Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limanowa: sprawdź, gdzie najlepiej zdaje się maturę

Anna Koział-Ogorzałek
O tym, jaki jest poziom nauczania w danej szkole, najlepiej świadczą wyniki matur. Te trwają, przystępują do nich zarówno absolwenci liceów, jak i techników. Od wyników egzaminu dojrzałości zależy wybór kierunku studiów.
O tym, jaki jest poziom nauczania w danej szkole, najlepiej świadczą wyniki matur. Te trwają, przystępują do nich zarówno absolwenci liceów, jak i techników. Od wyników egzaminu dojrzałości zależy wybór kierunku studiów. A. Koział-Ogorzałek
Liceum im. Orkana najlepiej przygotowuje do matury. Wśród techników prowadzi to przy Zespole Szkół nr 1 w Limanowej.

Rekrutacja gimnazjalistów do liceum i techników już się rozpoczęła. Kandydaci mają jeszcze miesiąc na wybranie szkoły. Sprawdź, która placówka w regionie limanowskim najlepiej przygotowuje do matury. Przypominamy, że to wynik egzaminu dojrzałości decyduje później o tym, na jakie studia zostaje przyjęty absolwent.

Ranking opracowaliśmy na podstawie wyników egzaminów maturalnych z ostatnich dwóch lat. Wzięliśmy pod uwagę część podstawową z matematyki, języka polskiego i języków obcych. To minimum, które każdy maturzysta musi zaliczyć, aby dostać dyplom dojrzałości.

- Dobrze zdana matura otwiera drogę na najlepsze uczelnie - mówi Anna Mruk, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej. Absolwenci LO wybierają uczelnie w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, nawet za granicą. Wyjeżdżają z Limanowej i już nie wracają. - Duże miasta dają więcej możliwości i lepsze zarobki - zauważa Anna Mruk.

Liceum im. Władysława Orkana od lat znajduje się w czołówce limanowskich szkół ponadgimnazjalnych. To tam są najlepsze wyniki z języka polskiego i matematyki oraz 100% zdawalności.

- Przychodzi do nas młodzież, która chce się uczyć i osiągać wysokie wyniki - tłumaczy dyrektorka szkoły. Przed uczniami stawiamy duże wymagania. Organizowany jest rok zerowy Akademii Górniczo-Hutniczej czy zajęcia z uzdolnionymi osobami. Słabsi uczniowie też mają szansę. Proponujemy im zajęcia wyrównawcze.

Zdaniem Elżbiety Magierskiej, dyrektorki LO w Mszanie Dolnej, uczniom sprzyja... niż demograficzny. 

- Teraz łatwiej się dostać do liceum - mówi Magierska. - Przychodzą uczniowie z wynikami niższymi, niż kilka lat temu, i dobrze zdają maturę - tłumaczy. Zaznacza, że wybierając profil klasy, warto się kierować swoimi zainteresowaniami. Wtedy wyniki egzaminów są znacznie lepsze i łatwiej wybrać odpowiedni kierunek kariery zawodowej. Przy czym, ponieważ matura i studia nie gwarantują dziś pracy, szkoła kładzie nacisk na naukę języków obcych, a na zajęciach z przedsiębiorczości młodzież uczy się, jak się odnaleźć na rynku pracy. - Niektórzy uczniowie odkładają studia na później i po szkole szukają pracy - dodaje Elżbieta Magierska.

Porównując wyniki z ostatnich dwóch lat, poziom nauczania poprawił się w technikum w Szczyrzycu. W 2012 r. maturę zdało tam jedynie 20 proc. abiturientów, zaś rok później już 94%.

Technika cieszą się zresztą sporą popularnością wśród młodzieży. Coraz więcej uczniów wybiera szkoły, po których można zdobyć konkretny zawód i dodatkowe kwalifikacje. W naszym rankingu wśród placówek tej kategorii najlepszą pozycję zajmuje Technikum przy Zespole Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej.

-Dziś młodzież bardziej ceni szkoły, po których łatwiej o pracę - mówi Eugeniusz Bogacz, dyrektor ZS nr 1. Od kilku lat obserwuje wzrost liczby uczniów w technikum. - Jeszcze kilka lat temu było u nas siedem oddziałów ogólnokształcących i trzy techniczne, dziś jest na odwrót - tłumaczy. Powstają nowe kierunki: technik geodezji, weterynaryjny, fryzjerski. Uczniowie limanowskiego technikum przy ZS nr 1 mogą ponadto zdobyć kwalifikacje operatora wózka widłowego, koparek, baristów, kelnerów. Inne szkoły też poszerzają ofertę. W Technikum im. Józefa Marka w Mszanie Dolnej jest kurs barmański, kelnerski, carvingu (metoda dekorowania owoców), obsługi kas fiskalnych czy programów księgowych. Takie kursy organizowane przez firmy komercyjne są drogie, kosztują około 2 tysięcy złotych. W szkole uczniowie mają je za darmo. - Certyfikaty te zwiększają szansę na znalezienie pracy - mówi dyrektor Bogacz. Uczniowie klas technikum, którzy wykazali się na praktykach zawodowych, mają szansą na pracę zaraz po szkole.

Zawody, na które jest dziś największy popyt w naszym regionie, to diagnosta samochodowy, kierowca samochodów ciężarowych, operator koparek, pielęgniarka, spawacz, samodzielna księgowa czy szef kuchni.

- Dziś na rynku pracy trzeba być elastycznym - mówi Anna Cuper, wicedyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Limanowej. - Warto się też uczyć języków obcych, z ich znajomością o wiele łatwiej znaleźć zatrudnienie - dodaje. Wymienia, że pracę najtrudniej znaleźć pedagogom, cukiernikom, mechanikom, nauczycielom, ogrodnikom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto