Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolanie poznają Panamczyków i czekają na przylot Ojca Świętego

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Fot. Łukasz Muzyka, Ks. Łukasz Michalczewski | Archidiecezja Krakowska
Już we wtorek w Panamie rozpoczynają się 34. Światowe Dni Młodzieży. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem i młodymi z całego świata udało się około 3,5 tysiąca osób z Polski. Towarzyszy im prymas Polski abp Wojciech Polak. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Miejsce tegorocznych Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek ogłosił podczas ostatniego spotkania młodych w Krakowie w 2016 roku. Już wówczas wiele osób deklarowało, że mimo ogromnej odległości uda się na kolejne ŚDM. - Do Panamy poleciało ponad 3,5 tysiąca osób z Polski. Najwięcej, bo około 700, z archidiecezji krakowskiej - przekazał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Adrianik.

Zachwycająca kultura

Wśród pielgrzymów z Krakowa jest Asia Dudek, doktorantka fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pochodząca z Filipowic pod Krakowem. W czasie ŚDM w Krakowie, razem ze znajomymi, stworzyli bardzo zaangażowaną grupę wolontariuszy, którzy zorganizowali pobyt dla prawie 300 pielgrzymów. - To było tak wspaniałe przeżycie, jednoczące całą naszą parafię, że postanowiliśmy zrobić wszystko, by znów móc poczuć tego ducha, te emocje, związane ze ŚDM. Tym bardziej że w Krakowie nawiązaliśmy wiele znajomości z młodymi ludźmi z różnych krajów. Korespondujemy ze sobą i obiecaliśmy sobie, że znów się spotkamy. W Panamie - opowiada.

Pierwsze dni po przyjeździe pielgrzymom z Małopolski upłynęły pod znakiem poznawania lokalnych tradycji i kultury Panamy oraz integracji z Panamczykami, którzy przyjęli ich w swoich domach. - Są naprawdę sympatyczni, przede wszystkim bardzo otwarci. Pani, u której mieszkamy z kolegą, choć nie umie angielskiego, traktuje nas jak swoich synów - mówi pielgrzym Marcin Pałasz. - Tamtejsza kultura nas zachwyciła. Ludzie nią żyją, wszyscy znają ludowe tańce. Mnóstwo rodzin posiada również poiery - lokalne suknie, mimo że są bardzo drogie. Miałam nawet okazję włożyć ją na siebie - opowiada z kolei Weronika Dura z Filipowic.

Wizyta w Panamie będzie na pewno niezapomniana dla dwójki pielgrzymów Martyny i Kuby z Trzebini. Jak już informowaliśmy, para poznała się podczas ŚDM w Krakowie, a w środę wypowiedziała słowa małżeńskiej przysięgi.

Przekazane relikwie

Polska ma mieć najliczniejszą reprezentację z całej Europy. Wraz z młodzieżą w daleką podróż udało się ponad 200 księży i 12 biskupów na czele z prymasem Wojciechem Polakiem.

W piątek po południu do Panamy przybył również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po przylocie przekazał na ręce abp. José Domingo Ulloa Mendiety relikwie krwi św. Jana Pawła II, które ofiarował kard. Stanisław Dziwisz.

Co ciekawe, we wtorek dotrze do Panamy żaglowiec „Dar Młodzieży”, który od 20 maja 2018 roku opływa dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy rejsu wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Papież Franciszek przybędzie do Panamy w środę. Odbędzie się wówczas jego uroczyste powitanie przez władze państwowe.

W czwartek papież spotka się z dyplomatami, a następnie biskupami. W piątek zaplanowano m.in. nabożeństwo drogi krzyżowej, natomiast w sobotę czuwanie ze wszystkimi uczestnikami ŚDM.

W niedzielę rano odbędzie się msza św., a po południu tradycyjne spotkanie papieża z wolontariuszami.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie polscy pielgrzymi zgromadzeni na wydarzeniach centralnych będą w czasie rzeczywistym mogli słuchać polskiego tłumaczenia przemówień Ojca Świętego.

Dla osób, które pozostały w Polsce, niektóre parafie organizują własne obchody ŚDM - spotkania czy czuwania modlitewne.

W kilkudniowym wydarzeniu w Panamie ma wziąć udział łącznie około 250 tys. osób. To duża szansa dla tego małego państwa. Według szacunków panamskiego Ministerstwa Ekonomii i Finansów, na które powołuje się Katolicka Agencja Informacyjna, Światowe Dni Młodzieży mogą przynieść nawet 700 mln balboa, czyli ok. 702 mln dolarów zysku. To aż 1,5 proc. PKB Panamy w 2019 roku. Kraj zarobi m.in. na sprzedaży pamiątek czy biletów lotniczych.

Gdzie kolejne ŚDM?

W Panamie zajętych jest już około 80 proc. miejsc hotelowych, które wycenione zostały według specjalnej taryfy ŚDM na ok. 100-200 dolarów za noc.

W niedzielę, na zakończenie ŚDM, papież ogłosi datę i miejsce kolejnego spotkania młodych.

Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w dniach 26-31 lipca w Krakowie. Wzięło w nich udział około 3,5 mln osób z całego świata.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolanie poznają Panamczyków i czekają na przylot Ojca Świętego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto