Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maszkowice. 2 Sądecka Watra Archeologiczna na Górze Zyndrama [ZDJĘCIA]

Redakcja
Rekonstrukcja pieca, jakim mogli się posługiwać dawni mieszkańcy warowni na Górze Zyndrama
Rekonstrukcja pieca, jakim mogli się posługiwać dawni mieszkańcy warowni na Górze Zyndrama Tatiana Biela
W sobotę archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentowali zwiedzającym stanowisko archeologiczne na Górze Zyndrama w Maszkowicach. W ramach 2. Sądeckiej Watry Archeologicznej zainteresowani prehistorią ziem polskich mogli obejrzeć pozostałości po starożytnej warowni obronnej oraz przedmioty wydobyte z ziemi przez krakowskich archeologów.

Stanowisko archeologiczne w Maszkowicach koło Łącka stanowi jedno z najciekawszych miejsc badań i odkryć archeologicznych na terenie południowej Polski. W trakcie kilkuletnich badań prowadzonych przez zespół krakowskich archeologów pod kierownictwem dr hab. Marcina Przybyły odkryto pozostałości osady obronnej ze środkowej epoki brązu kultury Otomani - Fuzesabony.

- To bardzo ważne stanowisko archeologiczne - mówi dr hab. Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie.

- Mamy tutaj do czynienia z ufortyfikowaną osadą, której unikatową cechę stanowiły wzniesione z kamienia fortyfikacje w technice zupełnie nietypowej dla obszarów Europy Środkowej w tym okresie prehistorii - tłumaczy i dodaje, że osadnicy reprezentowali kulturę całkowicie obcą innym kulturom archeologicznym z obszaru Małopolski.

Nie wiadomo dokładnie kim byli osadnicy, którzy wznieśli ok 1700 roku p.n.e. grodzisko na Górze Zyndrama. Jak wyjaśnia dr Przybyła przybysze prawdopodobnie pochodzili z terenów położonych na południe od Karpat, w tym terytorium dzisiejszych Węgier a nawet obszarów położonych na Adriatykiem. Trudno natomiast mówić o ich pochodzeniu etnicznym, choć przypuszcza się, że osadnicy posługiwali się językiem z rodziny języków indoeuropejskich.

Pierwsze prace wykopaliskowe prowadzone były na tym terenie w latach 60 -tych, ale dopiero w 2009 roku ponowne przebadanie dotychczasowych znalezisk doprowadziło do wznowienia badań archeologicznych, którymi od 2010 roku kieruje Marcin Przybyła. Jak zapowiada krakowski archeolog badania będą dalej kontynuowane, ale nie będzie ono przekopane w całości. Na stanowisku w Maszkowicach pracują studenci UJ, którzy m.in. odbywają tutaj praktyki.

Stanowisko archeologiczne na Górze Zyndrama oferuje zwiedzającym znakomicie zachowany mur kamienny wraz z bramą, pozostałości chat, pieca ceramicznego, chodnik kamienny oraz wiele artefaktów takich jak ceramika, wyroby z brązu i bursztynu oraz inne przedmioty i pozostałości po życiu mieszkańców maszkowickiej warowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Maszkowice. 2 Sądecka Watra Archeologiczna na Górze Zyndrama [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto