20 listopada do Krakowa przyjedzie Marian Pankowski. Wizyta jest związana z promocją powieści "Była Żydówka, nie ma Żydówki".

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pisarz przyjedzie do Polski na zaproszenie Krytyki Politycznej oraz Prezydenta Miasta Gdyni. Artystka odwiedzi Gdynię, Warszawę i Kraków.

Pankowski jest jednym z najzdolniejszych, lech najmniej znanych pisarzy polskich. Jest postacią znaną zagranicą, gdzie jego teksty doczekały się aż 30 przekładów.

Spotkanie z Marianem Pankowskim odbędzie się w Klubie pod Jaszczurami o godz. 19:00. Spotkanie poprowadzą: Joanna Ostrowska i Tomasz Charnas.Marian Pankowski - poeta, prozaik, krytyk literacki i tłumacz

W 1938 rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał wybuch wojny. Aresztowany w 1942 przez gestapo, był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Gross-Rosen i Bergen-Belsen.

Jako poeta debiutował w 1938 wierszem Czytanie w zieleni, ogłoszonym na łamach lwowskiego lewicowego pisma "Sygnały". Wydał m.in. kilka zbiorów wierszy (Sto mil nad brzegiem, 1958), tom prozy poetyckiej (Smagła swoboda, 1955, nagrodzona przez paryską ”Kulturę”), opowiadania, powieść (Granatowy goździk, 1972) oraz utwory sceniczne.

Za książkę Ostatni zlot aniołów otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2008 w kategorii Proza. Był dwukrotnie nominowany do nagrody NIKE.
Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!