html

NIE CZEKAJ!!!

ASIA (gość)

PUNKT 3. w gruncie rzeczy jest poprawny. Dwa błędy rzeczowe (o ile nie zrobiłeś więcej)- wcale nie powiedziane,że oblałeś. Napisz potem,jaki masz wynik,jestem ciekawa. Pozdrawiam :)

Tola (gość)

Nie pobierajcie tych przecieków bo to oszustwo. Nawet nie wchodźcie na te linki. Chyba nie wierzycie, że tam są odpowiedzi? Tylko nauką i pracą osiągnięcie dobry wynik na maturze. A to jest bujda na resorach.

Miłka (gość) (Blagam)

Sporo błędów zrobiłeś.Jak można nie wiedzieć kim był Szymon Gajowiec??? A że do Szymona kazał przyjechać ojciec to tak , tylko że on powiedział Cezaremu żeby się zwrócił o pomoc do Gajowca- dawnego ukochanego matki Cezarego.Odłączył się od rewolucjonistów nie dlatego , że mu zmarła matka bo ona już dawno nie żyła od tego czasu . Cezary nie opowiadał się ani za programem Gajowca ani za programem Lulka - komunisty.A przyłączył się do protestujących po kłótni z Laurą Kościeniecką.Był wtedy wzburzony i dokładnie nie wiedział co robi. A odłączył się od rewolucjonistów bo nie do końca zgadzał się z ich działaniem. Przecież sam przeżył rewolucję w Baku i wiedział ile niewinnych ludzi przez nią ginie. Uważam, że tu nie tylko powinieneś znać epokę co czas akcji powieści : 1914 - 1921. :)

siwka (gość)

siemka all
pisałam dziś maturkę, no stress bo pobrałam sobie arkusze z tego bloga:
http://maturaprzecieki.blogspot.com/

Arkusz był w 100% ten sam, w pliku który pobrałam nie było żadnych wirusów, tylko paczka z arkuszami ze wszystkich przedmiotów.

Więc jeśli ktoś chce dobrze napisać maturkę z matmy, angola i czego tam wybrał niech pobiera testy.

http://maturaprzecieki.blogspot.com/

Sylwia (gość)

Mógłby mi ktoś przesłać te arkusze, jeśli ktoś ma z tej strony. Bo nie mogę ściągnąć. Z góry dziękuję. ;) mój e-mail : sylwcia0133@wp.pl
http://przeciekizmatury.blogspot.com/

Blagam (gość)

Bardzo sie martwie bo niestety zrobiłem kilka błędów...
1 pomylilem epokę
2. Napisałem ze Szymon to komunista który zabrał baryłkę na spotkanie komunistów
3. Napisałem ze baryka nie ma żadnych prawdziwych autorytetów.
Napisałem tez ze odlaczyl sie od rewolucjonistow po tym jak jego matka zmarła z wycieńczenia oraz ze do Szymona kazał przyjechać mu ojciec.
Czy moja praca zostanie przekreslona ? Błagam prosze o odpowiedz.

Infis (gość)

http://catshare.net/Gve0ZxShaqguUivH - Tutaj już odpowiedzi oraz wstępny klucz do wypracowań. ;)