Oprawa na meczu Legia-Astana Oprawa na meczu Legia-Astana

Oprawa na meczu Legia-Astana (© Bartek Syta / Polska Press)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zaapeluje do minister edukacji o uhonorowanie kibiców Legii, upamiętniających Powstanie Warszawskiej. Chce, aby dostali Medal Komisji Edukacji Narodowej za „kultywowanie tradycji patriotycznych i naszej pamięci narodowej”.

Podczas rewanżowego meczu eliminacji Ligi Mistrzów Legii Warszawa z FK Astana, kibice stołecznej drużyny wywiesili wielką sektorówkę, która ukazywała niemieckiego żołnierza przystawiającego pistolet do głowy małego powstańca i napis po angielsku: „Niemcy zabili 160 tys. osób, w tym wiele dzieci”. W ten sposób kibice Legii uczcili pamięć o Powstaniu Warszawskim.

Prezentacja została przygotowana przez Nieznanych Sprawców - ultrasów warszawskiego klubu. Ich oprawa obiegła cały świat i sprawiła, że osoby z drugiego końca globu dowiedziały się o Powstaniu Warszawskim. Ale oprawa nie spodobała się w centrali europejskiej piłki. W miniony piątek UEFA wszczęła postępowanie wobec Legii, które może zakończyć się nałożeniem na klub kary finansowej.

Oprawa kibiców Legii bardzo przypadła do gustu małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak, która chce uhonorować jej twórców.

- Bardzo serdecznie dziękuję kibicom za zwrócenie uwagi świata, ale także wielu Polaków, w tym bardzo młodych, na bestialstwo niemieckich najeźdźców, morderców milionów Polaków - oświadczyła Barbara Nowa.

- Pomysł plakatu z podpisem w języku angielskim okazał się najbardziej skutecznym przekazem polskiej polityki historycznej i akcją edukacyjną ostatnich lat. W uznaniu zasług w kultywowaniu tradycji patriotycznych, naszej pamięci narodowej, zwrócę się do pani minister Anny Zalewskiej o uhonorowanie pomysłodawców Medalem Komisji Edukacji Narodowej - dodała kurator.

WIDEO: 1 sierpnia obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

Sport

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ebg (gość)

Medal za łamanie przepisów stadionowych . To się trochę kłóci. Mógłby to gdzie indziej wywiesic tak zeby nie łamać przepisów

MK4 (gość)

Może jeszcze nagrodzi tych morderców co na początku lat 90 zasztyletowali niemieckiego kierowcę cięzarówki w Nowej Hucie ?