(© Wojciech Matusik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czwórka szczęśliwców odebrała nagrody podczas uroczystej gali w krakowskim Pałacu Wielkopolskich. W tym roku uczestnicy mieli za zdanie napisanie reportażu pod hasłem "Obcy i inni wśród nas".

Na konkurs imienia słynnego dziennikarza, byłego redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej", nadesłano 226 prac, z których Kapituła pod przewodnictwem Stefana Bratkowskiego wybrała cztery zwycięskie. Pula nagród wyniosła 60 tys. zł. Grand Prix w wysokości 30 tysięcy złotych otrzymała Grażyna Zawada z Krakowa za reportaż zatytułowany "Nie mów nikomu, że jesteś Żydem". Zwyciężczyni jest współpracownikiem "Gazety Wyborczej". Studiowała polonistykę na UJ. - Widzę swoją przyszłość w tej nagrodzie - mówiła. - Mam nadzieję, że pomoże mi ona w karierze. Wiem, że historia jest świetna - dodała.

Czytaj prace laureatów konkursu im. SzumowskiegoPrzyznano również trzy równorzędne nagrody w wysokości 10 tysięcy zł. Wyróżnienia otrzymali: Milena Kaszuba z Wagańca za reportaż zatytułowany "Na zawsze zostanę Twoją księżniczką, Twoim Indianinem, Tato", Iga Maliszewska z Mikołowa za reportaż "Nie bój się ciemności" oraz Robert Migdał z Wrocławia za reportaż: "To nie jest kraj dla starych ludzi".

Zobacz zdjęcia z gali konkursu im. SzumowskiegoWszyscy laureaci mają już za sobą pierwsze dziennikarskie doświadczenia. 21-letnia Iga Maliszewska studiuje dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opisała historię starszego małżeństwa: Henryk poznał na Wyspach Brytyjskich Elżbietę, rodowitą Szkotkę. Polska miała być tylko przystankiem w ich podróży poślubnej. Los zrządził, że zostali tu na zawsze. - Elżbieta nigdy się z tym nie pogodziła - mówi Iga. - Nie chciała uczyć się języka, nie chciała się zasymilować. Zawsze czuła się obco, pielęgnowała swoje korzenie. Moi bohaterowie chętnie rozmawiali. Nie musiałam nawet zadawać pytań, bo wszystko mieli już ułożone w głowie.O seniorach napisał również Robert Migdał, dziennikarz "Gazety Wrocławskiej". - Na co dzień redaguję cudze teksty, a trzeba pisać, aby nie wypaść z wprawy - tłumaczy. - Chciałem pokazać problemy, z jakimi borykają się osoby starsze, przeżywające drugą miłość. Często jest to nie akceptowane przez ich dzieci, wnuki, otoczenie. A przecież oni też mają prawo i ochotę, by kochać.

Najmłodszą laureatką została Milena Kaszuba, 19-letnia studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Opisała historię młodego małżeństwa. Każde z małżonków wychowywało się w patologicznej rodzinie. Dziewczyna była wykorzystywana seksualnie przez ojca, chłopak to syn alkoholika. - Poznałam ich, gdy wynajmowałam u nich pokój na wakacjach nad morzem - opowiada Milena. - Największym problemem był czas. Swoją historię opowiedzieli mi kilka lat temu. Niełatwo było odtworzyć ich uczucia, emocje - zdradza.Maciej Szumowski był wybitnym reporterem, twórcą m.in. cyklu reportaży telewizyjnych "Polska zza siódmej miedzy". Przez ponad rok pełnił funkcję redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej". Pod jego kierownictwem stała się ona głosem prawdy i krytyki w komunistycznej Polsce. Wprowadzenie stanu wojennego zamknęło ten okres, ale marzeń o wolnej prasie już się nie udało wykorzenić.

Organizatorami V edycji konkursu są: Gazeta Krakowska, Telewizja TVN oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Maćka Szumowskiego. Fundatorem nagród jest sieć telefonii komórkowej Plus.


Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: W Małopolsce kradnie się najchętniej niemieckie auta
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!